PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରୁ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଗିରଫ, ୧୭୧ ଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପି ଯାଞ୍ଚ୍ ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଏସଏମସି ପାୱାର ଜେନେରେସନ କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ କୁଲତା ସମାଜ, ନୃସିଂହନାଥ ପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ : ଦିନ ଦ୍ଵିପ୍ରହରେ ଲୁଟ୍, ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଋତୁରାଜ, ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ମାରିଲେ ୭ ଛକା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ଧନତେରାସ ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ, ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/୧୦: ଅନେକ ଲୋକ ଆର୍ଥିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ହେତୁ ଚିନ୍ତିତ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଉପାୟ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀପାବଳିରେ କିଛି ଉପାୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ରହିବ। ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଉପାୟଗୁଡିକ ବିଷୟରେ…

ଶୋଇବା ସମୟରେ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ :

ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଧନତେରାସର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ଯାଇ ତଳେ ଏକ ନଡ଼ିଆ ସହିତ ଶୋଇପଡନ୍ତୁ। ସକାଳେ ଉଠି, ନଡ଼ିଆକୁ ବାହାର କୋଠରୀରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ ରୁ ୭ ମଧ୍ୟରେ ସେହି ନଡିଆ ଓ ଏକ ତେଲ ଭର୍ତ୍ତି ଦୀପ ନେଇ ନଦୀ କିମ୍ବା ପୋଖରୀ କୂଳରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତୁ। ଘାଟ ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଜଳକୁ ପୂଜା କରି ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯମ ଦେବତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରି ପ୍ରଥମେ ନଡ଼ିଆକୁ ପ୍ରବାହିତ କରନ୍ତୁ। ତାପରେ ଦୀପ ଦାନ କରି କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ। ଯମ ଦେବତା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ଆପଣଙ୍କ ଅସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ସମାଧାନ କରିବେ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରିବେ ।

ମନ ସଫା ରଖନ୍ତୁ :

ନରକ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଦିନ ଘର ସଫା କରାଯାଏ, ଯାହାଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ। କାରଣ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମା ସେଠାରେ ବାସ କରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରୁହେ। ଏହି ଦିନଟି ହେଉଛି ମନର ଅଶୁଦ୍ଧତାକୁ ସଫା କରିବା ବା ଜଣା ଅଜଣାତରେ କରିଥିବା ପାପଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରାୟଶ୍ଚିତ କରିବାର ଦିନ। ପ୍ରିୟଜନ କିମ୍ବା ଅପରିଚିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କ୍ଷମା ମାଗିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ। ମନ ସ୍ୱଚ୍ଛ ହେଲେ ଯାଇ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାଙ୍କ କୃପା ମିଳିବ। ମନର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ଜନ କଲ୍ୟାଣ କରନ୍ତୁ। ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ। କମ୍ବଳ କିମ୍ବା ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ଫଳ ପାଇବେ।