PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ଗଛରେ କାହିଁକି ଓଲଟା ଲଟକିଥାଏ ବାଦୁଡି, ଜାଣନ୍ତୁ ବାଦୁଡି ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ରୋଚକ କଥା

source:m.dailyhunt.in

ଦୁନିଆରେ ଏମିତି ଅନେକ ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଆମେ ସମସ୍ତ କଥା ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ଅନେକ ପଶୁ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଅଜବ କାରନାମା ଆମେ ଦେଖିଥାଉ କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିନଥାଉ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଦୁଡି ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଅଜଣା କଥା କହିବୁ ଯାହା ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଶୁଣିଥାଇ ପାରନ୍ତି । ବାଦୁଡି ପ୍ରାୟ ଗଛରେ ଓଲଟା ଲଟକିଥାଏ । ଏହା ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେ ଏମିତି କାହିକି କରିଥାଏ ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଜାଣିନଥିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା …

ବାଦୁଡି ଓଲଟା ଓହଳିକି ସହଜରେ ଉଡାଣ ଭରିପାରେ । ତାର ପର ଉଡିବାରେ ତାକୁ ବେଶି ସାହାଯ୍ୟ କରିନଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ଅନ୍ୟ ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଭଳି ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ଉଡାଣ ଭରିପାରିନଥାଏ ।

ତାର ପଛ ଗୋଡ ଛୋଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଦୌଡିବାରେ ଗତି ଧରିପାରିନଥାଏ । ସେ ଅନ୍ଧାର ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଦିନସାରା ବିଶ୍ରାମ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ରାତି ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ବାହାରି ଥାଏ ।

ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ପ୍ରଜାତିର ବାଦୁଡି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାନ୍ତି । ଏମାନେ କୀଟ ପତଙ୍ଗଙ୍କ ରକ୍ତ ପିଇବାରେ ମାହିର ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ କିଛି ପିଶାଚ ପ୍ରଜାତିର ବାଦୁଡି ମଧ୍ୟ ଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ରକ୍ତ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି ।  

ବାଦୁଡିଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗୁମ୍ଫା ଟେକ୍ସାସରେ ରହିଛି । ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୨ କୋଟି ବାଦୁଡି ରହିଥାନ୍ତି । ଏମାନେ ଅତି ଧୀର ଶବ୍ଦକୁ ବି ସହଜରେ ଶୁଣିପାରନ୍ତି ।

ବାଦୁଡିଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଶୋଇବା ସମୟରେ ପ୍ରତି ମିନିଟରେ ୧୮ ଥର ହୋଇଥାଏ । ଜାଗ୍ରତ ଅବସ୍ଥାରେ ଏମାନଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ୮୮୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଏ ।