PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ : ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ରୋଷଘର ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଚୁଲି ଭାଙ୍ଗି ଥିବା ସୂଚନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବିଧାନସଭାର ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଶୋକ ପ୍ରସ୍ତାବ ପାରିତ, ଆସିବ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ବଜେଟ୍
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ; ଫୁଟ୍‌ ଉପରେ ବିମାନ କ୍ୟାବିନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଲା ଧୁଆଁ; ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅବତରଣ କଲା ସ୍ପାଇସଜେଟ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ୪ରେ ଲଘୁଚାପ, ଆଜିଠୁ ବଢ଼ିବ ବର୍ଷା
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର : ଜଗା ଦର୍ଶନ ସାରି ଘରକୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୋଲେରୋକୁ ପିଟିଲା ଟ୍ରକ: ଜଣେ ମୃତ, ୯ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଦାରୁବ୍ରହ୍ମଙ୍କ ପତିତପାବନ ଯାତ୍ରା: ଆଜି ଜନ୍ମବେଦିକୁ ବିଜେ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧାମୂର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବାରିପଦା: ଆଜି ଗଡ଼ିବ ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ରଥ, ସୁଭଦ୍ରାଙ୍କ ରଥକୁ ଟାଣିବେ ମହିଳା ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • କଟକ: ଆଜିଠୁ ମିଳିତ ପୁଲିସ୍‌ ସେବା ପରୀକ୍ଷା, ୩୪ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ୨୯ ହଜାର ୬୪୪ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ
  • ||

୧୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ମର୍ସିଡିଜ୍ 300 SLR, ୧୯୫୫ ମସିହାରେ ୨ଟି ମଡେଲ ଆଣିଥିଲା କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୫: ଲକ୍ସରୀ କାର୍ କଥା କହିବା ତ ଏହି ତାଲିକାରେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ ନାଁ ଆସିଥାଏ। ଏହି ଜର୍ମାନ କାର କମ୍ପାନୀର ଏକ କାର୍ ନିକଟରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ଏହା ପରେ ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ ୩୦୦ SLR ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ନିଲାମ ହୋଇଥିବା କାର ପାଲଟିଯାଇଛି । ୧୯୫୫ ମଡେଲର ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ କାର ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ ୩୦୦ SLR ଏକ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ ଅକ୍ସନରେ ପ୍ରାୟ ୧୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା(୧୪୩ ମିଲିୟନ୍ ଡଲାର)ରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି । ରିପୋର୍ଟ୍ସ ଅନୁସାରେ ଏହି କାରକୁ ଏକ ଆମେରିକାନ ବିଜନେସମ୍ୟାନ୍ ଡେଭିଡ୍ ମ୍ୟାକନିଲ୍ କିଣିଛନ୍ତି ।

ମର୍ସିଡିଜ ୩୦୦ ଏସଏଲଆରକୁ ୧୯୫୫ ମସିହାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ଏହାର ୨ଟି ମଡେଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା । ସେବେଠୁ ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ ହିଁ ଏହି କାରକୁ ଦେଖାରଖା କରୁଛି । Mercedes-Benz 300 SLR ନିଜ ଲୁକ୍ସ ଏବଂ ପରଫମାନ୍ସ ଯୋଗୁଁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଫେମସ ଏବଂ ମହଙ୍ଗା କ୍ଲାସିକ୍ କାର ତାଲିକାରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ ।  ଏହା ଏକ ରେସିଂ କାର୍ । ଏହାର ଲୁକ୍ସ ବହୁତ ଜବରଦସ୍ତ । ଏଥିରେ ୩.୦ ଲିଟରର ଇଞ୍ଜିନ୍ ରହିଛି । ଏହାର ଟପସ୍ପିଡ୍ ୧୮୦ KM/H । ୧୯୫୬ରେ ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଦାମରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ ୩୦୦ ଏସଏଲଆରକୁ ଲୋକମାନେ ‘Mona Lisa Of Cars’ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ।

କମ୍ପାନୀ ଏହି ନିଲାମୀକୁ ସିକ୍ରେଟ ରଖିଥିଲା ଏବଂ କେବଳ ୧୦ ଜଣଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଥିଲା । କେବଳ ଅଟୋମୋବାଇଲ ଫିଲ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ଡକାଯାଇଥିଲା । ଏହାର ନିଲାମୀ ଜର୍ମାନୀର ଷ୍ଟଟଗାର୍ଟ ସ୍ଥିତ ମର୍ସିଡିଜ୍ ବେଞ୍ଜ ମ୍ୟୁଜିୟମରେ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ନିଲାମୀରେ ୩୦୦ ଏସଏଲଆର୍ ଫେରାରୀ ୨୫୦ ଜିଟିଓର ନିଲାମୀର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଛି । ଫେରାରୀ ୫୪୨ କୋଟି ଟଙ୍କା(୭୦ ମିଲିୟନ ଡଲାର)ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର