PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

୧୭୯୦ କୋଟି ବର୍‌ବାଦ: କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ସିଇଓଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ହଜିଗଲା ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ

source:shilfa.com

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୬ା୨(ଏଜେନ୍ସି):ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଥିବା କାନାଡାଭିତ୍ତିକ ଏକ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ‘କ୍ୱାଡ୍ରିଗାସିଏକ୍ସ’ର ସିଇଓ ଗେରାଲ୍ଡ କୋଟେନଙ୍କ ଅଚାନକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଗତ ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏବେ ଖବର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସିଧାରୀ ଆଶଙ୍କିତ । ନିଜର ପ୍ରାପ୍ୟରାଶି ଫେରିପାଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସମ୍ଭବ ପାଲଟିଛି । କାରଣ ହେଉଛି କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ର ସିଇଓ ୩୦ ବର୍ଷୀୟ ଗେରାଲ୍ଡ କୋଟେନ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ନିକଟରେ କମ୍ପାନିର ପାଣ୍ଠି ଆକ୍ସେସ୍‌ କରିବାର ସବୁ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ ରହିଥିଲା ।
କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ଆକସ୍ମିକ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କମ୍ପାନି ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏବେ ଆମ ଉପରେ କ୍ଲାଏଣ୍ଟମାନଙ୍କ ୨୫୦ ନିୟୁତ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୧୭୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା) ବକେୟା ରାଶି ରହିଛି । ପାଣ୍ଠି ଆକ୍ସେସ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ କେବଳ କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିଲା । ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ପରେ ଏହାକୁ ଆକ୍ସେସ୍‌ କରିବା ଅସମ୍ଭବ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାପ୍ୟରାଶି ପରିଶୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଅକ୍ଷମ ।
କମ୍ପାନି ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଅଫ୍‌ ନୋଭା ସ୍କୋଟିଆରେ ୩୦ ଦିନ ସମୟ ମାଗିଥିବାବେଳେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଆବେଦନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ସିଇଓଙ୍କ ପରଲୋକ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ୱାଡ୍ରିଗା ଯେଉଁ ଅର୍ଥ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ତାହାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅର୍ଣ୍ଣଷ୍ଟ ଆଣ୍ଡ୍‌ ୟଙ୍ଗ୍‌କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯିବ । ଏହା ସହ କମ୍ପାନିର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିକ୍ରି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରାଯିବ ।
ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଫେରସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନି ଅକ୍ଷମତା ଦର୍ଶାଇବା ପରେ ନିବେଶକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ୨୦୧୩ରେ କୋଟେନ୍‌ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ‘କ୍ୱାଡ୍ରିଗା’କୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଅସହାୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅନାଥ ଆଶ୍ରମ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସେ ଭାରତ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ । ଦୁରାରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଥିଲେ ସେ ।
ଏକ ସତ୍ୟପାଠ ମାଧ୍ୟମରେ କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ବିଧବା ପତ୍ନୀ ଜେନିଫର ରୋବର୍ଟସନ୍‌ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କମ୍ପାନିର ଫାଇନାନ୍ସ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ସବୁ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିଲା । ପାସ୍‌ୱାର୍ଡଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ସେ ଆଦୌ କିଛି ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ପ୍ରଥମ ଥର କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏଭଳି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ଯେଉଁଥିରେ କମ୍ପାନିର ଆକାଉଣ୍ଟ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପାସ୍‌ୱାର୍ଡଗୁଡିକ ହଜିଯାଇଛି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, କ୍ୱାଡ୍ରିଗାର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମ ଜାନୁଆରୀ ୨୮ରେ ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ନିବେଶକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତେଜ୍ଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ନିବେଶକମାନେ ରେଡ୍ଡିଟ୍‌ ଏବଂ ଟୁଇଟର ଭଳି ସୋସିଆଲ ନେଟ୍‌ୱର୍କିଂ ସାଇଟ୍‌ରେ ଏହା ଉପରେ ଯୁକ୍ତିତର୍କ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସତରେ କୋଟେନ୍‌ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ନା ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରଚାର କରି କମ୍ପାନି ନିବେଶକଙ୍କ ଅର୍ଥ ହଡ଼ପ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ତାହା ଉପରେ ଏମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।
କ୍ୱାଡ୍ରିଗା ଅଫ୍‌ଲାଇନ୍‌ ହେବା ବେଳକୁ ଏହାର ପ୍ଲାଟ୍‌ଫର୍ମରେ ୩୬୩,୦୦୦ ୟୁଜର ଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୧୫,୦୦୦ ଜଣ ୟୁଜରଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୧୮୦ ନିୟୁତ ଡଲାର ( ପାଖାପାଖି ୧,୨୮୯.୫୨ କୋଟି ଟଙ୍କା) କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଆକାରରେ ଥିବାବେଳେ କାନାଡାର ପ୍ରଚଳିତ ମୁଦ୍ରା ଆକାରରେ ୭୦ ନିୟୁତ ଡଲାର (ପାଖାପାଖି ୫୦୧.୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଥିଲା । ବିଶ୍ୱର ମାନ୍ୟତାପ୍ରାପ୍ତ ୨୩୭ଟି କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୱାଡ୍ରିଗା ଅନ୍ୟତମ । ଏହା କାନାଡାର ସର୍ବବୃହତ୍‌ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର