PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ପଶୁ ଏବଂ ମଣିଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ନେଇ ଚାଣକ୍ୟ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି? , ଏହି ୪ ଟି ଜିନିଷ ସମାନ, ଉଭୟ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ

pic- internet

ଶରୀରର ଗଠନରେ ମଣିଷ କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ରଖିଥାଏ। ମନୁଷ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କଣ ରହିଛି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ଏହାକୁ ନେଇ କଣ ବର୍ଣ୍ଣନା ରହିଛି। ବିଷ୍ଣୁଗୁପ୍ତ ଏବଂ କୌଟିଲ୍ୟ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ତଥା କୁଶଳ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ମନୁଷ୍ୟ ଏବଂ ପଶୁଙ୍କ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁ ସମାନ ଭାବରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି।

ଚାଣକ୍ୟ ଗୋଟିଏ ପଦରେ କହିଛନ୍ତି , ମଣିଷ ପଶୁମାନଙ୍କ ଠାରୁ କିପରି ଭିନ୍ନ ଏବଂ କେଉଁ ଧାରା ମଣିଷକୁ ଉନ୍ନତ କରେ । ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଜୀବଙ୍କ ପରି ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ଉଦାର ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ଭୟ, ଶୋଇବା, ଯୌନ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ପ୍ରସବ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ମଣିଷ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଗଠନ ବ୍ୟତୀତ, ଭିତରେ ଅଧିକ କିଛି ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ। ହେଲେ ଆଚରଣ ମନୁଷ୍ୟକୁ ପଶୁଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ମଣିଷର ଆଚରଣରେ ଧାର୍ମିକତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, ଅର୍ଥାତ୍ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଏହାର ପଥ ଅନୁସରଣ କରିବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ମନୁଷ୍ୟକୁ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରୁ ପୃଥକ କରିଥାଏ |

ଯିଏ ଧର୍ମ ଏବଂ କର୍ମ ଗୁଣରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ସେ ପ୍ରକୃତରେ ମଣିଷ କୁହାଯିବା ଠିକ୍ । ଅପରପକ୍ଷେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଧର୍ମ, ନୈତିକତା ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ପଶୁ ପରି ଅଟନ୍ତି । ତେଣୁ, କେବଳ ନ ନୈତିକ ଗୁଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟନ୍ତି ।