PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ବଡ଼ଭାଇ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍‌ ଦେଇ ଆର୍ମିରେ କରିଥିଲେ ଚାକିରୀ, ଅବସର ପରେ ବନ୍ଧାହେଲେ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ୨ ବର୍ଷ ହେଲାଣି ମିଳୁନି ନିଖୋଜ ପିହୁର ପତ୍ତା, ନ୍ୟାୟ ଆଶାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସମ୍ମୁଖରେ ଧାରଣାରେ ବସିଲେ ପରିବାର
  • ||
  • କଟକ : ଅତିରିକ୍ତ କମିଶନରଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ଚଢାଉ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଟକ : ଗୋଟିଏ ମଞ୍ଚରେ ଶାହ-ନବୀନ-ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର, ପ୍ରଜାତନ୍ତ୍ରର ସ୍ଵନକ୍ଷତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହେଲେ ତିନି ନେତା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ନାହିଁ ଟିକା ଅଭାବ, ଗାଁ ଗାଁରେ ଟିକାକରଣ ଉପରେ ଦିଆଯାଉଛି ଗୁରୁତ୍ଵ : ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ
  • ||

ଦେଶରେ ଦରବୃଦ୍ଧିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ମୋଦି ସରକାର, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଭିତରେ ହୋଇପାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଦିନକୁ ଦିନ ମହଙଙ୍ଗା ମାଡ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନକୁ କଷ୍ଟକର କରିଦେଉଛି । ମଇଦା, ଡାଲି ଏବଂ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସ୍, ସବୁକିଛିର ମୂଲ୍ୟ ବଢି ଚାଲିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ ହେଉ କିମ୍ବା ମୁମ୍ବାଇ ହେଉ, ପାଟନା କିମ୍ବା ଗୋରଖପୁର ସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକମାନେ ମହଙ୍ଗା ମାଡର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ।  

ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ୧ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ପେଟ୍ରୋଲ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏଭଳି ସମୟରେ ପନିପରିବା କଥା ଆଉ ନକହିବା ଭଲ । ମହଙ୍ଗା ଦୈନନ୍ଦିନ ଜିନିଷ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଚାଉଳର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋପ୍ରତି ୫ ରୁ ୬ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମଇଦା ୧୦ ଟଙ୍କା ବଢିଛି, ତେଲ ମଧ୍ୟ ୧୦ ରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଥିବାବେଳେ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ସାମ୍ପୁ ୨୦ ରୁ ୩୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ସବୁକିଛି ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ସହିତ ଜଡିତ ।  ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲ କେବଳ ଯାନବାହନ ନୁହେଁ ରୋଷେଇ ଘରର ବଜେଟକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି ।

ତେବେ ଏହି ଦରବୃଦ୍ଧି ସମୟରେ ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ମହଙ୍ଗା ଉପରେ ଏକ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଡିଜେଲ-ପେଟ୍ରୋଲର ମୂଲ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ । ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଉପରେ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇପାରନ୍ତି ।