PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ, ଶପଥ ପାଠ କରାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ
  • ||
  • ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ସୂଚନା ଦେଲେ ଜେପି ନଡ୍ଡା
  • ||
  • ପୁଣି ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ, କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବାରୁ କଟକଣା ଜାରି । ମଲ୍ , ଦୋକାନ, ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ ଅଫିସରେ କଟକଣା ପାଳନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ। ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ୨ ମିଟର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ହେବେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ , ପ୍ରେସ୍‌ମିଟ୍‌ରେ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବିସ୍‌ଙ୍କ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପୁରୀ : ଅଟକିଛି ପେଟା ନାଳର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଓ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ, ନାଳ ଭିତରେ ପଶି ପ୍ରତିବାଦ କଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା, କୋଭିଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବେଡ୍
  • ||
  • ମୋରଡ଼ା : ମୋରଡ଼ାରେ ଥମୁନି ହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଦନ୍ତା ଆକ୍ରମଣରେ ୨ ମୃତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଖଳାକୁ ବିଜେ ହେଲା ଆଜ୍ଞାମାଳ, ସିଂହଦ୍ଵାର ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିବେ ୩ ରଥ
  • ||
  • ପୁରୀ : ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଓ ପାର୍କିଂ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ମାଳତିପାଟପୁର ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ରହିବେ ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀବାହି ବସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ବିଏମସିର ଡ୍ରାଇ ଡେ ପାଳନ, ମଶା ବଂଶ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନାଶ କରିବାକୁ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆହ୍ଵାନ କଲେ ବିଏମସି କମିଶନର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳର ସମ୍ପାଦକ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମହମ୍ମଦ ମୋକିମ୍
  • ||

ପାକିସ୍ତାନୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ହିନ୍ଦୁଙ୍କୁ ନେଇ କଲେ ଏମିତି ଟିପ୍ପଣୀ, ନିଜ ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟ କଲେ ଟାର୍ଗେଟ୍

source:www.amarujala.com

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ ୫/୩: ପାକିସ୍ତାନର ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ, ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ଖରାପ ଟିପ୍ପଣୀ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ ପାର୍ଟିର ବରିଷ୍ଠ ସଦସ୍ଯଙ୍କ ଟାର୍ଟେଗକୁ ଆସିଯାଇଛନ୍ତି । ଏଠାକାର ପଞ୍ଜାବର ସୂଚନା ଓ ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଫୟାଜୁଲ ହସନ ଚୌହାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଗାଈ ମୁତ୍ର ପିଉଥିବା ଲୋକ ।  

ଏକ ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସରେ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ‘ ହେ ଗାଇ ମୂତ୍ର ପିଉଥିବା ଲୋକ ଶୁଣ, ଆମେ ମୁସଲିମ୍, ଆମ ପାଖରେ ପତାକା ଅଛି, ମୌଲା ଅଲ୍ଲୀ ସମ୍ମାନର ପତାକା, ହଜରତ ଉମରଙ୍କ ବୀରତ୍ୱର ପତାକା । ଏହି ପତାକା ସହିତ କୌଣସି ଜିନିଷର ଦିଆନିଆ ନାହିଁ । ଏହି ଭ୍ରମରେ ତୁମେମାନେ ରୁହନି ଯେ ତୁମେମାନେ ଆମଠୁ ଉତ୍ତମ । ଆମେ ଯାହା, ତୁମେମାନେ କେବେ ବି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ତୁମେମାନେ ସମସ୍ତେ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜା କରୁଥିବା ଲୋକ ।‘

ଚୌହାନଙ୍କ ଏହି କଥା ଭାରତ ଓ ପାକିସ୍ତାନରେ ଚିକ୍ତତା ବଢାଇଦେଇଥିଲା । ପରେ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ୪୦ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ । ଆକ୍ରମଣର ମୁଖ୍ଯ ଦୋଷୀ ଥିଲା ପାକିସ୍ତାନର ଆତଙ୍କୀ ସଙ୍ଗଠନ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ।

ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କ ଉପରେ ଚୌହାନଙ୍କ ଏଭଳି ଟିପ୍ପଣୀକୁ ମାନବ ଅଧିକାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଶିରିନ୍ ମଜାରୀ ନିନ୍ଦା କରିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ, ‘ କାହାକୁ ବି କୌଣସି ଧର୍ମ ଧର୍ମ ଉପରେ ହମଲା କରିବାର କୌଣସି ଅଧିକାର ନାହିଁ । ଆମ ହିନ୍ଦୁଧର୍ମୀମାନେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ଅନେକ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ ସବୁବେଳେ ସହିଷ୍ଣୁତା ଓ ସମ୍ମାନୀୟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆମେ କୌଣସି ବି ପ୍ରକାର ହିଂସା ବା ଧାର୍ମିକ ଘୃଣାର ପ୍ରସାରକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।‘

ରାଜନୈତିକ ମାମଲାରେ ବିଶେଷ ସହାୟକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନାଇମୁଲ ହକ ଏନେଇ କୁହନ୍ତି ଯେ ଚୌହାନଙ୍କ ବୟାନରେ ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାର୍ଯାନୁଷ୍ଠାନ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ହିନ୍ଦୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଅପମାନ କରୁଥିବା ବୟାନ । ସରକାରଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ବି ବ୍ଯକ୍ତିଙ୍କ ଏଭଳି ବାଜେକଥା ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି । ଆଉ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ଏହି ପତାକା କେବଳ ସବୁଜ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଧଳା ବିନା ଅଧା । ଧଳା ରଙ୍ଗ ଲଘୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଙ୍କୁ ଦର୍ଶାଉଛି ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର