PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ନାଥନ୍‌ ଲାୟନ ରଚିଲେ ଇତିହାସ,୯ ୱିକେଟ୍ ନେଇ କପିଲ ଦେବଙ୍କ ଭାଙ୍ଗିଲେ ରେକର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୭: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଫ୍ ସ୍ପିନର ନାଥନ ଲାୟନଙ୍କ ଦମ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ଦୁଇଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ପରାଜୟର ସାମନା କରିବାକୁ ପଡିଛି। ଗାଲେ ଟେଷ୍ଟର ତୃତୀୟ ଦିନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଆଗରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଜିତିବା ପାଇଁ କେବଳ ୪ ରନ୍‌ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା। ଏହି ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କେବଳ ୪ଟି ବଲ୍‌ରେ ହାସଲ କରିଥିଲା। ଗାଲେ ଟେଷ୍ଟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍ ଦୁଇଟି ଇନିଂସରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ବୋଲରଙ୍କ ଆଗରେ ନତମସ୍ତକ ଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଟିମ୍ ପୂର୍ବ ଇନିଂସରେ ୨୧୨ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ କେବଳ ମାତ୍ର ୧୧୦ ରନ୍  କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ ନାଥନ୍‌ ଲୟନଙ୍କ ଆଗରେ ଏକଦମ୍ ଅସହାୟ ହୋଇ ପଡିଥିଲେ। ଲାୟନ ପଞ୍ଚମ ଇନିଂସରେ ୫ ଓ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୪ଟି ଓ୍ବିକେଟ ନେଇ ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପୁରା ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ଲାୟନ ଭାରତର ମହାନ ଅଲରାଉଣ୍ଡର କପିଲ ଦେବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ନାଥନ ଲାୟନଙ୍କ ନାଁରେ ଏବେ ୧୦୯ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪୩୬ ଓ୍ବିକେଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ୟାପଟେନ୍‌ କପିଲ ଦେବ ୧୩୧ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪୩୪ ଓ୍ବିକେଟ ନେଇଥିଲେ। ଏହାଛଡା ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଟପ୍‌ ୧୦ ବୋଲରଙ୍କ ସୂଚୀରେ ମଧ୍ୟ ଲାୟନ ସାମିଲ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି।

ଲାୟନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଓ୍ବିକେଟ ନେଇଥିବା ସୂଚୀରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବର୍ଗତ ଶେନ୍ ଓ୍ବର୍ଣ୍ଣ(୭୦୮ ଓ୍ବିକେଟ) ଓ ଗ୍ଲେନ୍‌ ମ୍ୟାକଗ୍ରା(୫୬୩) ରହିଛନ୍ତି। ଏହି ଲିଷ୍ଟରେ ଓ୍ବର୍ଣ୍ଣ ଦ୍ବିତୀୟ ଓ ମ୍ୟାକଗ୍ରା ୫ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର