ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା, ହାତ ଛାଡ଼ିଲେ ପିସିସି ଉପସଭାପତି ରଜତ ଚୌଧୁରୀ
  • ||
  • ବିନିକା: ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଗୁୁରୁତର
  • ||
  • ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ରାଜ୍ୟର ଲ' ଅଫିସ୍‌ର ମାନଙ୍କର ଡେଲି ଓ ରିଟେଲ୍‌ ଫି ରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ଗଣଶିକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବଡ଼ ଘୋଷଣା, ଉପକୃତ ହେବେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଗଣଶିକ୍ଷକ
  • ||
  • ଚାଟାର୍ଡ ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟଙ୍କ ଘରେ EDର ଚଢ଼ାଉ, ଏକାକାଳୀନ ୫ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ଅଜଣା ଗାଡି ଧକ୍କା ବାଇକ ଚାଳକଙ୍କ ଚଲିଗଲା ଜୀବନ, ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ରାସ୍ତାରୋକ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ଟାରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ରମଣ ସମୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ
  • ||
  • ଲୋକସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ଚୟନ ନେଇ ବିଜେପିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରଥମ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତାଲିକାରେ ଏହି ନେତାଙ୍କ ନାଁ
  • ||
  • WPL-2024: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ରୋମାଞ୍ଚକର ବିଜୟ, ରୟାଲ୍‌ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସକୁ ୨୫ ରନ୍‌ରେ ହରାଇଲା
  • ||
  • ଭଞ୍ଜବିହାର ଗସ୍ତ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ, ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଦେବେ ଉଦ୍‌ବୋଧନ
  • ||
  • ଏନ୍‌ଟିସିଏରେ କଲରାପତରିଆ ବାଘର ତଥ୍ୟ ଚିନ୍ତାଜନକ, ଓଡ଼ିଶାରୁ ୧୯୨ କଲରାପତରିଆ ଉଭାନ୍
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ବରମୁଣ୍ଡା ବସ୍‌ ଟର୍ମିନାଲ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ: ଏୟାରପୋର୍ଟ ଭଳି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସୁବିଧା ପାଇବେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା ତାତି, ମାଲକାନଗିରିରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୭ଡିଗ୍ରୀ: ଆସନ୍ତା ୩ରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଭାରତୀୟଙ୍କ ଋଣ ଦୁଇ ଗୁଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮ା୧(ଏଜେନ୍ସି):୨୦୧୬-୧୭ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ପରିମାଣ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରିଟେଲ ଋଣ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ତା’ସହିତ ଏକାଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ୁଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।୨୦୧୬-୧୭ରେ ଭାରତୀୟମାନେ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଟେଲ ଋଣ ନେଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହା ୬.୭୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧.୮ ଗୁଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ତେବେ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୩%ରୁ ଅଧିକ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ୩.୫୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଏହା ୩.୭୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୩.୯୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୬.୭୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।
ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ପରିମାଣ ବଢ଼ିଛି ସତ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୁଖୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଏହା ଅଧିକ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଏହା ୧୧.୨% ରହିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍‌ରେ ୫୦.୩%, ରୁଷିଆରେ ୧୬.୫%, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୩୩% ଓ ବ୍ରାଜିଲରେ ୨୬.୭% ରହିଛି ।
ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ଖାଉଟି ଉô ପାଦ ଋଣ: ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଖାଉଟି ଉôପାଦ ଋଣ କମିିଛି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଠକେଇ ମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହୁଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣ ଦେବାକୁ ପଛଘୂଞ୍ଚା ଦେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ: ଏକାଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ିଛି ।ଯାନ ଋଣ: ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର, ଏନ୍‌ବିଏଫ୍‌ସି ସଙ୍କଟ ଏବଂ ପୂଜା ଋତୁରେ ଯାନ ବିକ୍ରି କମିବା ଫଳରେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଯାନ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।
ଗୃହ ଋଣ: ଗୃହ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଚଳନୀୟ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର କ୍ରେତାଙ୍କ କ୍ରୟ ମନୋଭାବକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।
ଶିକ୍ଷା ଋଣ: ଅଧିକ ଋଣ ଖିଲାପି ଯୋଗୁ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପଛଘୂଞ୍ଚା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭ୍ରମଣ ଯୋଜନା, ବିବାହ ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.