PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ଅମୁଲ ଓ ମଦର ଡାଏରୀ କ୍ଷୀର ଦାମ୍, ଲିଟର ପ୍ରତି ବଢିଲା ୨ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ୩୯ ଜଣ ଆଇଟିବିପି ଯବାନଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବା ବସ୍‌ ନଦୀରେ ଖସିଲା, ୭ ମୃତ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ : ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ହେମଗିର ବ୍ଲକ, ଭାଙ୍ଗିଗଲା ୧୨ ଘର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୧୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରକାର, ୭ଦିନ ଯାଏଁ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ୩ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆବଶ୍ୟକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ- ଏସଆରସି
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ନୟାଗଡ଼ର ୩୦ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଛୁଟି ଘୋଷଣା
  • ||
  • କଟକ : ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଟପିଲା ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ବୈତରଣୀରେ ବନ୍ୟା, ଧାମନଗର ଓ ଭଣ୍ଡାରିପୋଖରୀ ବ୍ଲକର ୩୫ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଗାଁ ଜଳବନ୍ଦୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୫୫ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବଲାଙ୍ଗୀରରେ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା, ମାଆ ସମ୍ମୁଖରେ ପୁଅକୁ ଖଣ୍ଡାରେ ହାଣିଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ନ୍ୟାସନାଲ ଓ୍ବାର ମେମୋରିଆଲରେ ମୋଦି, କହିଲେ ଆପଣମାନେ ଭୂତପୂର୍ବ ନୁହେଁ ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୫।୨: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶହୀଦଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ତିଆରି କରାଯାଇଥିବା ନ୍ୟାସନାଲ ଓ୍ବାର ମେମୋରିଆଲକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଦେଶ ଉଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସ୍ମାରକୀ ଦେଶ ସ୍ବାଧୀନ ପରେ ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିବା ବୀର ସୈନିକଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ ତିଆରି କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୋଦି ପୂର୍ବତନ ସୈନିକଙ୍କ ଉଦେଶ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି ‘ଆପଣମାନେ ଭୂତପୂର୍ବ ନୁହଁନ୍ତି, ଅଦ୍ଭୁତପୂର୍ବ’। କାରଣ ଆଜି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସୈନିକଙ୍କ ଶକ୍ତି ଓ ସମର୍ପଣ କାରଣରୁ ଆମର ସେନା ସବୁଠାରୁ ବଡ ସେନା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଆପଣମାନେ ନିଜର ଶକ୍ତିର ଯେଉଁ ପରମ୍ପରା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ତାହାର କିଛି ତୁଳନା ନାହିଁ। ଦେଶରେ ଯେବେ କିଛି ସଙ୍କଟ ଆସେ ସେତେବେଳେ ଆମର ସୈନିକମାନେ ପ୍ରଥମେ ନିଜ ଉପରକୁ ସବୁ କଷ୍ଟ ନେଇଯାଇଥାନ୍ତି। ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ଗ୍ରହଣ କରିନେଇଥାନ୍ତି ଓ ଏହାର ଜବାବ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାନ୍ତି।

source: https://www.deccanchronicle.com

ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଲତା ଦିଦି ଯେତେବେଳେ ’ଏ ବତନ କେ ଲୋଗୋ’ ଗୀତ ଗାଇଥିଲେ ସେତେବେଳେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଓଦା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ମୁଁ ପୁଲଓ୍ବାମରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବା ବୀରଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ପ୍ରଣାମ ଜଣାଉଛି। ଏହାସହ ରାଷ୍ଟ୍ରର ସମସ୍ତର ବୀରଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛି। ନବ ଭାରତ ଆଜି ନୂଆ ନୀତି ଓ ରୀତିରେ ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଛି। ଏହି ମେମୋରିଆଲର ଦାବି ବହୁ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇ ଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ହୋଇପାରିନଥିଲା। ୨୦୧୪ରୁ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ମେମୋରିଆଲ ଆଜି ଦେଶ ଉଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପିତ କରୁଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର