PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଗୋରୁ ଚାଲାଣର ହବ୍‌ ପାଲଟିଛି କଣିହାଁ: ନଦୀଘାଟ ଦେଇ ନିୟମିତ ଗୋ-ଚାଲାଣ, ପୁଲିସ୍‌,ପ୍ରଶାସନ ସାଜିଛନ୍ତି ନିରବ ଦ୍ରଷ୍ଟା

cow challan

ଅନୁଗୁଳ/କଣିହାଁ,୨୮/୧୧: ଅନୁଗୁଳ ସମେତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେବଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରୁ କଣିହାଁ ବ୍ଲକ୍‌ ଦେଇ ବେଧଡ଼କ ଚାଲାଣ ହେଉଛନ୍ତି ଗୋରୁ । ବ୍ରାହ୍ଣଣୀର ନାଲମ ଓ ଟିଟ୍ରିମା ଘାଟରୁ ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଗୋରୁପଲକୁ ନଦୀ ପାର୍‌ କରାଯାଉଛି । ଡଙ୍ଗାରେ ବାନ୍ଧି ଦୟନୀୟ ଅବସ୍ଥାରେ ସେପଟକୁ ନେଲା ପରେ କେନ୍ଦୁଝର ଅଭିମୁଖେ ନେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଚାରି ଚାରିଟି ଥାନା ଇଲାକା ଦେଇ ସପ୍ତାହକୁ ଦୁଇଥର ଗୋରୁ ଚାଲାଣ ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନା ପୁଲିସ, ପ୍ରଶାସନ କାହାର ନଜର ପଡୁଛି । ସମଲ ବ୍ୟାରେଜ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ମୋଟର ଚାଳିତ ଡଙ୍ଗାରେ ଅତି ଦୟନୀୟ ଭାବେ ବାନ୍ଧି ନଦୀ ପାର୍‌ କରାଯାଉଛି । ଲୋକଙ୍କ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ସମଲ ବ୍ୟାରେଜ୍‌ କର୍ତ୍ତଅକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ମୋଟର ଚାଳିତ ଡଙ୍ଗା ବେଆଇନ୍‌ ଗୋ ଚାଲାଣର ପ୍ରମୁଖ ମାଧ୍ୟମ ପାଲଟିଛି । ଏକାଧିକ ଥାନା ଇଲାକା ଦେଇ ଏଭଳି ବେଆଇନ୍‌ କାରବାର ଚାଲିଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାନଯିବା ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ମହଲରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାର ଛେଣ୍ଡିପଦା, କିଶୋରନଗର, କୋଶଳା, ବାଗେଡିଆ ଏବଂ ଦେବଗଡ଼, ରିଆମାଳ ଇଲାକାରୁ ଶହଶହ ଗୋରୁ ସଂଗ୍ରହ କରି କଣିହାଁ ବ୍ଲକ୍‌ର ନାଲମ ଘାଟ ଓ ଟିଟ୍ରିମା ଘାଟକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ । ମୋଟର ଚାଳିତ ଡଙ୍ଗାରେ ଗୋରୁ ବାନ୍ଧି ନାଲମରୁ ଅକିଳି ଓ ଟିଟ୍ରିମା ଘାଟରୁ କର୍ଣ୍ଣପାଳ ଘାଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଦୀ ପାର କରାଯାଇଥାଏ । ସପ୍ତାହର ବୁଧବାର ଓ ଗୁରୁବାର ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ରେଙ୍ଗାଳି, କଣିହାଁ, ସମଲ, ଖମାର ଥାନା ଅଞ୍ଚଳର ଦେଇ ନିୟମିତ ଏଭଳି ବେଆଇନ୍‌ କାରବାର ଚାଲିଆସୁଛି । ଏ ନେଇ ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ସେମାନେ ଶନିବାର ବସୁଥିବା କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲାର ଛାମୁଣ୍ଡା ହାଟକୁ ଗୋରୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ନେଉଥିବା କହି ଏଡ଼ାଇ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ନାଲମ ଘାଟରେ ଦୁଇଟି ଡଙ୍ଗା ରହିଛି । ଉଭୟ ୭ ଦିନିଆ ପାଳି କରି ଘାଟ ଜଗୁଛନ୍ତି । ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗୋ-ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇଆସୁଛନ୍ତି । ଗୋରୁ ସଂଗ୍ରହଠାରୁ ଚାଲାଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସୁସଂଗଠିତ ର‌୍ୟାକେଟ୍‌ ଏଥିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ପୁଲିସ ବେଳେ ବେଳେ ଗୋରୁ ବୋଝେଇ ଗାଡ଼ି ଜବତ କରୁଥିଲେ ହେଁ ଅସଲ କାର୍ପଟଦାର ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିପାରିନାହିଁ । ଗୋଚାଲାଣ ସଂକ୍ରାନ୍ତରେ କୌଣସି ଅଭିଯୋଗ ନଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଥାନା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା ବେଳେ ଖୋଦ୍‌ ଏସ୍‌ପି ଏଥିପ୍ରତି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍କ୍ୱାଡ଼୍‌ ମୁତୟନ କଲେ ଗୋ-ଚାଲାଣରେ ରୋକ୍‌ ଲାଗିପାରନ୍ତା ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର