PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଆମେରିକାରେ ଏତିକି କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହେଲା ନିଜାମଙ୍କ ହୀରା ମୁଦି, ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ନ୍ୟୁୟର୍କ,୨୨।୬: ଆମେରିକାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହରରେ ବୁଧବାର  ଭାରତୀୟ ଅଳଙ୍କାରର ନିଲାମ ଉପରେ ହୋଇଛି ଟଙ୍କାର ବର୍ଷା। ଏହି ନିଲାମର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ପାଲଟିଥିଲା ହାଇଦରାବାଦ ନିଜାମ ମୀର ଉସ୍ମାନ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ହୀରା ମୁଦି, ହାର ଏବଂ ତଲଓ୍ବାର। ନିଲାମରେ ନିଜରଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ଖାସ୍ ୫୨.୫୮ କ୍ୟାରେଟର ହୀରା ମୁଦି ‘ମିରର ଅଫ ପାରାଡାଇଜ’ ୪୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ଖଣ୍ଡା ୧୩.୪ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି। ‘ମିରର ଅଫ ପାରାଡାଇଜ’ ମୁଦିରେ ଲାଗିଥିବା ହୀରା ଗୋଲକୁଣ୍ଡାର ବିଶ୍ୱପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖାଦାନରୁ ମିଳିଥିଲା। ସେହିପରି ୩୩ଟି ହୀରାକୁ ନେଇ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ନିଜାମଙ୍କ ହାର ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି। ଏହି ହାର ୧୦.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହବ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା। ମାତ୍ର ଅନୁମାନଠାରୁ ଏହା ଅଧିକ ୬.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି।

ନିଜାମଙ୍କ ୧୭ କ୍ୟାରେଟର ଅର୍କାଟ-୨ ହୀରା ୨୩.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି। ନିଲାମ ସଂସ୍ଥା କ୍ରିଷ୍ଟ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଂଚାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୨ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ  ଏହି ନିଲାମୀ ଚାଲିଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତୀୟ କଳାକୃତି ଏବଂ ମୋଗଲ କାଳର ୪୦୦ଟି ବସ୍ତୁ ୭୫୮ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ନିଲାମ ହୋଇଛି।  ଏହି ନିଲାମରେ ଭାରତ ସମେତ ୪୪ଟି ଦେଶର ଲୋକ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ, ଏହି ନିଲାମରେ  ନିଜାମଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ, ଜୟପୁର, ଇନ୍ଦୋର, ବଡ଼ୋଦରାର ରାଜ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର