PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟାଉନ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ରିଜେଣ୍ଟ ମାର୍କେଟ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ, ଫାଙ୍କା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ୧୦ ଅଟକ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଟେନ୍ସା ଗୀତାରାଣୀ ମାଇନ୍ସ ସମ୍ମୁଖରେ ଅଘଟଣ, ହାଇଓ୍ୱା ସହ ଜିଅନ୍ତା ଜଳିଗଲେ ଡ୍ରାଇଭର
  • ||
  • ବଡ଼ବିଲ : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ବାମେବାରୀ ଥାନା ବସନ୍ତପୁର ମାଝୀ ସାହିରେ ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ମୁଣ୍ଡଗଣ୍ଡି ଅଲଗା କରିଦେଲା ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବାରିପଦା ଷ୍ଟେସନ ଠାରେ ଗଛ ପଡ଼ି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ତାର ଛିଡି ଅଟକିଲା ଟ୍ରେନ, ବିଳମ୍ବରେ ଚାଲିବ ଟ୍ରେନ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବନ୍ୟା ଲାଗି ଛୁଟି ବାତିଲ, ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଓଡ୍ରାଫ-ଏନ୍‌ଡିଆରଏଫ୍‌-ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବିଶୋଇ ଥାନା ଲୋହାକାନି ଭୋଳ ବେଡା ଗ୍ରାମରେ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ଭୁଷୁଡିଲା ଘରର କାନ୍ଥ, ଚାଲିଗଲା ଦୁଇ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ୟୁପିର କେତେକ ଜିଲ୍ଲା , କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ବେକରେ ବ୍ଲେଡ୍‌ ମାରି ସୁନା ଚେନ୍‌ ଲୁଟ ଉଦ୍ୟମ ଫେଲ୍, ଧରାପଡି ଛେଚା ଖାଇଲେ ୩ ଲୁଟେରା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ୬୨୧.୦୨ ଫୁଟ୍‌କୁ ଖସିଲା ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଜଳସ୍ତର, ୨୦ ଗେଟ ଦେଇ ଚାଲିଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୧ରୁ ବନ୍ୟାଞ୍ଚଳ ଗସ୍ତ କରିବ ପିସିସି ଟିମ୍‌, ୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେବେ ରିପୋର୍ଟ
  • ||
  • ବାଲିଗୁଡ଼ା : ଦାରିଙ୍ଗବାଡ଼ି ବ୍ଲକ ତିଲୋରୀ ପଞ୍ଚାୟତର ସିମନବାଡ଼ି ଗ୍ରାମ ନିକଟରେ ଥିବା ପୋଲର ପାର୍ଶ୍ଵ ରାସ୍ତା ଧସି ଯାଇଛି, ବସ୍ ଚଳାଚଳ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଠପ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ସଦର ବ୍ଲକ ମହାଦେଇଯୋଡ଼ା ପଞ୍ଚାୟତ ଟିକରପଡ଼ାରେ ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ କାନ୍ଥ ଭୁଷୁଡ଼ି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ୱାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଜୟପୁର/ଦିଲ୍ଲୀ : ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଚାଲିଗଲା ୬ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଜୀବନ : ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶୋକପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବାଙ୍କ ବିହାରୀ ମନ୍ଦିରରେ ବଡ଼ ଧରଣ ଅଘଟଣ, ମଙ୍ଗଳା ଆରତୀ ସମୟରେ ଦଳା ଚକଟାରେ ଦୁଇ ମୃତ
  • ||

ଆପଣଙ୍କ ରୋଷେଇ ଘରେ ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅଛି କି ? ତେବେ ଭୁଲରେ ବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସାମଗ୍ରୀକୁ

ରାତି ଦିନ ପେଟ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ରୋଷେଇ ଘର ଅନ୍ୟ ଘର ଅପେକ୍ଷା ବେଶି ମହତ୍ତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ରୋଷେଇ ଘରେ ମାତା ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏମିତି ବି କୁହାଯାଏ ଯଦି ରୋଷେଇ ଘରେ କୈାଣସି ପ୍ରକାର ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଥାଏ ତେବେ ପୂରା ପରିବାରକୁ ହଇରାଣରେ ପକାଇଦେବ। ଘରର ମହିଳାମାନେ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରୋଷେଇ ଘରେ ରହିଥାନ୍ତି। ଖାଇବା ବନାଇବା ସମୟରେ ଯଦି ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପଶେ ତେବେ ତାହା ଖାଦ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଘରର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶରୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ। ଫଳରେ ଘରେ ଅଶାନ୍ତି ଓ ଧନହାନି ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ତେଣୁ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ରୋଷେଇ ଘରର ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରୋଷେଇ ଘରର ସାମଗ୍ରୀକୁ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବେ ଓ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବେ ନାହିଁ।

୧. ରୋଷେଇ ଘର ସର୍ବଦା ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ଦରକାର। ଏହା ଦ୍ବାରା ଧନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ।
୨. ରୋଷେଇ ଘରର କବାଟ ପୂର୍ବ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତରରେ ରହିବା ଦରକାର। ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମରେ ଭୁଲ୍ ରେ ବି କରିବେ ନାହିଁ ରୋଷେଇ ଘର।
୩. ଖାଦ୍ୟ ବନାଇବା ସମୟରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଅଥବା ଅଗ୍ନିକୋଣରେ ଚୁଲାକୁ ଏମିତି ରଖିବ ଯେ ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ମହିଳା କିମ୍ବା ପୁରୁଷର ମୁହଁ ଯେମିତି ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତରକୁ ରହିବ।
୪. ବିଜୁଳି ସାମଗ୍ରୀ ଯଥା ମାଇକ୍ରୋଓ୍ବେବ୍କୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ କୋଣରେ ରଖିବେ। ବାସନ ଷ୍ଟାଣ୍ଡକୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ରଖିବେ।
୫. ଖାଇବା ସାମଗ୍ରୀକୁ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ରଖିବେ। ଅନ୍ୟ ଦିଗରେ ବିଲକୁଲ୍ ବି ରଖିବେ ନାହିଁ।
୬. ଓ୍ବାଶିଂ ମେସିନକୁ ଅଥବା କୈାଣସି ପାଣି ସାମଗ୍ରୀକୁ ରୋଷେଇ ଗୃହ ଆଡ଼କୁ ମୁହଁ କରି ରଖିବେ ନାହିଁ।