ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନିଳାଦ୍ରୀ ବିହାର ଏଟିଏମ୍‌ ଛକରେ ବୋମାମାଡ, ବିଳମ୍ବିତ ରାତି କାର୍‌କୁ ବୋମା ଫିଙ୍ଗି ଚମ୍ପଟ୍ ମାରିଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଏ ବର୍ଷ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଲହରୀ ଲମ୍ବିବ: ମାର୍ଚ୍ଚରୁ କଲବଲ କରିବ ଖରା, ଆକାଶରୁ ନିଆଁ ବର୍ଷିବ
  • ||

ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି

ଇସଲାମାବାଦ – ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସମୟରେ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ସେଠାରେ ଦୈନିକ ଜୀବନର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ପୂରଣ କରିବା ବି ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ପାଲଟି ଯାଇଛି। ଏହି ଭିତରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲ୍ ଦାମ୍‌ରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲିଟର ପିଛା ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଘଟିବା ପରେ ନିଆଯାଇଛି। କାରଣ ସରକାର ଦ୍ୱାରା ମୂଲ୍ୟ ସୀମାକୁ ହଟାଇବା ପରେ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୧୨ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ହୋଇ ଯାଇ ଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ଇଶାକ ଡାର କହିଛନ୍ତି କି , ଦର ବୃଦ୍ଧି ତେଲ ଓ ଗ୍ୟାସ ଅଧିକାରୀଙ୍କର ସୁପାରିଶ ଆଧାରରେ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି କି ହୋଇପାରେ ଏହାକୁ ଗ୍ଲୋବାଲ ମାର୍କେଟ୍ରୁ ଏନର୍ଜି କ୍ରୟ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଦାମ୍‌ କାରଣକୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥାଏ ପାରେ ।

ଏଜେନ୍ସି  ମୁତାବିକ , ଇଶାକ୍‌ ଡାର କହିଛନ୍ତି କି ତେଲ ଓ ଗ୍ୟାସ ନିୟାମକ ପ୍ରାଧିକରଣର ସୁପାରିଶ ଉପରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧି ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବରେ କରାଯାଉଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଡାରଙ୍କର ଏହି ବୟାନର କିଛି ଦିନ ପରେ ନିଆଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ କହିଥିଲେ କି ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା  ଓ ସମୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଲ୍ଲହା ଦାୟୀ । ଡାର୍‌ କହିଥିଲେ କି  ଯଦି ଆଲ୍ଲହା ପାକିସ୍ତାନ ତିଆରି କରିପାରନ୍ତି , ତ ସେ ଏହାର ରକ୍ଷା ,ବିକାଶ ଓ ସମୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ କରି ପାରିବେ ।

ପାକିସ୍ତାନ ଏହି ସମୟରେ ନିଜର ସବୁଠୁ ଖରାପ ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି। ମହଙ୍ଗା ଏଠାରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି, ବେକାରୀ ଶୀର୍ଷ ସ୍ତରରେ ଏବଂ କରଜ  ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଏହି ଭିତରେ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଡିଜେଲର ଦାମ୍‌ ବୃଦ୍ଧିର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ସେପଟେ, ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇ ଥିବା ମୂଲ୍ୟ କ୍ୟାପ୍‌କୁ ହଟେଇବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଟଙ୍କା ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା ।

ପାକିସ୍ତାନର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ  ଇଶାକ ଡାର ଏହି ଖରାପ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ କହିଥିଲେ କି  ପୂର୍ବ ସରକାର ଅନେକ ଏମିତି କାମ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ହୋଇଛି। ଜୋର ଦେଇ କହିଥିଲେ କି ଶହବାଜ ସରକାରଙ୍କ ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବିକାଶର ରାସ୍ତାରେ ଚାଲୁଥିଲା , କିନ୍ତୁ  ଏହାପରେ ସବୁକିଛି ଖରାପ ହୋଇଗଲା । ଗତ  ୫ବର୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ କେବଳ ଡ୍ରାମା ଦେଖାଇଛି।

News7 Is Now On WhatsApp Join And Get Latest News Updates Delivered To You Via WhatsApp

Copyright © 2024 - Summa Real Media Private Limited. All Rights Reserved.