PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା ସାଲେଭଟା ଛକରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଯୁବକ-ଯୁବତୀ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ହାଇଦ୍ରାବାଦ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷାରେ ଗୁରୁତର ତ୍ରୁଟି, ହେଲିକପ୍ଟର ଉଡାଣ ଭରିବା କ୍ଷଣି ମଝି ଆକାଶରେ ଦେଖାଗଲା କଳା ବେଲୁନ୍, ୪ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଭିତରକୁ ଧସେଇ ପଶିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ବେଳେ ପୋଲିସ-ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଧସ୍ତାଧସ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆପଡା ଉଦ୍ୟାନବନ୍ଧ କ୍ରିଷ୍ଣା ଛକରେ ଟ୍ରକ ଧକ୍କାରେ ୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ୍ ମନମୁଣ୍ଡା ରେଞ୍ଜ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ରତାଖଣ୍ଡି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଫାଶରେ ପଡ଼ି ଏକ ଭାଲୁର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କୋଲକାତା : ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଣା ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା ଅଶାନ୍ତି, ନମାଜ ପଢ଼ି ଫେରିବା ବାଟରେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୨୦୧୯ ରୁ ୨୦୨୨ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ୧୦ ହଜାର ୧୨୯ ଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା : ଗୃହରାଷ୍ଟ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଜୁଲାଇ ୬ରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ ଘୋଷଣା । ଦିନ ୧ଟାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇପ ରେଜଲ୍ଟ । ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନ ଦାଶଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ଗୋଚ୍ଛାପଡ଼ା/ଫୁଲବାଣୀ : ବହୁଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯୋଡ଼ାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ ଜଗାର ଖପୁରି ୩ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରାଯିବ । ଦିଲ୍ଲୀ ଏମସ୍‌ ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀ ଡାକ୍ତର ଦୀପକ ଗୁପ୍ତାଙ୍କ ସୂଚନା ।
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ, ଅଲ୍ଲୁରୀ ସୀତାରାମ ରାଜୁଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି କରିବେ ଉନ୍ମୋଚନ
  • ||
  • କୋଟପାଡ଼ : କୋଟପାଡ଼ ମୀନାବଜାରରେ ଦୋଳି ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ଜଣେ ନାବଳିକାଙ୍କ ହୃଦ୍‌ଘାତରେ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ମୁମ୍ବାଇ: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ପୁଣିଥରେ ଏକନାଥଙ୍କ ବାଜିମାତ୍। ଫ୍ଳୋର ଟେଷ୍ଟରେ ବହୁମତ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ସିନ୍ଦେ। ସିନ୍ଦେଙ୍କୁ ୧୬୪ ସଦସ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ସୂଚନା।
  • ||
  • ଧର୍ମଗଡ଼ : କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲା ଗୋଲାମୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ ଚଞ୍ଚରମୁଣ୍ଡା ଛକ ବିଜୁ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ରାସ୍ତା କଡ଼ରୁ ଜଣେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର କୁଲ୍ଲୁରେ ବସ୍ ଦୁର୍ଘଟଣା, ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କ ସମେତ ୧୬ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମିସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ୱାର୍ଲ୍ଡ ୨୦୨୨ : ବିଜୟ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଲେ ସିନି ଶେଟ୍ଟୀ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଆଲପାଇନ୍ ଗ୍ଲାସିୟରର ବିଶାଳ ଖଣ୍ଡ, ୫ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମାଟ୍ରିକ୍ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ନେଇ ବୋର୍ଡର ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ, ସଚିବାଳୟରେ ଆଜି ନିଆଯିବ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବାଲିଘାଟକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଯୁବକଙ୍କୁ ଖଣ୍ଡାମାଡ଼, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ଲାଲୁ ଯାଦବ, ପଡ଼ିଯିବା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲେ ଆହତ
  • ||
  • ଡେନମାର୍କ : ଡେନମାର୍କର ସପିଂ ମଲରେ ଫୁଟିଲା ଗୁଳି, ୩ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||

ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଝଟକା,ଏତେ ଟଙ୍କା ବଢିଲା ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧।୬: ଜୁନ୍ ମାସର ଆରମ୍ଭରୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଝଟକା ଲାଗିଛି। ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମରେ ପୁଣିଥରେ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ବିନା ସବସିଡି ଓ୍ବାଲା ଘରୋଇ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ୧ ଜୁନରୁ ୨୫ ଟଙ୍କା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଇଛି। ସେଭଳି ସବସିଡି ଥିବା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ୧ ଟଙ୍କା ୨୩ ପଇସା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଛି। ସରକାରୀ ତେଲ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀ(ଏଚପିସିଏଲ, ବିପିସିଏଲଏ, ଆଇଓସି) ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ୧ ଜୁନରରୁ ସବସିଡି ଥିବା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ୪୯୭ ଟଭ୍କା,୩୭ ପଇସାରେ ମିଳିବ, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ମଇ ମାସ ସମୟରେ ୪୯୬.୧୪ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଅନ୍ତଃର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ କଞ୍ଚା ତେଲର ମହଙ୍ଗା ହେବା କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ମୁଦ୍ରା ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଛି, ତେଣୁ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୧ ମଇରେ ମଧ୍ୟ ଏଲପିଜେ ଦାମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ସବସିଡି ଥିବା ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ(ଏଲପିଜି) ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୧ ମଇକୁ ୨୮ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ପରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ଥିବା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୯୫ ଟଙ୍କା୮୬ ପଇସାରୁ ବଢିକି ୪୯୬ ଟଙ୍କା ୧୪ ପଇସା ହୋଇଯାଇଛି।

ଆଇଓସିର ଓ୍ବେବସାଇଟର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୧ ଜୁନରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସବସିଡି ଥିବା ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୪୯୭ ଟଙ୍କା ହୋଇଯାଇଛି। ସେଭଳି ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହା ୪୯୫ଟଙ୍କା ୦୯ ପଇସା ହୋଇଥିବା ବେଳେ କୋଲକାତାରେ ୫୦୦ଟଙ୍କା ୫୨ ପଇସା ଓ ଚେନ୍ନାଇରେ ୪୮୫ଟଙ୍କା ୨୫ ପଇସା ହୋଇଛି। ୧ଅପ୍ରେଲରୁ ମଧ୍ୟ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସର ଦାମରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା। ଅୟଲ ମାର୍କେଟିଂ କମ୍ପାନୀ(ଆଇଓସି,ବିପିସିଏଲ, ଏଚପିସିଏଲ)ମାନେ ବିନା ସବସିଡି ଥିବା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦାମରେ ୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ସିଲିଣ୍ଡର ବଢାଇଥିଲେ। ସେଭଳି ସବସିଡି ଥିବା ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟରେ ୨୫ ପଇସା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଇଣ୍ଡେନର ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସବସିଡି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ୭୧୨.୫୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର