PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାବୁଲ ସ୍ଥିତ ଏକ ମସଜିଦ୍‌ରେ ଭୟଙ୍କର ବିସ୍ଫୋରଣ , ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୨୦ ମୃତ , ୪୦ ଆହତ , ଆହତଙ୍କୁ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଦିନ ଏଭଳି ବନ୍ୟା ସ୍ଥିତି ରହିବ, ଆଗାମୀ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଆମ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଏସଆରସିଙ୍କ ସୂଚନା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଭେଜିଗୋରା ଗ୍ରାମରେ ପାଣି ଘେରରେ ଥିବା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଓ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଛନ୍ତି ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଧାମନଗର ବ୍ଲକ କାସିମପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ହେମେନ୍ଦ୍ର ନାଥ ହାଇସ୍କୁଲରେ କ୍ଲାସ ରୁମ୍‌ରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟା ପାଣି, ବାତିଲ ହେଲା ପରୀକ୍ଷା
  • ||
  • ସୋର : ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ନୀଳଗିରି ଅଧିନ ଔପଦା ବ୍ଲକର ବିଡ଼ିଓ ଅଭିଷେକ ଦାସଙ୍କର ବଦଳିକୁ ନେଇ ବୁଧବାର ଔପଦା ବ୍ଲକ୍ ସମ୍ମୁଖରେ ସରପଞ୍ଚ, ସମିତି ସଭ୍ୟ/ସଭ୍ୟା, ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ, ଔପଦାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ତିର୍ତ୍ତୋଲ ବ୍ଲକର ଗୋତିଆକୁଦ ଗାଁରେ ହଠାତ ପାଣି ବଢିଯିବାରୁ ଗୋଟିଏ ପରିବାରର ୩ ଜଣ ଫଶି ରହିଥିଲେ, ବୁଧବାର ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପହଞ୍ଚି ଉଦ୍ଧାର କରିଛି
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀରେ କମୁଛି ଜଳସ୍ତର, ତଥାପି ଵିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ମହାନଦୀ
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ଧନୁଆ ନଦୀରେ ବନ୍ୟା, ବାଲିପାଟଣା ବ୍ଲକ୍‌ର ୫ଟି ପଞ୍ଚାୟତର ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଜଳମଗ୍ନ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ଆଇଟିଆଇ କଲେଜରେ ଆଦିବାସୀ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ମାଡ ଘଟଣା, ୧୨ ଘଣ୍ଟିଆ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ବନ୍ଦ ଡାକରା
  • ||
  • କଣାସ : ମକରା ନଦୀରେ ୫୦ ଫୁଟର ଘାଇ, ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ଗାଁରେ ପଶିଲା ବନ୍ୟାଜଳ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ତ୍ରୀର୍ଥଯାତ୍ରୀ ବସ୍‌କୁ ପିଟିଲା ମାଲବାହୀ ଟ୍ରକ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୪ ଗୁରୁତର
  • ||

ଓଜନ କମ୍ କରିବାକୁ କେତେ ସମୟ Morning Walk କରିବା ଉଚିତ୍?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨/୦୭: ଭାରତୀୟମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏପରି ଯେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ। କରୋନା ମରହାମାରୀ ସମୟରେ ଲକଡାଉନ୍ ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପେଟର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ କିଛି ହଲୁକା ଏକ୍ସରସାଇଜ୍ ଦ୍ୱାରା ଇଚ୍ଛାକୃତ ଫଳାଫଳ ମିଳିପାରିବ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଲିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ। ଯଦି ଏହି ଅଭ୍ୟାସ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରିବ। ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଅନେକ କ୍ୟାଲୋରୀ କମିଯାଏ। ତଥାପି, ଚାଲିବା ସମୟରେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ତାହେଲେ ଯାଇ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଚର୍ବି କମିବ।

-ଯଦି ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଧୀର ଚାଲିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସ୍ପିଡ୍ ୱାକ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହା ପେଟର ଚର୍ବିକୁ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ କରିବ।

-ସାଧାରଣତଃ ସମସ୍ତେ ସ୍ପିଡ୍ ୱାକ୍‌ରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେଣୁ  ଆରମ୍ଭ ଧୀର ଚାଲିବାରୁ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସ୍ପିଡ୍ ବଢାନ୍ତୁ।

-ଯଦି ସ୍ପିଡ୍ ୱାକ୍ ନିୟମିତ କରାଯାଏ, ତେବେ ଶରୀରର ଚର୍ବି ଏବଂ ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ।

– ସକାଳ ଚାଲିବା ସମୟରେ ଅଣ୍ଟାକୁ ସିଧା ରଖି ଚାଲନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଶରୀରରେ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ହୋଇପାରେ।

-ଯଦି ଆପଣ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଅତି କମରେ ୧୫ ମିନିଟ୍ ସ୍ପିଡ୍ ୱାକ୍ କରିବା ପରେ ତାହା କରନ୍ତୁ।

-ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଅତି କମରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ସ୍ପିଡ୍ ୱାକ୍ କରନ୍ତୁ।