PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

୬ ବର୍ଷ ପରେ ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଂର ଟପ୍-୧୦ରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଲେ କୋହଲି, ୫ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠିଲେ ପନ୍ତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬/ ୦୭: ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଜାରି ରହିଥିବା ୫ମ ଟେଷ୍ଟରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ମଙ୍ଗଳବାର ପରାଜିତ ହେବାପରେ ୫ ଟିକିଆ ସିରିଜ ୨-୨ରେ ଡ୍ର’ ରହିଛି । ୫ମ ଟେଷ୍ଟକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଜିତିନେଇଥିଲା ଘରୋଇ ଇଂଲଣ୍ଡ । ଗତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ସିରିଜ କରୋନା ମହାମାରୀ କାରଣରୁ ବାତିଲ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ୪ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ଶେଷ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖରୁ ଏଜବେଷ୍ଟନରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ରହିଥିଲା ।

କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକ ତାଙ୍କ ଶତକକୁ ୩ ବର୍ଷ ହେଲା ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ମ୍ୟାଚରେ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୧୧ ଏବଂ ଦ୍ବିତୀୟ ଇନିଂସରେ ୨୦ ରନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ବିରାଟ । ଏଥି ସହିତ ତାଙ୍କର ଟେଷ୍ଟ ରାଙ୍କିଂ ମଧ୍ୟ ଖସିଛି । ୬ ବର୍ଷ ହେଲା ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ଟପ୍-୧୦ ଭିତରେ ରହୁଥିବା କୋହଲି ଏବେ ଏଥିରୁ ବାଦ୍‌ ପଡିଛନ୍ତି । କୋହଲି ଏବେ ୭୧୪ ପଏଣ୍ଟ ସହ ୧୩ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଧମାକାଦାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ଋଷଭ ପନ୍ତ ୫ଟି ସ୍ଥାନ ଉପରକୁ ଉଠି କ୍ୟାରିୟରର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ସେହିଭଳି ରୋହିତ ଶର୍ମା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସି ୯ମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ଟେଷ୍ଟ ଫର୍ମାଟରେ ୯୨୩ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡର ଜୋ ରୁଟ୍‌ । ସେହିଭଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମାର୍ନସ୍‌ ଲାବୁସେନ ୮୭୯ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନ, ଷ୍ଟେଭ୍‌ ସ୍ମିଥ୍‌ ୮୨୬ ପଏଣ୍ଟ ସହ ତୃତୀୟ, ପାକିସ୍ତାନର ବାବର ଆଜମ ୪ର୍ଥ, ଋଷଭ ପନ୍ତ ପଞ୍ଚମ, କେନ୍‌ ଓ୍ବଲିୟମସନ ୬ଷ୍ଠ, ଉସମାନ ଖାଓ୍ବାଜା ସପ୍ତମ, ଦିମୁଥ କରୁଣାରତ୍ନେ ୮ମ, ରୋହିତ ଶର୍ମା ୭୪୬ ପଏଣ୍ଟ ସହ ନବମ ଏବଂ ଜନି ବୟାରିଷ୍ଟୋ ଦଶମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ସେହିଭଳି ବୋଲିଂ ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ପ୍ୟାଟ୍‌ କମିନ୍ସ ୯୦୦ ପଏଣ୍ଟ ସହ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିବା ବେଳେ ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ୮୪୨ ପଏଣ୍ଟ ସହ ଦ୍ବିତୀୟ, ୮୨୮ ପଏଣ୍ଟ ସହ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ବୋଲୀ ଡପ୍-୧୦ରେ ନାହାନ୍ତି । ସେହିଭଳି ଟେଷ୍ଟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ତାଲିକାରେ ୩୮୪ ପଏଣ୍ଟ ସହ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜା । ୩୩୫ ପଏଣ୍ଟ ସହିତ ଅଶ୍ବିନ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ଅଲରାଉଣ୍ଡର ଟପ୍-୧୦ରେ ନାହାନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର