PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବଡ଼ଭାଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଦେଇ ଆର୍ମିରେ କରିଥିଲେ ଚାକିରୀ, ଅବସର ପରେ ବନ୍ଧାହେଲେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ୨ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ମିଳୁନି ନିଖୋଜ ପିହୁର ପତ୍ତା, ନ୍ୟାୟ ଆଶାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କଟକ : ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନରଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଟକ : ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ଶାହ-ନବୀନ-ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ରର ସ୍ଵନକ୍ଷତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲେ ତିନି ନେତା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ନାହିଁ ଟିକା ଅଭାବ, ଗାଁ ଗାଁରେ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଦିଆଯାଉଛି ଗୁରୁତ୍ଵ : ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||

ଭାରତରେ ହୃଦଘାତ ଜନୀତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ସର୍ବାଧିକ ହେବ, ହୃଦୟ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦାବି  

pic - internet

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୫/୨୨: ବିଶ୍ୱରେ ସର୍ବାଧିକ ଭାରତରେ ହେଉଛି ହୃଦଘାତ। ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ବିଶ୍ୱରେ ହୃଦଘାତ ଜନୀତ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଭାରତରେ ଅଧିକ ରହିବ। ଏଭଳି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୃଦୟ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ମଞ୍ଜୁନାଥ। ଏହା ସହ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୁବକ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ବର୍ଷୀୟ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ହୃଦୟ ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।    

ଡକ୍ଟର ସି.ଏନ୍ ମଞ୍ଜୁନାଥ ଜୟଦେବ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ କାର୍ଡିୟୋଲାକ୍ଲୁଲର ସାଇନ୍ସେଜ ରିସର୍ଚ୍ଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଛନ୍ତି। ‘ହେଲ୍ଦି ମେଡିକନ୍ ୨୦୨୨’ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ସେ ଏହା କହିଛନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ଶିରାରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ସେତେବେଳେ ରକ୍ତ ହୃଦୟରେ ପହଞ୍ଚି ପାରେ ନାହିଁ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ହୃଦୟ ମଧ୍ୟ ଅମ୍ଳଜାନ ପାଇପାରେ ନାହିଁ। ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ହୃଦଘାତ ହୋଇଥାଏ।  ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ହୃଦଘାତ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ। ହେଲେ ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା ରୋଗୀକୁ ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ।