PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ପହଞ୍ଚିଲା କଳ୍ପାନଙ୍କ ମର ଶରୀର

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୩୦ା୫(ବ୍ୟୁରୋ): ସଫଳତାର ସହ ଏଭରେଷ୍ଟ ଆରୋହଣ କରିବା ପରେ ଜୀବନ ହରାଇଥିବା ସୁନାମଧନ୍ୟ ପ୍ରର୍ବତାରୋହୀ କଳ୍ପାନ ଦାସଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀରକୁ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ଫେରାଇ ଆଣିଛନ୍ତି । ଆଜି ସକାଳେ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଶେରପା ଦଳ କଳ୍ପନାଙ୍କ ମର ଶରୀରକୁ ଆଣି ବେସ୍‌ କ୍ୟାମ୍ପରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ହେଲି କ୍ୟାପ୍ଟର ଯୋଗେ କଳ୍ପନାଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଲୁକ୍‌ଲାରେ ପହଞ୍ଚା ଯାଇଥିଲା ।

କାଠମାଣ୍ଡୁ ସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ଦୂତାବାସ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିୟମିତ ଯୋଗାଯୋଗ ଅବ୍ୟାହତ ରଖିଛନ୍ତି । ଏଭରେଷ୍ଟ ଶୀଖରରୁ କଳ୍ପାନଙ୍କ ମର ଶରୀର ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଖୁବ୍‌ କମ୍‌ ସମୟ ରହିଥିଲା । ୧୦ ଜଣିଆ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଶେରପା ଦଳ ସୋମବାର ସକାଳୁ ସେମାନେ ଶୀଖର ଅଭିମୂଖେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୮,୬୦୦ ମିଟର ଉଚ୍ଚ ଚଢିବା ପରେ ମାତ୍ର ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ସେଠାରେ କଳ୍ପାନଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ଖୋଜି ବାହାର କରିବା ସହ ଏହାକୁ ଆଣି ଲୁକ୍‌ଲାରେ ପହଞ୍ଚାଇଥିଲେ । ଲୁକ୍‌ଲାରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ହେଲି କ୍ୟାପ୍ଟର ଯୋଗେ ମର ଶରୀରକୁ କାଠମାଣ୍ଡୁ ଅଣା ଯାଇଛି । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ କାଠମାଣ୍ଡୁରେ କଳ୍ପାନଙ୍କ ବୃତ ଦେହର ପୋଷ୍ଟ ମର୍ଟମ କରାଯିବ ।