PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ବୃହତ୍‌ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ରଦ୍ଦ କଲା ମାଲେସିୟା, ଚୀନ୍‌କୁ ଧକ୍କା

source:asknature.org

କ୍ୱାଲାଲମ୍ପୁର,୨୭ ।୧(ଏଜେନ୍ସି): ମାଲେସିୟାରେ ଚୀନ୍‌ ସହଯୋଗରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଏକ ବୃହତ୍‌ ରେଳ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ସେଠାକାର ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ମାଲେସିୟାର ସରକାର ଶନିବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।
ଏହାକୁ ଇଷ୍ଟ କୋଷ୍ଟ ରେଲ ଲିଙ୍କ୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଅଧୀନରେ ମାଲେସିୟାର ପୂର୍ବ ଭାଗକୁ ଏହାର ପଶ୍ଚିମ ଭାଗ ସହିତ ଯୋଡା ଯାଇଥାନ୍ତା । ଏଥିପାଇଁ ସମୁଦାୟ ୧୯.୬ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବ୍ୟୟ କରାଯାଇଥାନ୍ତା । କିନ୍ତୁ ମାଲେସିୟା ସରକାର ଏବେ କହିଛନ୍ତି କି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ଯେତିକି ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି, ତାହା ଖୁବ୍‌ ଅଧିକ । ଏତେ ଅର୍ଥ ବ୍ୟୟ କରିବାକୁ ତାଙ୍କର ଦେଶ ସମର୍ଥ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ସରକାର ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।
ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଜମିନ୍‌ ଅଲ୍ଲୀ କହିଛନ୍ତି କି ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଯଦି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ତାହାହେଲେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାଲେସିୟାକୁ କେବଳ ଋଣର ସୁଧ ବାବଦରେ ୫୦୦ ନିୟୁତ ରିଙ୍ଗିଟ୍‌୍‌( ସ୍ଥାନୀୟ ମୁଦ୍ରା) ଦେବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା । ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶ ଉପରେ ବୋଝ ପାଲଟିଥାନ୍ତା । ତେଣୁ ସରକାର ଏପରି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧାରୁ ରଦ୍ଦ କରିଥିବାରୁ ମାଲେସିୟାକୁ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ୍‌କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ । କିନ୍ତୁ ତା’କୁ କେତେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ତାହା ସିଏ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହାନ୍ତି । ଏନେଇ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆକଳନ କରିବ ବୋଲି ସିଏ କହିଛନ୍ତି ।
ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମାଲେସିୟାରେ ପୂର୍ବର ନଜିବ ରଜାକଙ୍କ ସରକାର ସମୟରେ ଚୀନ୍‌ ସହିତ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହାଯୋଗୁ ମାଲେସିୟା ଉପରେ ଋଣ ଭାର ବଢ଼ିଯାଇଥିଲା । କେତେକ ମହଲରୁ ଏଭଳି ଚୁକ୍ତି ପଛରେ ବ୍ୟାପକ ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା । କିନ୍ତୁ ମାହାଥିର ମହମ୍ମଦ ସେଠାରେ କ୍ଷମତାସୀନ ହେବା ପରେ ଏ ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିର ସମୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମାହାଥିର ସରକାର ଚୀନ୍‌ ସହଯୋଗରେ ମାଲେସିୟାରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଆଉ କିଛି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର