PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଅମୁଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର ଦାମ୍, ଲିଟର ପ୍ରତି ବଢିଲା ୨ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୩୯ ଜଣ ଆଇଟିବିପି ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍‌ ନଦୀରେ ଖସିଲା, ୭ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହେମଗିର ବ୍ଲକ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ୧୨ ଘର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରକାର, ୭ଦିନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ- ଏସଆରସି
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ନୟାଗଡ଼ର ୩୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟା, ଧାମନଗର ଓ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ୩୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ମାଆ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁଅକୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ସୁଷମା କହିଲେ, ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମୁଁ ଇଂରାଜୀ ଉଚ୍ଚାରଣ ଏବଂ ବ୍ୟାକରଣ ଶିଖିଛି, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଭଳି କହିବାର କାରଣ କ’ଣ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୨।୩: ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ବରାଜ ଟ୍ବିଟରରେ ସବୁବେଳେ ସକ୍ରିୟ ରହୁଥିବା   ଭାରତୀୟ ନେତା। ଯଦି କେହି ଟ୍ବିଟ କଲେ ଏହାର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଦେଇଥାନ୍ତି। ଟ୍ବିଟରରେ କେବେ କେବେ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ହୃଦୟସ୍ପର୍ଶୀ ହୋଇଥାଏ। ଏଇ ଯେମିତି ନିକଟରେ  ଜଣେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ ଦରଖଣ୍ଡିଆ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ ଲେଖି ​‌ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପରିହାସର ପାତ୍ର ହେବାପରେ କେନ୍ଦ୍ର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ତାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆସି ମତ ଦେବା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ମ୍ୟାଲେସିଆରେ  ରହୁଥିବା ଜଣେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ  ତାଙ୍କର ଜଣେ ସାଙ୍ଗଙ୍କୁ ଭାରତ ଫେରାଇନେବାରେ ସହାୟତା ମାଗି ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଇଂରାଜୀରେ ଯାହା ଟ୍ବିଟ୍ କରିଥିଲେ ତାହାର ସବୁ ବ୍ୟାକରଣ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଭୁଲ ଥିଲା।  ଯୁବକ ଜଣକର ଏହି ଭୁଲ ଭଟକା ଥିବା ଇଂରାଜୀ ଟ୍ବିଟକୁ ପଢି  ଅନେକ ଟ୍ବିଟର ୟୁଜର ଏହାକୁ ନେଇ ଥଟ୍ଟା ତାମ୍‌ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏପରିକି ଜଣେ ଲେଖିଥିଲେ, “ଭାଇ ହିନ୍ଦୀ କିମ୍ବା ପଞ୍ଜାବୀରେ ଲେଖିଦେଇଥିଲେ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା ?”

ଏହି ଟ୍ୱିଟ୍‌ ସୁଷମାଙ୍କ ନଜରରେ ଆସିବା କ୍ଷଣି ସେ ଉତ୍ତର ରଖିଥିଲେ  ‘ଏଥିରେ କିଛି ସମସ୍ୟା ନାହିଁ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଯାଇ ମୁଁ ସମସ୍ତ   ଇଂରାଜୀ  ଉଚ୍ଚାରଣ  ଏବଂ ବ୍ୟାକରଣ ଶିଖିଛି।’  ମୂଳ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ପଞ୍ଜାବୀ ଯୁବକ ଗାଭି ତାଙ୍କ ସାଧ୍ୟମତେ ଇଂରାଜୀରେ ଲେଖିଥିଲେ, “ମୁଁ ଭାରତର ପଞ୍ଜାବରୁ ଆସି ମ୍ୟାଲେସିଆରେ ରହୁଛି। ମୋର ଜଣେ ସାଙ୍ଗ ମାନସିକ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଥିବାରୁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତ ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ଇମିଗ୍ରେସନ୍‌ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ସେ ସୁସ୍ଥ ହେଲାପରେ ଯାଇ ଫେରିପାରିବେ। ଆପଣ ଇମିଗ୍ରେସନ୍‌ ବିଭାଗକୁ ଟିକେ କହିପାରିବେ କି।” ତେବେ ସୁଷମା କିନ୍ତୁ ଯୁବକ ଜଣଙ୍କୁ ନିରୁତ୍ସାହିତ ନକରି ତାଙ୍କର ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି। ସୁଷମାଙ୍କ ଏଭଳି ଉତ୍ତରକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଲୋକମାନେ ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି। ସେଭଳି ଯୁବକଙ୍କ ଇଂଲିଶ ଲେଖିବାରେ ଭୁଲ ପାଇଁ ପରିହାସ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ​‌ରେ ଅନ୍ୟ ୟୁଜରମାନେ   କଡ଼ା ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର