ପ୍ରମୂଖ ଖବର
  • ସମ୍ବଲପୁର: ଟେଲର ଦୋକାନରେ ପଶି ମା’ ଝିଅଙ୍କୁ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ହଟିବ ବ୍ରିଟିଶ ଆଇନ୍ , ଲାଗୁ ହେବ ଭାରତୀୟ ନିୟମ, ଜୁଲାଇରୁ ଲାଗୁ ହେବ ନୂଆ ପୁଲିସ ଆଇନ
  • ||
  • ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍‌ ୨୦୨୪: ଫ୍ଲୋରିଡାରେ ବନ୍ୟା, ୟୁଏସ୍‌ଏ-ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡ୍‌ ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାତିଲ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ: ପ୍ରଥମରୁ ଦିଆଯିବ ମଧ୍ୟାହ୍ନଭୋଜନ, ରୋଷେଇ ପୂର୍ବରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ରଥଖଳା ହାଲ୍‌ଚାଲ୍‌...ପାଞ୍ଚ ଦେବ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ପନ୍ତି ଅର୍ପଣ ସମ୍ପନ୍ନ, ଦଣ୍ଡାରେ ଲାଗିଲା ଆଗ-ପଛ ମୁହାଁଟ
  • ||
  • କୋଣାର୍କ ରାସ୍ତାରେ ଓଲଟିଲା ପିକଅପ୍ ଭ୍ୟାନ୍, ୨ ମୃତ ୧୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ୱାଇଁ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଚସ୍ପତି: ୧୮ ଓ ୧୯ରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ଶପଥ ଉତ୍ସବ, ୨୦ରେ ବାଚସ୍ପତି ନିର୍ବାଚନ
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ସବ୍‌କମିଟି ଓ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକ, ସ୍ନାନଯାତ୍ରା ନୀତି ନିର୍ଘଣ୍ଟକୁ ମିଳିବ ଅନୁମୋଦନ
  • ||
  • ରଜ ମଉଜକୁ ଫିକା କରିଦେବ ଗୁଳୁଗୁଳି, ଆସନ୍ତା ୨ ଦିନ ଯାଏ ତାତିରୁ ନାହିଁ ନିସ୍ତାର
  • ||

ରାହୁଲଙ୍କ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି: ଗରିବଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି

ରାୟପୁର,୨୮ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ଆଗାମୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଦେଶର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ପ୍ରଦାନ କରିବ । କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଛତିଶଗଡ଼ର ରାୟପୁରେ ଆୟୋଜିତ କିଷାନ ଆଭାର ର‌୍ୟାଲିରେ ଯୋଗଦେବା ଅବସରରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ଗରିବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କଂଗ୍ରେସ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଗରିବଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଜମାଖାତାକୁ ସିଧାସଳଖ ଏହି ରୋଜଗାର ଟଙ୍କା ଯିବ । ବିଶ୍ୱରେ କୌଣସି ଦେଶରେ ଏଭଳି ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନାହିଁ । ଭାରତରେ ପ୍ରଥମକରି ଏହି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଦେଶରେ କେହି ଗରିବ କିମ୍ବା କେହି ଭୋକିଲା ରହିବେ ନାହିଁ । ଆମର କୋଟି କୋଟି ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀ ଦରିଦ୍ର କିମ୍ବା ଭୋକିଲା ରହିଲେ ନୂଆଭାରତ ଗଠନ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଦାରିଦ୍ର‌୍ୟ ଓ ଭୋକିଲା ଦୂର କରିବା ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ରୋଜଗାର ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୋଗାଇଦେବ । ଏହା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଓ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି । ପ୍ରଥମେ ଛତିଶଗଡ଼, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଓ ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏହି ଯୋଜନା ଲାଗୁ କରାଯିବ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ ହେବ । ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଯୋଜନା । ତେଣୁ ଏହି ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଲାଗି କଂଗ୍ରେସ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ସେ ଉପସ୍ଥିତ ଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ସେ ଅଧିକ କିଛି କହିନାହାନ୍ତି । ରାହୁଲ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିଲେ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ୧୦ ଦିନ ଭିତରେ କୃଷିଋଣ ଛାଡ଼ କରିବ ବୋଲି ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସରକାର ଗଠନ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପାଳନ କରିଛି । ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି କ୍ଷମତାରେ ଥିବା ରାଜ୍ୟର ବିଜେପି ସରକାର କାହିଁକି କୃଷିଋଣ ଛାଡ କରୁନଥିଲା ବୋଲି ସେ ପଚାରିଛନ୍ତି । ରାହୁଲ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଦର୍ଶାଇ କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣଛାଡ଼ କରୁନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୫ଜଣ ଶିଳ୍ପପତି ଓ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଋଣଛାଡ କଲେ । ଅନୀଲ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ କମ୍ପାନିକୁ ୩୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଲେ । ଏସବୁ କରିବାକୁ ଅର୍ଥ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଗରିବ ଚାଷୀଙ୍କ ଋଣଛାଡ କରିବାକୁ ଅର୍ଥ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ସମ୍ବଳର ଆଦୌ ଅଭାବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଏନ୍‌ଡିଏ ସରକାର ଯାହାକୁ ଅଗ୍ରାଧିକାର ଦେବା କଥା ତାକୁ ଦେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.