PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ , ଗୁଳିମାଡ଼ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଥିଲା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଓଗଡ଼ରେ ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୨୦୦ ଗରିବ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ବଣ୍ଟନ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନରେ ପୁଣି ମହଙ୍ଗା ମାଡ଼, ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ଦାମରେ ୩୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା: ମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସଙ୍କୁ ଗୁଳି ମାଡ଼: ଛାତିରେ ବାଜିଛି ଗୁଳି, ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ନିଆଯାଉଛି ହସ୍ପିଟାଲ
  • ||
  • ହକି ବିଶ୍ୱକପ୍‌: ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ଫାଇନାଲ୍ ଫାଇଟ୍, ବେଲଜିୟମ-ଜର୍ମାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଟାଇଟଲ ଟକ୍କର
  • ||
  • ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ଇରାନ୍, ୭ ମୃତ, ୪୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||
  • ମୟୂରଭଞ୍ଜ: ହାତୀମୃତ ଦେହ ମିଳିବା ଘଟଣାରେ ୪ ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୨ ହାତୀଦାନ୍ତ ଜବତ…
  • ||
  • ଆଜି ଦ୍ୱିତୀୟ ଟି-ଟ୍ୱେଣ୍ଟି: ଭାରତ ପାଇଁ ‘କର ବା ମର’, ସିରିଜ ଜିତି ସ୍ୱଦେଶ ଫେରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୦ରେ ଓଡ଼ିଶା ଆସିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ! ସଜେଇ ହେଉଛି ରମାଦେବୀ ମହିଳା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଚିନାବାଦାମ ଚାଷର ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଶିଖିବେ ଓଡ଼ିଆ କୃଷକ, ୮୦ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଗୁଜରାଟ ପଠାଇଲା ସୋଆ
  • ||

ସାମୂହିକ ନରହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ, ଭାରତ ରହିଛି…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୪/ ୧୨: ମାସ୍‌ କିଲିଂ ବା ସାମୂହିକ ନରସଂହାର ବିଶ୍ବର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ଛିଡା ହୋଇଛି । ହିଂସାକାଣ୍ଡ ହେଉ କିମ୍ବା ପୂର୍ବ ଶତ୍ରୁତା ଅନେକ ସମୟରେ ସାମୂହିକ ନରସଂହାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଏଭଳି ଘଟଣା କିଛି କମ୍‌ ନୁହେଁ ଅବଶ୍ୟ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଅନେକ ମାତ୍ରାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି କିନ୍ତୁ ପୂରାପୂରି ଭାବେ ଥମିନାହିଁ । ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସାମୁହିକ ନରସଂହାର ବା ମାସ୍‌ କିଲିଂରେ ଭାରତ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

ଯେଉଁ ଦେଶ ଗୁଡିକରେ ସାମୂହିକ ନରସଂହାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ସେହିସବୁଙ୍କୁ ନେଇ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ୨୦୨୨-୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଆମେରିକାର ଏକ ଗବେଷଣା ସଂସ୍ଥା ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ନୂଆ ରିପୋର୍ଟରେ ଭାରତର ସ୍ଥାନ ତଳକୁ ଖସିଛି ଅର୍ଥାତ ସାମୂହିକ ନରସଂହାର ଘଟଣାରେ ଭାରତ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ଭଲ ସ୍ଥିତିକୁ ଆସିଯାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ପୂର୍ବରୁ ସାମୂହିକ ନରସଂହାର ଘଟଣାରେ ବିଶ୍ବର ଶୀର୍ଷ ୧୫ ଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ଭାରତ ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଥିଲା । ଯାହାକି ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ହ୍ରାସାପାଇ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନକୁ ଚାଲିଆସିଛି । ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଭାରତରେ ମାସ୍‌ କିଲିଂ ସମ୍ଭାବନା ୭.୪ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରତି ୧୪ଟି ମାମଲା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।

ମାସ୍‌ କିଲିଂ ମାମଲାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ପାକିସ୍ତାନ । ଅର୍ଥାତ ପାକିସ୍ତାନରେ ସାମୂହିକ ନରହତ୍ୟା ମାମଲା ସର୍ବାଧିକ । ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଅନ୍ୟଦେଶରେ ଏଭଳି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ କମୁଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରେ କିନ୍ତୁ ବଢୁଛି । ମୋଟ ୧୬୨ଟି ଦେଶକୁ ନେଇ ଏଭଳି ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଦ୍ବିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ୟେମେନ୍, ୩ୟରେ ମିଆଁମାର, ୪ର୍ଥରେ ଇରାନ, ୫ମ ରେ ଇଥିୟୋପିୟା, ୬ଷ୍ଠରେ ନାଇଜେରିୟା, ୭ମ ରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ୮ମରେ ଭାରତ ରହିଛି । ସୁଡାନ, ସୋମାଲିୟା, ସିରିୟା, ଇରାକ୍‌ ଏବଂ ଜିମ୍ବାଓ୍ବେ ଯଥାକ୍ରମେ ୯ମ ରୁ ୧୪ତମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛନ୍ତି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର