PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

୨୦ରୁ ମେଡିକାଲ କାଉନ୍‌ସେଲିଂ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆରମ୍ଭ, ଜୁଲାଇ ୫ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧୭ା୬(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶା ଯୁଗ୍ମ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା(ଓଜେଇଇ) ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟରେ ମେଡିକାଲ୍‌ କାଉନ୍‌ସେଲିଂ କରାଯିବ । ରାଜ୍ୟ କୋଟା ଥିବା ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ଓଜେଇଇ କାଉନ୍‌ସେଲିଂ କରିବ । ଅନ୍ୟ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସିଟ୍‌ ପାଇଁ ମେଡିକାଲ୍‌ କାଉନସିଲ୍‌ କମିଟି କାଉନସେଲିଂ କରିବ । ତେବେ ନାମଲେଖା ପାଇଁ ୨୦ ତାରିଖରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିପାରିବେ । ଯାହାକି ୨୫ ତାରିଖରେ ଶେଷ ହେବ । ୨୬ ତାରିଖ ଦିନ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ । ଏନେଇ ଓଜେଇଇ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି ।

ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁସାରେ ଜୁଲାଇ ୧ ତାରିଖ ଦିନ ମେରିଟ୍‌ ଲିଷ୍ଟ ବାହାରିବ । ସେହିଦିନ ୧୧ଟାରୁ ୨ ତାରିଖ ରାତି ୧୧ଟା ୫୯ ମିନିଟ୍‌ ଭିତରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଚଏସ୍‌ ଫିଲିଂ ଓ ଲକ୍‌ିଂ କରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୪ ତାରିଖରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସିଟ୍‌ ଆଲଟମେଣ୍ଟ୍‌ ଓ ପ୍ରୋଭିଜିନାଲ୍‌ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ଲେଟର ଡାଉନ୍‌ଲୋଡ୍‌ କରିପାରିବେ । ଏହା ପରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରୋଭିଜିନାଲ୍‌ ନାମଲେଖା ୫ ତାରିଖରୁ ୯ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଗଣ୍ଡମୁଣ୍ଡାସ୍ଥିତ ଓଜେଇଇ ସେଲ୍‌ରେ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଅପରାହ୍‌ଣ ୫ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାମ ଲେଖା ହେବ । ନାମଲେଖାଇଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୧୨ ତାରିଖ ଅପରାହ୍‌ଣ ୫ଟା ଭିତରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଯୋଗ ଦେବେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୨୪ ତାରିଖ ବଳକା ସିଟ୍‌ ତାଲିକା ବାହାରିବ । ସେହିଦିନ ସକାଳ ୧୦ଟାରୁ ଚଏସ୍‌ ଫିଲିଂ ଓ ଲକିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୨୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ୍‌ ସିଟ୍‌ ଆଲଟ୍‌ମେଣ୍ଟ ୨୬ରେ ବାହାରିବା ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆଡ୍‌ମିଶନ ଲେଟର ଡାଉନଲୋଡ୍‌ କରିବେ । ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା ୨୭ରୁ ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନାମଲେଖା ସରିବା ପରେ ସିଟ୍‌ ବଳକା ରହିଲେ ଅଗଷ୍ଟ ୪ ରୁ ୮ ତାରିଖ ଭିତରେ ସ୍ପଟ୍‌ କାଉନସେଲିଂ ହେବ । ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ତଥା ଏମ୍‌ସିଆଇର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ମେଡିକାଲ୍‌ କାଉନ୍‌ସେଲିଂ କିମ୍ବା ଓଜେଇଇ ମେଡିକାଲ୍‌ କାଉନ୍‌ସେଲିଂରେ ଭାଗନେଇ ନାମଲେଖାଇ ପାରିନଥିବେ, ସେମାନେ ସ୍ପଟ୍‌ କାଉନ୍‌ସେଲିଂରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ତେବେ ସବୁ ନାମଲେଖା ଶେଷ ହେଲା ପରେ ୧୩ ତାରିଖ ଦିନ ବଳକା ସିଟ୍‌ ଗୁଡ଼ିକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ୍‌ କଲେଜକୁ ଦିଆଯିବ । ଏନେଇ ଓଜେଇଇ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଅଧିକ ତଥ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ହେଲେ ଓଜେଇଇର ୱେବସାଇଟ୍‌ କ୍ଟହରର.ଦ୍ଭସମ.ସଦ୍ଭ ଓ କ୍ଟୟସଗ୍ଦଷବହରର.ମକ୍ଟଜ୍ଞ ରେ ଲଗ୍‌ ଇନ୍‌ କରିପାରିବେ ।