PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ଷ୍ଟେଟ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ କୁଆଡ଼େ ଗଲା ୧୧ କୋଟି ଖୁଚୁରା ଟଙ୍କା? ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ପୁଲିସର ତନାଘନା

Image Courtesy: LiveHindustan

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୮/୦୮: କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନର ୨୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଖୋଳତାଡ଼ କରିଛି। ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ବର୍ଷ କରୋଲିର ମେହେନ୍ଦୀପୁର ବାଲାଜୀର ଏସବିଆଇ ଶାଖାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖୁଚୁରା ମୁଦ୍ରା ଗାୟବ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଭିତରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ଜୟପୁର, ଡୋସା, କେରୋଲି, ସାୱାଇ ମାଧୋପୁର, ଅଲୱାର, ଉଦୟପୁର ଏବଂ ଭିଲୱାରା ଉପରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କର ପ୍ରାୟ ୧୫ଜଣ ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଶାଖା ପରିଚାଳକ / ଯୁଗ୍ମ ଜଗୁଆଳି ତଥା ନଗଦ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଘର ମଧ୍ୟ ଖୋଜାଖୋଜି କରାଯାଇଥିଲା।

୧୬ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ରେ କରୋଲିର ଟୋଡାବିମ୍ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୨୧ ଜୁଲାଇ-ଅଗଷ୍ଟ ବେଳକୁ ଏସବିଆଇର ମେହେନ୍ଦୀପୁର ଶାଖାରେ ହୋଇଥିବା ଏହି ଅର୍ଥ ହେରଫେର ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଏସବିଆଇ ଶାଖା ତାହାର ନଗଦ ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଟଙ୍କାରେ ହେରଫେର ହୋଇଥିବା କାରଣ ହେତୁ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ରେ ଟଙ୍କା ଗଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଗଣନା ପରେ ହିଁ ତମାମ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା। ଶାଖାରୁ ୧୧ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ଖୁଚୁରା ଟଙ୍କା ହେରଫେର ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବା ଉଚିତ୍।

ଶାଖା ପରିଚାଳକ ହରଗୋବିନ୍ଦ ମୀନାଙ୍କ ତତ୍ବାବଧାନରେ ୨୨ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ରେ ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ ଏଜେନ୍ସି ଟଙ୍କା ଗଣିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଦୁଇ ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଗଣତି କରିବା ପରେ ଏଜେନ୍ସି କହିଥିଲା ଯେ କିଛି ଅଜ୍ଞାତ, ଅସମାମାଜିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଟଙ୍କା ଗଣିବାବେଳେ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ଟଙ୍କା ଗଣତି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ବି କହିଥିଲେ। ରିପୋର୍ଟରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ୬ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏଜେନ୍ସି ୨୩୫୦ଟି ବ୍ୟାଗରେ ୧କୋଟି ୩୯ଲକ୍ଷ ମୂଲ୍ୟର ଖୁଚୁରା ଟଙ୍କା ଗଣି‌ଥିଲା। FIR ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ବେଳକୁ ପ୍ରାୟ ୬୦୦ ରୁ ୭୦୦ ବ୍ୟାଗ ବାକି ରହିଥିଲା।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର