PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀ ମହାସଂଘ ତରଫରୁ ୨୧ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ

ବୀରମହାରାଜପୁର୩୦/୧୧:  ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟ ପରିଦର୍ଶିକା ମହାସଂଘ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବର ୨୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ଡାକରା ଦେଇଛି । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆଜି ବୀରମହାରାଜପୁ୍ର ଉପଖଣ୍ଡରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟପରିଦର୍ଶିକା ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀଙ୍କ ଜରିଆରେ ଏକ ୫ ଦଫା ଦାବି ନେଇ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ବୀରମହାରାଜପୁର ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ଠାରେ ଭାରାପ୍ରାପ୍ତ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀ ଡାକ୍ତର ସପ୍ନେଶ୍ବର ବେହେରାଙ୍କୁ ୫ ଦଫା ଦାବି ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ବହୁମୁଖି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଏବଂ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟ ପରିଦର୍ଶିକା ମହାସଂଘର ୫ ଦଫା ଦାବି ଯେପରିକି କ୍ୟାଡର ପୁର୍ନଗଠନ କରି ଚାକିରି କାଳରେ ଅତିକମରେ ୪ ଟି ପଦୋନ୍ନତି ଦାବି ରହିଛି । ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଗତ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର ସାଙ୍ଗକୁ ଅର୍ଥ ବିଭାଗ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସାରେ ଗ୍ରେଡ ପେ ୪୨୦୦ , ୪୬୦୦, ଓ ୪୮୦୦ ହିସାବରେ ଆର.ଏ.ସି.ପି ପ୍ରଦାନ । ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଉଛେଦ ପରେ ଚାକିରି ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଦିନରୁ ଚାକିରି ଗଣନା କରିବା ସହ ଇନକ୍ରିମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ । ବହୁମୁଖୀ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ ଓ ସ୍ବସ୍ଥ୍ୟପରିଦର୍ଶିକା ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଉ । ପୋଷାକ ଭତ୍ତା ଆକାରରେ ବାର୍ଷିକ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ ଆଦି ଦାବି ନେଇ ଆଜି ଉପଖଣ୍ଡ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀଙ୍କ ଜରିଆରେ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଦାବିପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଉକ୍ତ ଦାବି ପ୍ରତି ଯଦି ସରକାର କର୍ଣ୍ଣପାତ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତା ୭ ତାରିଖରୁ କଳାବ୍ୟାଚ ପରିଧାନ କରି ନିରବ ପ୍ରତିବାଦ କରାଯିବ । ଯଦି ବିଚାର କରାନଯାଏ ତେବେ ୧୪ ତାରିଖରୁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅସହଯୋଗ କରାଯିବ ।  ସେଥିରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ସରକାର ଚେୁପ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ଆସନ୍ତା ୨୧ ତାରିଖରୁ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ କରାଯିବ ବୋଲି ଦାବିରେ ମହାସଂଘ ତରଫରୁ ଜଣାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।