PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ସାଇକେଲ ଚଲାନ୍ତି, ବିଡି ତିଆରି କରନ୍ତି ଏହି ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ…

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସାଂସଦ କିମ୍ବା ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦଙ୍କ କଥା ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ମନ ଭିତରକୁ ଏକ ଛବି ଚାଲି ଆସେ, ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଖୁବ୍ ଜଣେ ଧନୀ ଲୋକ ହୋଇଥିବେ, ତାଙ୍କ ପାଖରେ ସୁନ୍ଦର ଘର, ଗାଡି ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ଟଙ୍କା ରହିଥିବ। କିନ୍ତୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡରେ ଏଭଳି ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ରହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଛବି ସମୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ସେ କୌଣସି କାର କିମ୍ବା ଗାଡିରେ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ ବଂର ନିଜେ ସାଇକେଲ ଚଲାଇ ଯାଆନ୍ତି। ଏପରିକି ସମୟ ମିଳିଲେ ବିଡି ତିଆରି କରନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଲୋକେ ’ସାଇକେଲ ବାଲା ନେତାଜୀ ’ବୋଲି  ଡାକନ୍ତି।

source: https://hindi.indiatvnews.com

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସାଗର ନାମକ ଏକ ସହରରେ ରୁହନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ରାମ ସିଂହ। ଏକ ଛୋଟିଆ ଘରେ  ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଭଳି ସେ ଜୀବନ ଯାପନ କରନ୍ତି। ଦର୍ଶନଶାସ୍ତ୍ରରେ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ଇରାଜୀରେ ସ୍ନାତୋକୋତ୍ତର କରିଥିବା ରାମ ସିଂହ ୧୯୬୭ରେ ଭାରତୀୟ ଜନସଂଘର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲେ। ୮୨ ବର୍ଷୀୟ ରାମ ସିଂହ ଏବେ ବି ପ୍ରତିଦିନ ସାଇକେଲ ଚଲେଇ ସବୁଆଡେ ଯାଇଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କର ପାଖରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଗାଡି ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। ଏନେଇ ସେ କୁହନ୍ତି ’ମୋତେ କେବେ ବି ଗାଡିର କିଛି ଦରକାର ପଡିନାହିଁ।

source: https://zeenews.india.com/

କିଛି ଦିନ ତଳେ ତାଙ୍କ ଦେହ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କୁ କଥା କହିବାରେ  କଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା।  ଏସବୁ ସତ୍ବେ କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜର ସାଇକେଲ ଛାଡିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ପେନଶନ୍ ପାଇବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଖୁବ୍ କଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା। ଶେଷରେ ୨୦୦୫ରେ ସେ ପେନଶନ୍ ପାଇଥିଲେ। ଅଧିକ ବୟସ କାରଣରୁ ସେ ଏବେ ରାଜନୀତିରେ ଆଉ ସକ୍ରିୟ ନାହାଁନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ସରକାର ଥିବା ସତ୍ବେ ତାଙ୍କୁ ଦଳ କେବେ ମହତ୍ତ୍ବ ଦେଇନି କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ କେହି କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ଆସିନି। ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜନୀତିକୁ ନେଇ ସେ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।  

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର