PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ଭାରତର ଆକ୍ରମଣକୁ ନିଜ ହିସାବରେ ଜବାବ୍ ଦେବୁ: ପାକ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬।୨:ପୁଲଓ୍ବାମା ଘଟଣାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ଭାରତର ବାୟୁସେନା ଏଲଓସି ନିକଟରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ କ୍ୟାମ୍ପ ଓ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଘୋର ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣା ନେଇ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହା ମେହମୁଦ କ୍ୟୁରେସୀ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ। ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପାକିସ୍ତାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ଆକ୍ରମଣକୁ ନିଜ ହିସାବରେ ଜବାବ ଦେବୁ। ସମୟ ଓ ସ୍ଥାନ ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ହିସାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ। ଏହା ସହ ଆକ୍ରମଣ ସ୍ଥାନୀୟ ଓ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ନେଇଯିବ। ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ଭାରତର କାରସାତି ଦେଖିପାରିବେ। ହେଲିକପ୍ଟର ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି। ଯଦି ପାଣିପାଗ ଭଲ ରୁହେ ତେବେ ସେଠାକୁ ସେ ନେଇଯିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପାକ୍ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ

source: https://www.dawn.com

ତେବେ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପାକିସ୍ତାନର ମିଛ ଜଣାପଡିଥିଲା। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ସମୟରେ କହିଥିଲେ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ବାୟୁସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନ୍ଧାରରେ କିଛି ଦେଖାଯାଉନଥିଲା। ସେଠାରେ ବମ୍ ମାଡ ହୋଇଥିଲା। ଆଗକୁ ଯଦି କିଛି ହୁଏ ତେବେ ଜବାବ ଦେବୁ। ପରେ କ୍ୟୁରେସି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମ୍ଭାଳିବାର ଚେଷ୍ଟା କରି କହିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳକୁ ସତ ସାମନାକୁ ଆସିଯାଇଥିଲା। କାରଣ ପାକିସ୍ତାନ ସେନା କହୁଥିଲା ବାଲକୋଟରେ କିଛି ହୋଇନି ଓ ଭାରତ କେବଳ ମିଛ ପ୍ରଚାର କରୁଛି।  ଅନ୍ୟପକ୍ଷେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ବାଲକୋଟକୁ ଘେରାଉ କରିଦେଇଛି ଓ ଭାରତର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ହୋଇଥିବା ଧ୍ବଂସର ଚିହ୍ନକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

source: https://samaydhara.com

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କ୍ୟୁରେସୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପରଭେଜ ଖଟକ ଓ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅସଦ ଉମର ସାମିଲ ଥିଲେ। ଏହାପରେ କ୍ୟୁରେସି କହିଛନ୍ତି ଆମେ ୩ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କମିଟି ତିଆରି କରିଛୁ।  ଆମେ ସଂସଦକୁ ଓ ଦେଶର ନାଗରିକଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବୁ। ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କ ବୟାନ ଆପଣଙ୍କ ସାମନାରେ ଅଛି। ଯାହା ଦେଖାଯାଉୁଛି ତାହା ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଆମେ ଓଆଇସି ଅର୍ଥାତ ଅର୍ଗନାଇଜେସନ୍ ଅଫ୍ ଇସଲାମିକ୍ କୋ ଅପରେସନର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଭାରତର ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେବୁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ୟୁଏଇ ଓ ସାଉଦି ରାଜକୁମାରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ। ପୁଲଓ୍ବାମା ଆକ୍ରମଣ ଘଟଣା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ବରୁ ଏକଘରିଆା ହୋଇଯାଇଥିବା ପାକିସ୍ତାନ ସାମନାରେ ଏବେ ବହୁତ ବଡ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ବାଲାକୋଟରେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦର ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାମ୍ପକୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ନଷ୍ଟ କରି ୩୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ମାରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଏହାପରେ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ସ୍ଥିତି ଖୁବ୍ ସଙ୍ଗୀନ ହୋଇପଡିଛି। ସେଠାର ସଂସଦରେ ଇମ୍ରାନ ଖାନ୍ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ସେଠାରେ ଇମ୍ରାନ୍ ଖାନ୍ ଲଜ୍ବ୍ୟା କର ଆଦି ସ୍ଲୋଗାନ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହାପରେ ସରକାର ସେଠାରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଡକାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ନ୍ୟାସନାଲ ସିକ୍ୟୁରିଟି କମିଟିର ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଇମ୍ରାନ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର