PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା; ପଦ୍ମ ଫୁଟାଇଲେ ଅପରାଜିତା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୩ା୫(ବ୍ୟୁରୋ): ବିଜେପି ଯୋଡ଼ିଲା ନୂଆ ଇତିହାସ । ଶଙ୍ଖ ଗଡ଼ରେ ଉଡ଼ିଲା ଗେରୁଆ ବାନା । ଆଇପିଏସ୍‌ ବନାମ ଆଇଏଏସ୍‌ ଲଢ଼େଇରେ ବାଜି ମାରିନେଲେ ଅପରାଜିତା । ରାଜଧାନୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଫୁଟାଇଲେ ପଦ୍ମ । ଦଳ ପାଇଁ ଆଣିଲେ ନୂଆ ସଫଳତା ।

ଭୋଟ୍‌ ପର୍ବ ପୂର୍ବରୁ ଯାହା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା, ସେଇଆ ହିଁ ହେଲା । ନିଜ ନିଷ୍ଠା, ପରିଶ୍ରମ ଓ ମିଶନରେ ସଫଳ ହେଲେ ଅପରାଜିତା ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ । ବିଜେଡି ଗଡ଼ରେ ବିଜେଡିକୁ ମାତ୍‌ ଦେଲେ । ମାଟି କାମୁଡ଼ିଲେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅରୁପ ପଟ୍ଟନାୟକ ।

ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀର ୭ଟି ଯାକ ବିଧାନସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ବିଜେପିର ଦବ୍‌ଦବା ନାହିଁ । ଏଥର ଜଟଣୀକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ବାକି ସବୁ ଯାକ ବିଧାନସଭା ଆସନକୁ ବିଜେଡି କବ୍‌ଜା କରିଛି । ହେଲେ ଅପରାଜିତା ସବୁ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରୁ ଭୋଟ୍‌ ଟାଣିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି । ଅପରାଜିତା ୨୧ ହଜାର ୩୬୬ ଭୋଟ୍‌ ବ୍ୟବଧାନରେ ହରାଇଛନ୍ତି ଅରୁପଙ୍କୁ ।

ଅପରାଜିତାଙ୍କୁ ମୋଟ ୪ ଲକ୍ଷ ୬୯ ହଜାର ୯୬୦ ଭୋଟ୍‌ ମିଳିଥିବାବେଳେ ଅରୁପ ପାଇଛନ୍ତି ୪ ଲକ୍ଷ ୪୮ ହଜାର ୫୯୪ ଭୋଟ୍‌ । ଅପରାଜିତାଙ୍କ ଏହି ବିଜୟ ସହ ବିଜେପି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ଆସନରେ ସଫଳତା ପାଇଛି । ଗତ ୨୦୧୪ ନିର୍ବାଚନରେ ଏହି ଆସନରୁ ବିଜେଡି ୪ ଲକ୍ଷ ୩୯ ହଜାର ୨୫୨ ଭୋଟ୍‌ ମିଳିଥିଲା । ବିଜେପି ପାଇଥିଲା ୨ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର ୭୭୫ ଭୋଟ୍‌ ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ଆସନ ଏକଦା କଂଗ୍ରେସର ଗଡ଼ ଥିଲା । ପରେ ବାମ ଦଳ ଏହାକୁ ଦଖଲକୁ ନେଇଥିଲା । ୧୯୯୬ରେ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ଏହି ଆସନରୁ କଂଗ୍ରେସ ଜିତିଥିଲା । ୧୯୯୮ରୁ ଏହି ଆସନ କବ୍‌ଜାକୁ ନେଇଥିଲା ବିଜେଡି । ଲଗାତାର ୫ ଥର ଜିତିଥିଲେ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟ୍ଟଶାଣୀ । କହିବାକୁ ଗଲେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେମିତି ପାଟ୍ଟଶାଣୀଙ୍କ ରାଜୁତି ଚାଲିଥିଲା ।

ତେବେ ଆଇଏଏସ୍‌ ଚାକିରି ଛାଡ଼ି ଅପରାଜିତା ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେବା ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବାଛି ନେଇଥିଲେ । ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିବା ସହ ଅପରାଜିତା ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବୁଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ରାଜଧାନୀରେ ବିଜେପିର ସଂଗଠନ ଓ ପ୍ରଭାବ ଦୁର୍ବଳ ଥିବା ସତ୍ତେ୍ୱ ସେ ହାର୍‌ ମାନିନଥିଲେ । କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଗାଁ ଗାଁ ୱାର୍ଡ ୱାର୍ଡ ବୁଲିଥିଲେ ।

ଭୋଟ୍‌ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ସେ ପୂରା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବୁଲି ସାରିଥିଲେ । ଅପରାଜିତାଙ୍କ କ୍ରେଜ୍‌ ବଢ଼ୁଥିବା ଦେଖି ବିଜେଡି ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜି ବଦଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ପୁରୁଣା ମୁହଁ ବଦଳରେ ନୂଆ ମୁହଁ ଖୋଜା ପଡ଼ିଥିଲା । ଖୋଜି ଖୋଜି ମୁମ୍ବାଇର ପୂର୍ବତନ ପୁଲିସ କମିଶନର ତଥା ଓଡ଼ିଆ ଆଇପିଏସ୍‌ ଅଫିସର ଅରୁପ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଆଣିଥିଲା ବିଜେଡି । ଅରୁପଙ୍କୁ ବିଜେଡି ଟିକେଟ ଘୋଷଣା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ପୂରା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ଅପରାଜିତା ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଛିଡ଼ା କରି ସାରିଥିଲେ । ଲୋକଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଯୋଡ଼ି ଅପରାଜିତା ବିଜେଡି ଭୋଟ୍‌କୁ କାଟିଥିଲେ । ଶେଷରେ ତାଙ୍କ ପରିଶ୍ରମ ସାକାର ହେଲା ଆଜିର ବିଜୟ ସହ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର