PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ଇତିହାସ ରଚିଲେ ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ: ମାତ୍ର ୨ ମାସ ବୟସରେ ମାରାଥନରେ ଭାଗ ନେଲେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୯ ।୨ (ବ୍ୟୁରୋ): ଯେଉଁ ବୟସରେ ଶିଶୁଟିଏ ଦୁନିଆକୁ ଭଲ କରି ଦେଖିବା ଶିଖୁ ଥାଏ ସେହି ବୟସରେ କୌଣସି ମାରାଥନରେ ଭାଗ ନେବା ଅତି ବିରଳ ଘଟଣା । ମାତ୍ର ୭୨ ଦିନ (୨ ମାସ ୧୨ ଦିନ)ରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନରେ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରି ଇତିହାସ ରଚିଛନ୍ତି ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ନନ୍ଦ । ଏହି ମାରାଥନରେ ସେ ଥିଲେ ସର୍ବକନିଷ୍ଠ ପ୍ରତିଯୋଗୀ । ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ତାଙ୍କର ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ନମ୍ବର ଥିଲା ୮୦୩୦୩ । ବାପା ଅଜୟ କୁମାର ନନ୍ଦ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରୋଲରରେ ତାଙ୍କୁ ଧରି ୫ କି.ମି ଦୌଡ଼ିଥିଲେ ।
ଏସ୍‌ବିଆଇ ଗ୍ରୀନ ମାରାଥନରେ ୩୦୦୦ରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ମାତ୍ର ଅଜୟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ଥିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ । ଅଜୟ କହିଛନ୍ତି, ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋଲର ରନ୍‌’ ଏବେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କଲାଣି । ଭାରତୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ଗ୍ରହଣ କଲେଣି । ଦୁବାଇ, ବୋଷ୍ଟନ ପ୍ରଭୃତି ମାରାଥନରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ବାପା, ମା’ମାନେ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋଲର ରନ୍‌’ କରିବା ଦେଖିଛି । ତାହା ହିଁ ମୋତେ ଏହି ମାରାଥନରେ ମୋ କୁନି ପୁଅକୁ ନେଇ ଦୌଡ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା । ତେବେ ଏତେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ଦୌଡ଼ିବା ଏକ ରେକର୍ଡ କହିଲେ ଠିକ୍‌ ହେବ । ଭାବୁଛି ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ।’ ଅଜୟ ଓ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ୫ କି.ମି ଦୂରତାକୁ ୪୫.୩୨ ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ । ଯାହା ଏକ ରେକର୍ଡ ବୋଲି କୁହାଯାଇ ପାରିବ । ସମ୍ଭବ ସ୍ୱାଭିମାନ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋପାମୁଦ୍ରା ପତି ନନ୍ଦ ଓ ଅଜୟଙ୍କ ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନ । ସେ ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ତାରିଖରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର