PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଇଡକୋ ସହକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଘରେ ଭିଜିଲାନ୍ସ ରେଡ୍, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ଼ : ସମ୍ଵଲପୁରୀ ଗୀତର ତାଳେତାଳେ ଝୁମିଲେ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ଉପ-ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପାଦରେ ପାଦ ମିଶାଇ ନାଚିଲେ ରଙ୍ଗବତୀ
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ମୋଟର ସାଇକେଲ୍ ଓ ବଳଦ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଯୁବକ ମୃତ
  • ||
  • କଟକ : ଆଠଗଡ଼କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହେଲା ଜଗତପୁରରେ ଟ୍ରାଙ୍କୁଲାଇଜ୍ କରାଯାଇଥିବା ହାତୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ହୋଟେଲରୁ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||

ଏଥର ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା, ନାଁ ରଖାଯାଇଛି ଡିଏମ୍ଏୟୁ

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୨୯।୩: ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପରି ପୁରୁଷମାନେ ବି ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଗବେଷକମାନେ ଏହାକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ଏହି ‘ମେଲ୍ ପିଲ୍’ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ବଟିକାର ନାମ ଡିମୀଥାନଡ୍ରୋଲନ ଅନଡେକେନାଟ୍ (ଡିଏମ୍ଏୟୁ) ଦିଆଯାଇଛି।

ଆମେରିକାର ଓ୍ବାଶିଂଟନ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ମେଡିସିନ ପ୍ରଫେସର ଷ୍ଟେଫିନ ପେଜଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ, ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ପ୍ରଜନନ କ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ସେହିଭଳି ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବାହାର କରାଯାଇଥିବା ଏହି ବଟିକା ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷମାନେ ଦିନକୁ ଥରେ ଖାଇବା ଦରକାର।

କିଛି ପୁରୁଷଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସେମାନେ ଇଂଜେକ୍ସନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ବଦଳରେ ଗର୍ଭନିରୋଧକ ବଟିକା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବେ। ଗବେଷକମାନେ ୧୮ରୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ଜଣ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବାନ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନେଇ ଡିଏମ୍ଏୟୁ ବଟିକା ଦେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ୧୦୦, ୨୦୦, ୪୦୦ ଏମଜିର ଅନୁପୂରକ ବଟିକା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପରୀକ୍ଷା କରିବାର ପ୍ରଥମ ଓ ଶେଷ ଦିନ ହର୍ମୋନ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲର ସ୍ତର ମାପିବା ପାଇଁ ରକ୍ତର ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା।