PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନରେ ବାୟୁସେନାର ବିମାନ କ୍ରାସ୍‌: ଖସିବା ମାତ୍ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଶବ୍ଦରେ ଥରି ଉଠିଲା ପୁରା ଗାଁ
  • ||
  • ଧାନବାଦ: ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଡାକ୍ତର ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କ ସହ ୬ ମୃତ, ଅଳ୍ପକେ ଉଦ୍ଧାର ହେଲେ ରୋଗୀ
  • ||
  • ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ବାୟୁସେନାର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସୁଖୋଇ ଓ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ
  • ||

ଭାରତକୁ ମିଳିପାରେ ଏହି ଘାତକ ଅସ୍ତ୍ର  , ରୁଷ୍‌ କହିଲା – ଇଣ୍ଡିଆ ଆମର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ …

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ – ରୁଷ୍‌ ସେନା ପାଖରେ ଦୁନିଆର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ S-500 Prometey ରହିଛି। ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମ, ଯାହା ଶତ୍ରୁର ବହୁ ଦୂରଗାମୀ ବିମାନ , ଜେଟ୍ସ ଓ ମିସାଇଲ ଗୁଡ଼ିକରୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଭାରତ ପାଖେ ଏହାର ପୁରୁଣା ଭର୍ସନ ଏସ୍‌-୪୦୦ ଅଛି। ଯାହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ମୁମ୍ୱାଇରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ଏସ୍‌-୫୦୦ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମକୁ ନେଇ ରୁଷୀୟ ଉପ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ୟୁରି ବୋରିସୋଭ ୨ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କହିଥିଲେ କି ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େ ତ ଆମେ ଭାରତ ଭଳି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମର ଏକ୍ସପୋର୍ଟ ଭର୍ସନ ବି ତିଆରି କରିବୁ।

S-400 मिसाइल सिस्टम दुनिया का सर्वश्रेष्ठ एयर डिफेंस सिस्टम माना जाता है.

ୟୁରୋ ବୋରିସୋଭ କହିଥିଲେ  ହୋଇପାରେ କି ଏହି ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମର ପ୍ରଥମ କ୍ରେତା ଭାରତ ହିଁ ହେବ । ଭାରତକୁ ଏସ-୪୦୦ ଇଣ୍ଟରସେପ୍ଟର ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମର ୩ୟ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ରନ ଚଳିତ ମାସର ଶେଷ ଆଡ଼କୁ ବା ଆସନ୍ତା ମାସର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ମିସାଇଲର ଅଧିକାଂଶ ରେଞ୍ଜ ୪୮୬ କିଲୋମିଟର । ହେଲେ ଏସ-୫୦୦ମିସାଇଲର ରେଞ୍ଜ ୬୦୦ କିଲୋମିଟର ରହିଛି । ଏହି ରେଞ୍ଜରେ ଆସୁଥିବା ବାଲିଷ୍ଟିକ ମିସାଇଲ , ଅୱାକ୍ସ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଏୟାରବର୍ନ ଟ୍ୟାଙ୍କର ଓ ଜେମର୍ସକୁ ଏହା ପ୍ରତିହତ କରି ଖସାଇ ପାରିବ।

ଯଦି ଭାରତ ଏସ-୫୦୦ ପ୍ରୋମିତେ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ କିଣେ ତ ଏହାର ଏସ-୪୦୦ ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମର ଶକ୍ତି ଓ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ଆହୁରି ବଢ଼ିଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ  ଆମେ ଏହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ କି ଏସ-୪୦୦ର ତୁଳନାରେ ଏସ-୫୦୦ କେତେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଓ ଘାତକ । ଏସ-୫୦୦ ମିସାଇଲ ସିଷ୍ଟମର ଉତ୍ପାଦନ ୨୦୨୧ରୁ ଜାରି ରହିଛି । ଏହି ବର୍ଷରୁ ରୁଷ୍‌ ସେନା ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରୁଷ୍‌ ଏହାର ୩୦ଟି ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରିଛି।