PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୋବେଲ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ଘୋଷଣା: ମାନବାଧିକାର ପ୍ରବକ୍ତା ଆଲେସ୍ ବାଲିଆସ୍କି ସହ ଦୁଇଟି ସଂଗଠନକୁ ମିଳିବ ପୁରସ୍କାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଓଡ଼ିଶା ଲଳିତ କଳା ଏକାଡେମୀ ଉପସଭାପତି ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଶିଳ୍ପୀ ଶ୍ରୀନିବାସ ପଢ଼ିଆରୀଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • ମୁରିବାହାଲ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ମୁରିବାହାଲ ବ୍ଲକ APO ସୁଶାନ୍ତ କୁମାର ଦାସ, ୪୫ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ନେଉଥିବା ବେଳେ ଧରାପଡ଼ିଲେ
  • ||
  • ବାଙ୍ଗିରିପୋଷି : ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଆକ୍ରମଣ କଲା ଦନ୍ତା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପୁଣି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ସମ୍ଭାବନା, ୨୫ ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ଛାଡ଼ିବନି ମୌସୁମୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ନଭେମ୍ୱର ୩ରେ ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ, ଆଜିଠୁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଶୁଝି ପାରିଲେନି କିସ୍ତି, ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଅସହାୟ ଟ୍ରକ ମାଲିକ
  • ||
  • ମୋହନା : ଜଙ୍ଗଲରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର କାଠ ଗଣ୍ଡି ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉପର ତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୩ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଗିରଫ ଆତ୍ମଘାତୀ କହିଲା, ବନିହାଲରେ ପୁଲଓ୍ବାମାଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲା ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ

ଜମ୍ମୁ,୨।୪: ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ବନିହାଲରେ ଗତ ଶନିବାର ସିଆରପିଏଫ୍ ବସ୍ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ମାଷ୍ଟର ମାଇଣ୍ଡ ହେଉଛି ହିଜବୁଲ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ।  ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାର ୩୬ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ପୋଲିସ ଆତ୍ମଘାତୀ ଉବେସ୍ ଅମିନକୁ  ଗିରଫ କରିଛି।  ଗିରଫ ହେବାପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଜଣକ ପୋଲିସକୁ  ବୟାନ ଦେଇ କହିଛି,  ସିଆରପିଏଫ୍ ଗାଡିକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ବିସ୍ଫୋରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫୋନ କଲରେ ତାକୁ ନିର୍ଦେଶ ମିଳିଥିଲା।  ଯଦି ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ କାରରେ ଲାଗିଥିବା ଟ୍ରିଗର ଦବି ଯାଇଥାନ୍ତା ତେବେ ପୁଲଓ୍ବାମା ଠାରୁ ବଡ ଧରଣର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥାନ୍ତା। ତାକୁ ଏଥିପାଇଁ ଲଟେରୀ ଯୋଗେ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛି।  

source: https://www.jagran.com

ସେନା ଓ ପୁଲିସର ମିଳିତ ଚଢାଉ ବେଳେ ଗତକାଲି ରାତିରେ  ସନ୍ଦିଗ୍ଧକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି । ସେ ଶୋପିୟାନ୍ ଜିଲାର ବାସିନ୍ଦା। ଟ୍ରକରେ ଲିପ୍ଟ ମାଗି କଶ୍ମୀର ଯାଉଥିବା ବେଳେ ପୁଲିସ ତାକୁ ଗିରଫ କରିଛି। ଡିଜିପି ଦିଲବାଗ ସିଂହଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ବନିହାଲରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ କାର ଆତ୍ମଘାତୀ କାର ଚାଳକ ଗିରଫ ପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ସେ ସ୍ବୀକାର କରିଛି । କାର ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ସେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଫେରାର ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ଭଳି ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ବନିହାଲରେ ସିଆରପିଏଫ ଭ୍ୟାନକୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ପୁଣି ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲେ। ତେବେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ସିଆରପିଏଫର ଗାଡିରେ ସାମାନ୍ୟ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସମସ୍ତ ଯବାନ ସୁରକ୍ଷିତ ଥିଲେ। ବିସ୍ଫୋରଣ ପାଇଁ କାରରେ ୯୦ ଜିଲୋଟିନ୍, ୟୁରିୟା ସଲଫର, ଆମୋନିଆ ନାଇଟ୍ରେଟ, ଦୁଇ ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଦୁଇଟି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଥିଲା। ଏହାଛଡା ଏକ ଟିଫିନ ଆଇଆଇଡି ଥିଲା।  ଗତ ୫ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଯେବେ  ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଆସିଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ପୋଲିସ ଜୀବନ୍ତ ଗିରଫ କରିଛି।