PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଫଳ, ମନକୁ ଖୁସି ରଖିବା ସହ କମାଇଥାଏ ଚାପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୯/୧୧: ସବୁଜ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳକୁ ହେଲ୍‌ଦୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହାକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ। କୁହାଯାଏ ପ୍ରତିଦିନ ଗୋଟିଏ ଆପଲ୍ ନିହାତି ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଲ୍ କେବଳ ହେଲ୍‌ଦୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ଆମକୁ ଖୁସି ରହିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। କେବଳ ଆପଲ୍ ନୁହେଁ କଦଳୀ, ବେରିଜ୍ ଏବଂ ଖଟା ଫଳ ସବୁ ଆମ ମନୋବଳକୁ ଦୃଢ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ଫଳ ଖାଇବା ଏକ ସକରାତ୍ମକ ମନ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ…

ଭେରିୱେଲ୍ ମାଇଣ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଡିପ୍ରେସନ୍ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ । ଫଳରେ ନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟ୍‌ସ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ରହିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଫଳ ଖାଇଥାଉ, ଆମ ଶରୀର ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ପାଇଥାଏ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା, ଆମକୁ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିନଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆମେ କ୍ଳାନ୍ତ, ଉଦାସ ଏବଂ ଚାପ ଅନୁଭବ କରୁ। ବେରିଜ୍ ପରି କେତେକ ଫଳରେ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ, ଯାହା ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

କଦଳୀ ଏବଂ ଆଭୋକାଡୋ ହେଉଛି ଏହିପରି ଦୁଇଟି ଫଳ, ଯାହା ଶରୀରରେ ସେରୋଟୋନିନ୍ ପରି ନ୍ୟୁରୋଟ୍ରାନ୍ସମିଟର ଉତ୍ପାଦନକୁ ସମର୍ଥନ କରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମର ସାମଗ୍ରିକ ମନୋବଳ ସଠିକ୍ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଫଳଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଆମ ମନକୁ ଆରାମଦାୟକ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।