PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ସମେତ କେତେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶାନ୍ତି ଜୁଏଲର୍ସ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଗୋବିନ୍ଦପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ‘ପକ୍ଷୀଗ୍ରାମ’ ମାନ୍ୟତା, ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ୩ ଗାଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବରମୁଣ୍ଡା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୫୦କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୪ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ଓଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ବାବୁସାନ ମହାନ୍ତି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତା ସୋମପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗ୍ୟାରେଜ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ, ୮୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

ରୁଷ- ଆମେରିକା ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ବାରା ୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କର ହେବ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଶ୍ବରେ ଦେଖାଯିବ ବଡ ଧରଣର ଦୁର୍ଭିକ୍ଷ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୮: ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଶେଷ ହେବାର ଦେଖାଯାଉନି।   ଏହି କାରଣରୁ, ବିଶ୍ୱରେ ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧର ଆଶଙ୍କା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏହି ସମୟରେ, ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟଡି ବିଶ୍ବକୁ ଭୟଭୀତ କରିଛି। ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟଡିରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଆଜି ରୁଷ ଏବଂ ୟୁକ୍ରେନ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ, ତେବେ ବିଶ୍ୱରେ ୫ କୋଟି ଲୋକ ମରିବେ। ତେବେ ଏହି ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ବୋମାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଦୁର୍ଭିକ୍ଷର ପ୍ରଭାବରେ ମରିବେ ।ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟଡିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆଣବିକ ବୋମା ଯୋଗୁଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବ ନାହିଁ।

ଆମେରିକାର ରଟଜର୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ   ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପରମାଣୁ ସଂଘର୍ଷରୁ ହେଉଥିବା ପରିଣାମକୁ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏହ ଷ୍ଟଡି ନେଚର ଫୁଡ୍ ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ରୁଷ ଓ ଆମେରିକା ଭିତରେ ଯଦି ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ଅଧା ମାନବ ସଭ୍ୟତା ସଫା ହୋଇଯିବ। ଏହି ଆକଳନ ପରମାଣୁ ବିସ୍ଫୋରଣ କାରଣରୁ ଓଜୋନ୍ ସ୍ତର ଷ୍ଟ୍ରାଟୋସଫିସରର ଉତ୍ତାପ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଭୂପୃଷ୍ଠରେ ଅଧିକ ଅତି-ବାଇଗଣି ରଶ୍ମି ପଡିବା ଫଳରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ରିସର୍ଚ୍ଚରଙ୍କ ମତରେ ସେଣ୍ଟର ଫର ଆଟମୋସ୍ଫୋରିକ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଏକ ଜଳବାୟୁ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଉପକରଣର ବ୍ୟବହାର କରିଛି। ଏହା ଜରିଆରେ ସେ ପ୍ରତି ଦେଶର ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ଫସଲର ଉତ୍ପାଦନର ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି। ବଡ ଯୁଦ୍ଧର କ୍ଷତି ତ ସବୁବେଳେ ବଡ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଛୋଟ ପରିମାଣରେ ଯୁଦ୍ଧ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ବିନାଶକାରୀ ପରିଣାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯଦି ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନ ଭିତରେ ଏକ ଛୋଟ ଆଣବିକ ଯୁଦ୍ଧ ହୁଏ ତେବେ ୫ ବର୍ଷରେ ୭ ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ସେଭଳି ଆମେରିକାର ଯୁଦ୍ଧରେ ତିନିରୁ ଚାରି ବର୍ଷରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର