PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ଭାରତୀୟଙ୍କ ଋଣ ଦୁଇ ଗୁଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮ା୧(ଏଜେନ୍ସି):୨୦୧୬-୧୭ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ପରିମାଣ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଛି । ସମ୍ପ୍ରତି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରିଟେଲ ଋଣ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେଉଛନ୍ତି । ତା’ସହିତ ଏକାଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ୁଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି ।୨୦୧୬-୧୭ରେ ଭାରତୀୟମାନେ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଟେଲ ଋଣ ନେଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ଏହା ୬.୭୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୧.୮ ଗୁଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ତେବେ ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାର୍ଷିକ ହାରାହାରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୧୩%ରୁ ଅଧିକ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ୨୦୧୩-୧୪ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ୩.୫୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ୨୦୧୪-୧୫ରେ ଏହା ୩.୭୭ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୩.୯୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି, ୨୦୧୬-୧୭ରେ ୩.୭୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ୨୦୧୭-୧୮ରେ ୬.୭୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ।
ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାରିବାରିକ ଋଣ ପରିମାଣ ବଢ଼ିଛି ସତ କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକାଶମୁଖୀ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ଏହା ଅଧିକ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ଏହା ୧୧.୨% ରହିଥିବାବେଳେ ଚୀନ୍‌ରେ ୫୦.୩%, ରୁଷିଆରେ ୧୬.୫%, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ୩୩% ଓ ବ୍ରାଜିଲରେ ୨୬.୭% ରହିଛି ।
ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟ ଖାଉଟି ଉô ପାଦ ଋଣ: ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଖାଉଟି ଉôପାଦ ଋଣ କମିିଛି । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଠକେଇ ମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହୁଥିବାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଋଣ ଦେବାକୁ ପଛଘୂଞ୍ଚା ଦେଉଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ।
କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ: ଏକାଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ବୋଝ ବଢ଼ିଛି ।ଯାନ ଋଣ: ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର, ଏନ୍‌ବିଏଫ୍‌ସି ସଙ୍କଟ ଏବଂ ପୂଜା ଋତୁରେ ଯାନ ବିକ୍ରି କମିବା ଫଳରେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ଯାନ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।
ଗୃହ ଋଣ: ଗୃହ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଚଳନୀୟ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବର୍ଦ୍ଧିତ ସୁଧ ହାର କ୍ରେତାଙ୍କ କ୍ରୟ ମନୋଭାବକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ।
ଶିକ୍ଷା ଋଣ: ଅଧିକ ଋଣ ଖିଲାପି ଯୋଗୁ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଋଣ ଦେବା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପଛଘୂଞ୍ଚା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ଭ୍ରମଣ ଯୋଜନା, ବିବାହ ଏବଂ ଋଣ ପରିଶୋଧ ପାଇଁ ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ଋଣ ନେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର