PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ସାଂଘାତିକ ହେଲାଣି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଠକେଇ; ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୧୭୩% ବଢ଼ିଛି,

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୧ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ନଗଦ ବିହୀନ ବା କ୍ୟାସ୍‌ଲେସ୍‌ କାରବାର ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ପରିମାଣରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଆକାଉଣ୍ଟ ଠକେଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ୧୭୩ ପ୍ରତିଶତ ଅନଲାଇନ୍‌ ଠକେଇ ବଢ଼ିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ତେବେ ୯୨ ଧ ଘଟଣାରେ ପୁଲିସ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ଫେଲ୍‌ ମାରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

୨୦୧୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ ସଂଖ୍ୟା ଯାହା ଥିଲା, ୨୦୧୮ ରେ ଏହା ଦୁଇ ଗୁଣରୁ ଅଧିକ ବଢ଼ିଛି । ତେବେ ୨୦୧୭ ତୁଳନାରେ ୨୦୧୮ରେ ଏଟିଏମ୍‌ କାର୍ଡ ଠକେଇ ମାମଲା କମିଥିବା ବେଳେ କ୍ରେଡିଟ୍‌ କାର୍ଡ ଠକେଇ ବଢ଼ିଛି ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି । ଏଭଳି ସାଇବର ଅପରାଧ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଲାଗି ଉଭୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଓ ପୋଲିସ ଉଦ୍ୟମ ଚଳାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଠକାମିର ଶିକାର ଲୋକେ ହରାଇଥିବା ଅର୍ଥ ଫେରିପାଇବା ଲାଗି ନାକେଦମ୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ।

ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ର ବହୁଳ ବ୍ୟବହାର ଓ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ସୋସିଆଲ୍‌ ମିଡିଆ ଯୋଗୁ ସାଇବର ଅପରାଧ ବଢ଼ୁଛି ବୋଲି ସାଇବର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ବରିଷ୍ଠ ପୁଲିସ୍‌ ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରୁଛନ୍ତି । ଜାତୀୟ କ୍ରାଇମ୍‌ ରେକର୍ଡ ବ୍ୟୁରୋ (ଏନ୍‌ସିଆରବି)ର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କେବଳ ଓଡ଼ିଶା ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ।

ରାଜ୍ୟରେ ୨୦୧୭ରେ ଠାରୁ ୨୦୧୮ରେ ସାଇବର ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିଛି । ୨୦୧୬ରେ ରାଜ୍ୟରେ ୩୧୭ଟି ସାଇବର ଅପରାଧ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୭ରେ ତାହା ୮୨୪ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ୨୦୧୮ରେ ଏହି ସାଇବର ଅପରାଧ ସଂଖ୍ୟା ୮୬୭କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଠକାମିର ଶିକାର ହେଲା ପରେ ଲୋକେ ଥାନାକୁ ଯାଇ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ଜଣାଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଥାନାରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଠକେଇ କଥା ଶୁଣି ପୁଲିସ ହାତ ଟେକି ଦେଉଛନ୍ତି । କେଉଁ ଥାନା ବାବୁ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇ ଥାନାରୁ ବିଦା କରୁଛନ୍ତି ତ ଆଉ କିଏ ସାଇବର ସେଲ୍‌ କଟକ ଯିବାକୁ କହୁଛନ୍ତି । ସାଇବର ସେଲ୍‌ରେ ପୁଲିସ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଚୁପ୍‌ ବସି ପଡୁଛି ।

ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ଜଗମୋହନ ନଗରରେ ରହୁଥିବା ଭାଗ୍ୟଶ୍ରୀ ଜେନାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଗତ ୨୮ ତାରିଖରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଠକ ୯୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚଳୁ କଲେ । ସେ ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନାକୁ ଗଲେ । ଥାନା କଟକ ସାଇବର ସେଲ୍‌କୁ ପଠାଇଦେଲା । ସାଇବର ସେଲ୍‌ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପୁଣି ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ପଠାଇଲେ । ସେହିପରି ପୋଖରୀପୁଟର ରୂପକ ଶତପଥୀଙ୍କ ଗୁଗୁଲ ପେ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ରହସ୍ୟଜନକ ଭାବେ ୯୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଗାଏବ ହୋଇଗଲା । ଖଣ୍ଡଗିରି ଥାନା ନଶୁଣିବାରେ ସେ ଏବେ କଟକ ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍‌ ସେଲରେ ଏତଲା ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହିଭଳି ଅନେକ ଘଟଣା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ।