PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲମତାପୁଟ : ୮ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଵୋଝେଇ କାର ଜବତ, ମାଫିଆ ଫେରାର
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : ୩ କୁଇଣ୍ଟାଲ ୨୦ କେ.ଜିର ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଆବାସିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସପ୍ତମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରୀ ଗର୍ଭବତୀ, ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଛାତ୍ର ଅଟକ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ତ୍ରିନାଥ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଓ ରୂପାର ଝୁମର ଚୋରି କରିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଢେଙ୍କାନାଳ ସଦର ଥାନା କାଙ୍କଡ଼ପାଳ ଗ୍ରାମରେ ବଚସାକୁ ନେଇ ଫାଙ୍କା ଗୁଳିଚାଳନା, ଭୟରେ ଖସିପଡ଼ି ଜଣେ ଆହତ, ଘଟଣା ସ୍ଥଳରୁ ୩ ଖୋକା ଜବତ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଜାତିସଂଘକୁ ଚିଠି ଲେଖିଲା ଆଫଗାନିସ୍ତାନ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୨: ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନେଇ କେବଳ ଭାରତ ଚିନ୍ତିତ ନୁହେଁ ବଂର   ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଓ ଇରାନ ଭଳି ଅନ୍ୟ ପଡୋଶୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିନ୍ତାଜନକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ହେବ ଅଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ଗୁଳିମାଡ କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହାଛଡା ତାଲିବାନ ସହ ସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ତା’ର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି। ଏନେଇ ଜାତିସଂଘ ନିକଟରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଆଫଗାନିସ୍ତାନ। ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଗ ନିକଟକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲା। ଏହି ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଛି  ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୭ ମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରୁ ଲାଗିଥିବା ୨୮,୮୪୯ ଗୁଳି ପାକିସ୍ତାନ ମାଡ କରିଛି। ଯାହାଫଳରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୮୨ ଜଣ ଲୋକ ନିହତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୮୭ ଜଣ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ୨୦୧୭ ପରେ ଏହା ବଢିଯାଇଚି। ୨୦୧୮ ଆରମ୍ଭରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ ୧୬୧ ଥର ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିଛି ଓ ୬,୦୨୫ ଗୁଳି ମାଡ କରିଛି।  

source; https://www.un.org

ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଭିତରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଜାତିସଂଘକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଚିଠି ଲେଖି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ କହିଛି। ପ୍ରଥମ ଚିଠିରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ  ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ଇସଲାମାବାଦରେ ତାଲିବାନ ନେତାଙ୍କ ସହ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ଚିଠିରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସାର୍ବଭୌମତ୍ୟକୁ ଉଲଂଘନ କରାଯାଉଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଏହି ଚିଠି ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ବୈଠକକୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲା। ତାଲିବାନ ନେତାମାନେ ଏହି ବୈଠକକୁ ରଦ୍ଦ କରି କହିଥିଲେ ଜାତିସଂଘ ଓ ଆମେରିକା ଦ୍ବାରା ତାଙ୍କର ଯାତ୍ରା ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କଟକଣା ଲଗାଇବାର କାରଣରୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଯାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ସ୍ତରରେ ତାଲିବାନକୁ ମନାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର