PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମହାରାଷ୍ଟ୍ର : ସିଏମ୍ ପଦରୁ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ କଣ ରହିଛି ବିଜେପିର ପ୍ଲାନ୍? ଫଡନବୀସ-ସିନ୍ଦେ ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଠନ ନେଇ ଜୋରଦାର ଚର୍ଚ୍ଚା
  • ||
  • ‘ଦେଶରୁ କଂଗ୍ରେସ ମୂଳପୋଛ ହୋଇଯିବା ଉଚିତ, ଖାସ୍‌ ସେହି ଦଳ ପାଇଁ ଦୁଇଦୁଇ ଥର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେଣି ମୋଦି’: ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓଓ୍ବେସୀ
  • ||
  • ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗୋବିନ୍ଦ ସାହୁକୁ ମିଳିଲା ଅନ୍ତରୀଣ ଜାମିନ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୬ରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ, ଜୁଲାଇ ୧୭ ନାମାଙ୍କନର ଶେଷ ତାରିଖ : ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ବିଧିବଦ୍ଧ ଭାବେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
  • ||
  • ଡାବୁଗାଁ ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଯବାଗୁଡ଼ା ଗ୍ରାମରେ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା
  • ||
  • ପରକୀୟା ପ୍ରୀତି ସନ୍ଦେହ କରି ସ୍ତ୍ରୀକୁ ଟାଙ୍ଗିଆରେ ହାଣି ହତ୍ୟା କଲା ସ୍ବାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ବଢ଼ିଲା କରୋନା ମାମଲା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୬୧ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ଟ୍ରକ୍‌କୁ ପଛପଟୁ ପିଟିଲା କାର୍, ୮ ଆହତ
  • ||
  • କଟକ : ଭିଜିଲାନ୍ସ ପଞ୍ଝାରେ ସହକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ଏକକାଳୀନ ୪ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିଛି ରେଡ୍
  • ||
  • ପାଟଣା : ଦୁଇ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ କଳାକନା ବୁଲାଇଦେଲେ ଲୁଟେରା, ଝିଅ ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିଲେ ସୁନାଗହଣା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ବିଜାପୁରରେ ମାଓ ହିଂସା, ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ଗଳା କାଟି ହତ୍ୟା
  • ||

୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପୂର୍ବରୁ ଗାଡିରେ ଲଗାଇଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ବଟନ୍ ନଚେତ୍ ଜବତ ହୋଇପାରେ ଆପଣଙ୍କ ଯାନ

source:www.thehindu.com

ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ସାର୍ବଜନୀକ ଯାନରେ VLTs (ହ୍ୱିକେଲ ଲୋକେସନ ଟ୍ରେନିଂ ଡିଭାଇସ୍) ଓ ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନ୍ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ନିୟମ ଚଳିତବର୍ଷ ୧ ଜାନୁୟାରୀରୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇଯାଇଛି ତେବେ ୧ ଏପ୍ରିଲ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମର ପାଳନ କରିବେନି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡି ସିଜ୍ ହୋଇଯାଇପାରେ ।
ଏହି ନିୟମ ୧ ଜାନୁୟାରୀ ପରେ ରେଜିଷ୍ଟର ହେଉଥିବା ଯାନ ଉପରେ ଲାଗୁହେବ । ଗତ ବିତ୍ତୀୟବର୍ଷରେ ଏକ ନୂଆ ରେଗୁଲେସନ AIS ୧୪୦ ପ୍ରସ୍ତାବିତ କରାଯାଥିଲା । ଏହା ଅନୁସାରେ ସବୁ ସାର୍ବଜନୀକ ଯାନରେ VLTs ଏବଂ ଏକାଧିକ ପ୍ୟାନିକ ବଟନ୍ ଲଗାଇବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଏହି ନିୟମ ରିକ୍ସା ଓ ଇ-ରିକ୍ସା ଉପରେ ଲାଗୁହେବନି ।

ପୂରୁଣା ଯାନରେ ଏମିତି କରିବେ ଅପଡେଟ୍
ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ବାହନରେ AIS ୧୪୦ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଯାନର ମାଲିକ ଏହାକୁ ଆଫ୍ଟରମାର୍କେଟ୍ ଡିଭାଇସ୍ ୱେଣ୍ଡର, ଆଇଏମରୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ ।

ଏହାକୁ ଖାସ୍ ରୂପେ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି । ଏହା ଅନ୍ୟ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଦିଗରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ଯଦି କିଛି ସନ୍ଦେହଜନକ ସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ ତେବେ ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନକୁ ଦବାଯାଇପାରିବ । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ମେଡିକାଲ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ ।
କହିରଖୁଛୁ AIS ୧୪୦ର ନିଯନ୍ତ୍ରଣ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ । ପ୍ରତି ରାଜ୍ୟରେ ଏହାର ଅପରେସନ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ । ଯଦି କେହି ପ୍ୟାନିକ୍ ବଟନ ଦବାଇବା ତେବେ ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ରରେ ତୁରନ୍ତ ସୂଚନା ପହଞ୍ଚିଯିବ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର