ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ରେ ସୁପର-୮ ରାଉଣ୍ଡ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶକୁ ଭେଟିବ ଭାରତ
  • ||
  • କନିଷ୍ଠ ଶିକ୍ଷକ ଚୟନ ଅନିୟମିତତା ମାମଲା, ଓସେପା ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ କାଏମ ରଖିଲେ ହାଇକୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ୱର: ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ମାନିବା ସହ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଏସପି ସାଗରିକା ନାଥଙ୍କ ଅନୁରୋଧ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପଥରବନ୍ଦ ବସ୍ତିରେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପୋଲିସ ମୁତୟନ
  • ||
  • ଜୁନ୍‌ ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ, ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ଦଳ ନେତା ଘୋଷଣା
  • ||
  • ଅସଲି ପୋଲିସ ହାତରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ନକଲି ସିବିଆଇ ପୋଲିସ, ଲୋକଙ୍କଠୁ ଲୁଟୁଥିଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଖୋଲିଲା ସ୍କୁଲ, ଅଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ସକାଳୁ କ୍ଲାସ ଆରମ୍ଭ, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୦ ଯାଏ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର, ବୁଧବାର ନବନିର୍ବାଚିତ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇବେ କାମଚଳା ବାସ୍ପପତି, ୨୦ ନୂଆ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଅଶାନ୍ତ ବାଲେଶ୍ୱର: ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ ପାଇଁ କର୍ଫ୍ୟୁ, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦୋକାନ ବଜାର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୪୨% ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା, ୩ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ୱାଭାବିକ, ୨୬ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ: ୪ ଦିନ ଭିତରେ ମୌସୁମୀ ଅଗ୍ରସର ହେବ
  • ||

ଆପଣଙ୍କର ରହିଛି କି କେଶ ଝଡିବାର ସମସ୍ୟା? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୭/୦୧: କେଶ ସହିତ ଜଡିତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କେଶ ଝଡ଼ିବା । ଅନେକ ଲୋକ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ନ୍ତି। ମହିଳାମାନେ ସମୟ ସମୟରେ ସେମାନେ କେଶ ଝଡ଼ିବା ପାଇଁ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ପୁରୁଷମାନେ ଏଥିପ୍ରତି ଯତ୍ନବାନ ହୋଇପାରନ୍ତିନି। ତେଣୁ କେଶ ଝଡିବାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାରକୁ ଆପଣେଇ ପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ...

କେଶ ଝଡିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର :

fenugreek seeds

ମେଥି ଦାନା :

ଏକ କପ୍ ମେଥି ଦାନାରୁ ଏହି ଦେଶୀ ରେସିପି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରିବ। ମେଥି କେଶ ଫୋଲିକଲ୍ସକୁ ରିପେୟାର କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେଥିରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ନିକୋଟିନିକ୍ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ, ଗୋଟିଏ କପ୍ ମେଥି ମଞ୍ଜିକୁ ରାତିସାରା ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ। ପରଦିନ ସକାଳେ ତାହାକୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରି ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟକୁ କେଶ ମାସ୍କ ପରି ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ୩୦ ରୁ ୪୦ ମିନିଟ୍ ରଖିବା ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ଲଗାନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଝଡ଼ିବା କମ ହେବ।

1e74jku8

ପିଆଜ ରସ :

ପିଆଜ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଘରେ ମିଳିଥାଏ। ଏହାକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ପିଆଜ ନେଇ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ତାହାର ରସ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଏହି ରସକୁ କେଶର ମୂଳରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ରଖିବା ପରେ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

{"id":527152,"sizeSlug":"full","linkDestination":"none"}

ଅଣ୍ଡା ହେୟାର ମାସ୍କ :

ଅଣ୍ଡାରେ କେବଳ ପ୍ରୋଟିନ୍ ନୁହେଁ ଫସଫରସ୍, ଜିଙ୍କ୍ ଏବଂ ସଲଫର୍ ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଅଣ୍ଡା ହେୟାର ମାସ୍କ କେଶ ବଢାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ ଏବଂ କେଶକୁ ମଜବୁତ କରି ଝଡିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏଥି ପାଇଁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । ଆପଣ ଏଥିରେ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ । ଏହି ମାସ୍କକୁ ୨୦ ରୁ ୨୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେଶରେ ରଖିବା ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ।

o82etfcg

ଅଁଳା :

ଭିଟାମିନ୍ ସିରେ ଭରପୂର ଅଁଳା, କେଶର ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କେଶ ଝଡିବାକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ପାତ୍ରରେ ଏକ ଚାମଚ ଅଁଳା ପାଉଡର ନେଇ ପାଣି ସହିତ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏଥିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଲେମ୍ବୁ ରସ ମଧ୍ୟ ମିଶାଯାଇପାରିବେ। ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ୩୫ ରୁ ୪୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇ କେଶ ସଫା କରନ୍ତୁ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.