PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଇଂଲଣ୍ଡ ୧୪୩ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟୀ: ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ୩୮ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌

ଲଣ୍ଡନ, ୨୭/୦୭: ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ ଓ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ୪ ଦିନିଆ ଅଫିସିଆଲ୍‌ ଟେଷ୍ଟରେ ଘରୋଇ ଦଳ ୧୪୩ ରନ୍‌ରେ ବିଜୟ ହାସଲ କରିଛି । କ୍ରିସ୍‌ ୱକ୍ସ ଓ ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ବ୍ରଡ୍‌ଙ୍କ ଘାତକ ବୋଲିଂ ବଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ମାତ୍ର ଅଢେଇ ଦିନରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲା । ୧୮୨ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଜବାବରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ମାତ୍ର ୩୮ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ୱକ୍ସ ୬ଟି ଓ ବ୍ରଡ୍‌ ୪ଟି ୱିକେଟ୍‌ ନେଇ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଟିଂ ବିଭାଗ ଧ୍ୱଂସ କରିଦେଇଥିଲେ । ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୯୨ ରନ୍‌ର ଲଢୁଆ ଇନିଂସ ଖେଳିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଓପନର ଜ୍ୟାକ୍‌ ଲଚ୍‌ ମ୍ୟାନ୍‌ ଅଫ ଦ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ ।

ତୃତୀୟ ଦିବସରେ ମାତ୍ର ୧୫.୫ ଓଭର ଖେଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୧୧ଟି ଯାକ ୱିକେଟ୍‌ର ପତନ ଘଟିଥିଲା । ଇଂଲଣ୍ଡ ୯/୩୦୩ରୁ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ କରି ଗୋଟିଏ ବଲରେ ଅନ୍ତିମ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇଥିଲା । ବାକି ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ୧୫.୪ ଓଭର ମଧ୍ୟରେ ଶେଷ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।ଅସମାପ୍ତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ୯/୩୦୩ରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ଆଜି ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ପୂର୍ବ ଦିନରୁ ଅପରାଜିତ ଥିବା ଓଲି ଷ୍ଟୋନ ଓ ବ୍ରଡ୍‌ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲେ । ଷ୍ଟୁଆର୍ଟ ଥମ୍ପସନଙ୍କ ଓଭରର ପଞ୍ଚମ ବଲ୍‌ରେ ସେ ବୋଲ୍ଡ ହୋଇଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡର ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ୩୦୩ରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା । ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ଥମ୍ପସନ୍‌ ଓ ମାର୍କ ଆଡେୟାର ୩ଟି ଲେଖାଏଁ ୱିକେଟ୍‌ ନେଇଥିଲେ ।

୧୮୨ ରନ୍‌ର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ନେଇ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସ ବ୍ୟାଟିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଦୁଇ ଓପନର ୱିଲିୟମ ପୋଟରଫିଲ୍ଡ ଓ ଜେମ୍ସ ମ୍ୟାକ୍‌କଲମ୍‌ ୧୧ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ । ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ୨ ରନ କରିଥିବାବେଳେ ପୋଟରଫିଲ୍ଡ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ କ୍ରିଜ୍‌ରେ ତିଷ୍ଠି ପାରି ନଥିଲେ । ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଲଢୁଆ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ବ୍ରଡ୍‌ ଓ ୱକ୍ସଙ୍କ ସୁଇଂ ବୋଲିଂର ମୁକାବିଲା କରିପାରି ନଥିଲେ । ୧୫.୪ ଓଭର ମଧ୍ୟରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ୩୮ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ମ୍ୟାକ୍‌କଲମ୍‌ ସର୍ବାଧିକ ୧୧ ରନ୍‌ କରିଥିଲେ । ଅନ୍ୟ କେହି ଦୁଇ ଅଙ୍କ ଛୁଇଁ ପାରି ନଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ତୃତୀୟ ବୋଲର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ି ନଥିଲା ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୮୫ ରନ୍‌ କରି ଅଲ୍‌ ଆଉଟ୍‌ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ଏହାର ଜବାବରେ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ସମସ୍ତ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ୨୦୭ ରନ୍‌ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା । ୧୨୨ ରନ୍‌ରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସ ପଛୁଆ ରହିଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ଲଢୁଆ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ମ୍ୟାଚ୍‌କୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା । ଲିଚ୍‌ ୯୨, ଜାସନ ରୟ ୭୨, ସାମ କୁରାନ ୩୭ ଓ ଜୋ ରୁଟ୍‌ ୩୧ ରନ୍‌ କରିବା ଫଳରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୩୦୩ ରନ୍‌ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର