PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

କଚ୍ଛପ ଗତିରେ ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ନବୀକରଣ, ୪ ମାସରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କାମ ସରିଛି

ଧଉଳି, ୨୫/୫ : ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପକ୍ଷକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ଧଉଳିର ନବୀକରଣ କରାଯାଇ  ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ୮୬ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତା , ୭୦ ଫୁଟ ପରିଧି ବିଶିଷ୍ଟ ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ଏବଂ ଏଥିରେ ହୋଇଥିବା ଫାଟର ମରାମତି  କରାଯିବ । ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କଳାକୃତି ଏବଂ ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ଉପରପାର୍ଶ୍ବର ନବୀକରଣ, ଚାରିପାର୍ଶ୍ବରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିବା ମୋଟ ୨୪ଟି ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ କଳାକୃତି ଗୁଡିକର ମରାମତି ହେବ । ୮ ଟି କଂକ୍ରିଟ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାନରେ ପଥର ଖୋଦିତ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ପୁରୁଣା ରଙ୍ଗକୁ ଛଡାଇ ପୁନର୍ବାର ରଙ୍ଗ କରାଯିବ । ହେଲେ ଏହି କାମ ଏବେ କଚ୍ଛପ ଗତିରେ ଚାଲିଛି । ଲୁହା ପାଇପ୍‌ ଭାରା ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ବନ୍ଧା ହୋଇ ରହିବା ଫଳରେ ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉପଭୋଗରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି । ଯାହା ଅସନ୍ତୋଷର କାରଣ ହୋଇଛି ।

ଓଡ଼ିଶା ସେତୁ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ (ଓବିସିସି) ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟଭାର ନେଇଛନ୍ତି । ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାଣ୍ଠିରୁ ୧ କୋଟି ଏବଂ ଏକାମ୍ର ବିଧାୟକ ତଥା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡାଙ୍କ ଆଞ୍ଚଳିକ ଉନ୍ନୟନ ପାଣ୍ଠିରୁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

୫ ମାସ ଭିତରେ ଏହାର ସମସ୍ତ ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ରହିଥିଲା । ବିଡ଼ମ୍ବନାର ବିଷୟ ପ୍ରାୟ ୪ ମାସ ବିତିଯାଇଥିଲେ ହେଁ ଶତକଡ଼ା ୩୦ ଭାଗ କାମ ସରିନଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପ ଚତୁଃପାଶ୍ୱର୍କୁ ଲୁହା ପାଇପ୍‌ ଭାରାରେ ଆବଦ୍ଧ କରାଯାଇଛି ।  କେବଳ ନିମ୍ନଭାଗରେ ଥିବା ଅଳ୍ପ କିଛି ଅଂଶର ପୁରୁଣା ରଙ୍ଗ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି ।

ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ମିଳିଥିବା ଖବର ଅନୁସାରେ ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଦୈନିକ ମାତ୍ର ୩ ରୁ ୪ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ନିୟୋଜିତ ହେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ପୁଣି ଦୈନିକ ମଜୁରି ମିଳିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଥିବାରୁ ନିୟମିତ କାମ କରିବାକୁ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ଦିନେ କାମ କରିବାକୁ ଆସିଲେ ୩ ଦିନ ଆସୁନଥିବାରୁ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ସେମାନେ କାମ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ସବୁଦିନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି ।

 ଇତି ମଧ୍ୟରେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସଂଗ୍ରାମ କେଶରୀ ମହାପାତ୍ର ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପରେ ପହଞ୍ଚି ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି । କାମ ସରିବା ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ନେଇଥିବା ସଂସ୍ଥା ଓବିସିସିର ଏସ୍‌ଡିଓ ରଶ୍ମି ସାହୁଙ୍କୁ ପଚାରିବାରେ ସେ କହିଲେ ଯେ ଶାନ୍ତିସ୍ତୂପର ପୁରୁଣା ଚୂନ ଛଡ଼ାଇବାକୁ ବହୁତ ସମୟ ଲାଗିଗଲା ।  ଏବେ ତରବରିଆ ଭାବେ କାମ ନକରି ସ୍ଥାୟୀତ୍ୱ ଉପରେ ଆମେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛୁ । ୱାଟରପ୍ରୁଫିଂ ସହିତ ଆଣ୍ଟି କାର୍ବନ ପଦ୍ଧତିରେ ଆମେ ରଙ୍ଗକାମ ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କରିବୁ ତେଣୁ ଆଉ ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କାମ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ସେହିପରି ଟୁରିଷ୍ଟ ଅଫିସର ଅଞ୍ଜନ ବାରିକ କହିଲେ ଯେ ଏବେ ନିର୍ମାଣ କାମ ଚାଲିଛି । ତା’ପରେ ରଙ୍ଗ କାମ ଚାଲିବ । ଓବିସିସି ସୂଚନା ଦେଇଛି ଯେ ଦେଢ଼ମାସରୁ ଦୁଇମାସ ଭିତରେ କାମ ସରିବ ।