PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଗୁଜରାଟରେ କଂଗ୍ରେସ-ଏନ୍‌ସିପି ମେଣ୍ଟକୁ ନା

ଗାନ୍ଧୀନଗର,୨୮ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): ଗୁ୍‌ଜରାଟରେ ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଓ ୫ଟି ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ କୌଣସି ମେଣ୍ଟ କରିବ ନାହିଁ ଏନ୍‌ସିପି । ଆଜି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଦଳର ରାଜ୍ୟଶାଖା ସଭାପତି ଜୟନ୍ତ ବକ୍ସି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଏନ୍‌ସିପି ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୨୬ଟି ଯାକ ଲୋକସଭା ଆସନ ଓ ଉପନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଥିବା ୫ଟି ଯାକ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ଦଳ ଏକାକୀ ଲଢ଼ିବ । ସେ ଏକଥା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଏନ୍‌ସିପି ମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ବହୁଥର ଉଦ୍ୟମ କରିଆସିଛି । ମାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ଧରାଛୁଆଁ ଦେଉନାହିଁ । ତେଣୁ ଆମେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକାକୀ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବା ଲାଗି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ ବୋଲି ବକ୍ସି କହିଛନ୍ତି ।

ବିଜେପିକୁ ପରାଜିତ କରିବା ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ଓ ଏନ୍‌ସିପି ମହାମେଣ୍ଟରେ ସାମିଲ ହେବା ନେଇ ଗତ କିଛିମାସ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ମହାମେଣ୍ଟ ଗଠନ ଫସର ଫାଟିବା ପରେ ଉଭୟ ଦଳ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆସନ ବୁଝାମଣା କରିଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଗୁଜରାଟରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦଳ ବୁଝାମଣା କରିବେ ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଥିଲା । ମାତ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ବକ୍ସିଙ୍କ ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ସେହି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ ପଡିଛି । କିନ୍ତୁ ଏନ୍‌ସିପିର ଏହି ଘୋଷଣା ଉପରେ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସ କମିଟି ମୁଖପାତ୍ର ମନୀଷ ଦୋଷୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଭୋଟ ବିଭାଜନ ନକରିବାକୁ ଏନ୍‌ସିପି କହୁଥିଲା ବେଳେ କାମ କିନ୍ତୁ ବିପରୀତ କରୁଛି । ଏନ୍‌ସିପିର ଏହ ିପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁ ବେିଜପ ିଫାଇଦା ଉଠାଇବ ।

ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ଏନ୍‌ସିପିର ମେଣ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ଏଥର ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା । ମାତ୍ର ଏନ୍‌ସିପି ଏକାକୀ ଲଢ଼ିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବା ପରିତାପର ବିଷୟ । ତଥାପି ସମୟ ଅଛି ଏନ୍‌ସିପି ଆତ୍ମସମୀକ୍ଷା କରିବା ସହ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ମତରେ ଶଙ୍କର ସିଂହ ବାଘେଲା ଗତ ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ଏନ୍‌ସିପିରେ ସାମିଲ ହେବା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ଆସନ ବୁଝାମଣା ଖେଳ ବିଗିଡି ଯାଇଛ ।ି ୨୦୧୭ରେ ସେ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡଥିôଲେ । କନ୍ତିୁ ଅଭେିଯାଗ ହୋଇଛି କି ବିରୋଧୀଙ୍କ ଭୋଟ ବିଭାଜନ ପାଇଁ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି । ହେଲେ ଏନ୍‌ସିପି ଗୁଜରାଟରେ କିଭଳି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଘୋଷଣା କରିବ ଓ ତାହା କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ତାହା ଆଗକୁ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ଅଛି । ୨୦୧୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ ସହ ବୁଝାମଣା ଅନୁସାରେ ଏନ୍‌ସିପିକୁ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପୋରବନ୍ଦର ଆସନରେ ଦଳ କନ୍ଧଲ ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଜାଡେଜା ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଧାନସଭାରେ ଏନ୍‌ସିପିର ଏକମାତ୍ର ବିଧାୟକ ଅଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର