PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଦେଶରେ ହେବ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା,ଜାଣନ୍ତୁ ‘କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂ କ’ଣ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୬: ଜଳାଭାବ ଯୋଗୁଁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଚାଷୀମାନେ ମରୁଡି ସ୍ତିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଏବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ଆଶ୍ବସ୍ତ କରିବା ପାଇଁ  ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଥିପାଇଁ ୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପାଣ୍ଠି ଆବଣ୍ଟିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୨୦୧୫ରେ ନାସିକରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏଭଳି ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯାନ୍ତ୍ରିକ  ଅସୁବିଧା ଯୋଗୁଁ ଏହା ଫେଲ୍ ମାରିଥିଲା। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା ତଥା କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂ କ’ଣ?

ବିନା ବାଦଲରେ କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂ ହେବା କଷ୍ଟକର

ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ପୂର୍ବନୁମାନ କରୁଥିବା ଏକ ଘରୋଇ ଏଜେନ୍ସି ସ୍କାଇମେଟର ଉପ-ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଓ ମୁଖ୍ୟ ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମହେଶ ପଲାଓ୍ବତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କ୍ଲାଉଡ୍ ସିଡିଙ୍ଗ ପାଇଁ ବାଦଲ ହେବା ଜରୁରି  ହୋଇଥାଏ। ବିନା ବାଦରେ କ୍ଲାଉଭଡ ସିଡିଂ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ବାଦଲ ହେବାପରେ ସିଲଭର ଆୟୋଡାଇଡ ଓ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷକୁ ସିଞ୍ଚନ କରାଯାଇଥାଏ। ଯାହାଫଳରେ ବାମ୍ପ ପାଣିର ଟୋପା ହିସାବରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଭାରିପଣ ଆସିଥାଏ ଓ ଗୁରତ୍ବାକର୍ଷଣ କାରଣରୁ ଏହା ପାଣିର ବୁନ୍ଦା ଭାବରେ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ପଡିଥାଏ। ଭାରତରରେ କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଙ୍ଗର ସଫଳତା ରେଡ୍ ଅଧିକ ନୁହେଁ, କାରଣ ବାଦଲ ଯଦି ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଏଭଳି କରିବା ସମ୍ଭବ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ବିଦର୍ଭରେ ଜୁନ ପୂର୍ବ ସମସ୍ତରେ ବାଦଲ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଭଳି ସମୟରେ ଯଦି କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂ କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା କ’ଣ

କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷା(କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂ) ଏଭଳି ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଯାହା ଜରିଆାରେ ବାଦଲର ଭୌତିକ ଅବସ୍ଥାରେ କୃତ୍ରିମ ପଦ୍ଧତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇ ହେବ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ପରିବେଶ ବର୍ଷା ଉପୋଯୋଗୀ ଅନୁକୂଳ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଜରିଆରେ ବାମ୍ପକୁ ବାଦଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ପକ୍ରିୟାରେ ସିଲଭର ଆୟୋଡିନ ଓ ସୁଖିଲା ବଣଫକୁ ବାଦଲ ଉପରେ ଫୋପଡା ଯାଇଥାଏ। ଏହି କାମ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ କିମ୍ବା ଆର୍ଟିଲାରି ଗନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇଥାଏ। କିଛି ଗବେଷଣା ପରେ ହାଇ​ଗ୍ରୋସ୍କୋପିକ୍ ମ୍ୟାଟେରିଆଲ ଭଳି ଲୁଣକୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବ୍ୟବହାର ହେଉଛି। ଜଳ ପ୍ରବଦ୍ଧକ ଏବେ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡାରେ ସ୍ନୋଫଲ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହାର କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

କିଏ କରିଥିଲେ ଆରମ୍ଭ:

ଏହି ଥିଓରି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଜେନେରାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ (ଜିଇ)ର ଓ୍ବିସେଣ୍ଟ ଶେଫର ଓ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର ବିଜେତା ଇରାଓ୍ବିଙ୍ଗ ଲେଙ୍ଗମୁଇର ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ଶେଫର ଜୁଲାଇ ୧୯୪୬ରେ କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂର ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଖୋଜିଥିଲେ। ୧୩ ନଭେମ୍ବର ୧୯୪୬ରେ କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂ ଜରିଆରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁ୍ୟର୍କ ଫ୍ଲାଇଟ ଜରିଆରେ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଦଲରେ ବଦଳାଇବାର ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୪୭ରେ ବାଥୁଷ୍ର୍ଟ, ଅଷ୍ଟେ୍ରଲିଆରେ କ୍ଲାଉଡ ସିଡିଂର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା।

କେଉଁଠି ବ୍ୟବହାର ହୋଇଛି : ବିଶ୍ବ ପାଣିପାଗ ସଂଗଠନର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫୬ଟି ଦେଶରେ କୃତ୍ରିମ ବର୍ଷାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସାରିଛି। ଏଥିରେ ୟୁଏଇରୁ ନେଇ ଚୀନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛନ୍ତି। ୟୁଏଇରେ ପାଣିର ଅଭାବକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ସେଭଳି ଚାଇନାରେ ୨୦୦୮ରେ ସମର ଅଲମ୍ପିକର ଓପନିଂ ଉତ୍ସବରେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ୟୁଏସ୍ର ସ୍କି ରିସୋର୍ଟ ଜରିଆରେ କ୍ଳାଉଡ ସିଡିଂର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସ୍ନୋ ଫଲ୍ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ସେଭଳି ଚାଇନା ଏବେ ମରୁଡିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି।

କେତେ କାମ କରେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ:

ଅଷ୍ଟେ୍ରଲିଆ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ସ୍ପେନ ଓ ୟୁଏସ ଆଦି ଦେଶ ଏହି ମେଥୋଡୋଲୋଜିର ପରୀକ୍ଷଣ କରିସାରିଛନ୍ତି। ଆବୁଧାବୀ ଡେଜର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ହୋଇସାରିଛି। କିନ୍ତୁ ବର୍ଷା ହେବା ପାଇଁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ, ବାୟୁମଣ୍ଡରେ ଅଳ୍ପ ଆଦ୍ରତା ରହିବା ଦରକାର। ଏହି ପକ୍ରିୟା ୩ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହଲଚଲ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥାଏ। ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଲ୍ଡିଂ ଅପ୍ କୁହାଯାଏ ଓ ତୃତୀୟରେ କେମିକାଲ ଛଡା ଯାଇଥାଏ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର