PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମାୟାବିନୀ ଅର୍ଚ୍ଚନା ନାଗ ମାମଲା: ପୁଣି ହାଜର ହେଲେ ଠିକାଦାର, ପଦାକୁ ଆସିଲା ରଣଜୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଜିଠୁ ରାଜ୍ୟ ପୁସ୍ତକ ମହୋତ୍ସବ ‘ଅକ୍ଷର’, ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଶୀତ ସାମାନ୍ୟ କମିବ, ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶାରେ କାଁ ଭାଁ ହାଲୁକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା: ୮ଟି ସ୍ଥାନରେ ରାତି ତାପମାତ୍ରା ୧୧ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ
  • ||

ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଭୁଲରେ ବି ଖାଆନ୍ତୁନି ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ, ନଚେତ୍ ହୋଇପାରେ ଏପରି କ୍ଷତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୧୧: ଜଳଖିଆ ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆମେ ସକାଳେ ଯାହା ଖାଇଥାଉ କିମ୍ବା ପିଇଥାଉ ତାହା ଆମ ଶରୀର ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳ ଫ୍ରାଇଡ୍ ଫୁଡ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା କେବଳ ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ ନାହିଁ ବରଂ  ଆମର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏପରି ଜିନିଷ ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ମଧ୍ୟ ଖରାପ କରିଥାଏ। ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ?

ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଭୁଲରେ ବି ଖାଆନ୍ତୁନି ଏହି ଜିନିଷ :

କଫି କିମ୍ବା ଚା’ :

ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ସହିତ ରୁଟି କିମ୍ବା ବିସ୍କୁଟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଅନ୍ୟଥା, ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ସେଥିପାଇଁ ଖାଲି ପେଟରେ କେବେବି ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସାଲାଡ୍ :

ଅନେକ ଲୋକ ଫିଟନେସ୍ ହେତୁ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ସାଲାଡ୍ ଖାଆନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସାଲାଡ୍ ଖାଇବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ। ତେଣୁ, ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ କେବେ ସାଲାଡ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆପଲ୍ :

ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏକ ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଆପଲ୍ ହଜମ ହେବା ପାଇଁ ୧ କିମ୍ବା ୨ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗେ। ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଆପଲ୍ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଏପରି କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

ଲସି :

ଅନେକ ଲୋକ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଲସି ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । କାରଣ ଖାଲି ପେଟରେ ଲସି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ।