PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭଗବାନ ଚିତ୍ରଗୁପ୍ତଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାକୁ ନେଇ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ସମେତ କେତେକଙ୍କ ନାଁରେ ଏତଲା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଆୟକର ଅଧିକାରୀ ସୁମନ ସୁନ୍ଦର ସାହୁଙ୍କ ବାସଭବନରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍, ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ଶାନ୍ତି ଜୁଏଲର୍ସ ମାଲିକଙ୍କ ଠାରୁ ନେଉଥିଲେ ସୁନା ଓ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଅମ୍ବାଭୋନା ବ୍ଲକର ଗୋବିନ୍ଦପୁରକୁ ପ୍ରଥମ ‘ପକ୍ଷୀଗ୍ରାମ’ ମାନ୍ୟତା, ଯୋଜନାରେ ସାମିଲ ହେବେ ୩ ଗାଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବରମୁଣ୍ଡା ବସ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୫୦କେଜି ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ୪ ଗଞ୍ଜେଇ ଚୋରା ଚାଲାଣକାରୀ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହେଲେ ଓଲିଉଡ ଷ୍ଟାର ବାବୁସାନ ମହାନ୍ତି, ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଘରୋଇ ମେଡିକାଲରେ ହେଉଥିଲେ ଚିକିତ୍ସିତ
  • ||
  • କଟକ : କଟକ ପାରାଦୀପ ରାସ୍ତା ସୋମପୁର ବଜାର ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଗ୍ୟାରେଜ ଉପରେ ମାଡିଗଲା ଟ୍ରକ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : କୁଆଖିଆ ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟରେ ଯାଜପୁର ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଚଢ଼ାଉ, ୮୦ ଗ୍ରାମ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||

କ’ଣ ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଉଭୟ ଉଠାଇ ପାରିବେ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ? ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆ ନିୟମ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବାର୍ଷିକ ୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇସାରିଛି । କେବେ ଆବେଦନକୁ ନେଇ ତ , କେବେ ଆବେଦନକାରୀର ଯୋଗ୍ୟତା କୁ ନେଇ ଏହି ପରିବର୍ତନ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ବୋଲି ଆଲୋଚନା ହେଉଛି । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ନିୟମ…

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ପିଏମ କିଷାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଯଦି କେହି ଏହା କରନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ଭୁଲ୍ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରି ଟଙ୍କା ଫେରାଇ ନେବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏପରି ଅନେକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଯାହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଅଯୋଗ୍ୟ କରିଥାଏ ।  ଯଦି ଅଯୋଗ୍ୟ କୃଷକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ କିସ୍ତି ସରକାରଙ୍କୁ ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏହି ଯୋଜନାର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କୃଷକ ପରିବାରରେ କେହି ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ତାଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ । ଯଦି ପତି-ପତ୍ନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଗତ ବର୍ଷ ଆୟକର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ ।

ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ କୃଷକ ନିଜର କୃଷି ଜମିକୁ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି ବରଂ ଅନ୍ୟ କାମ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ କ୍ଷେତରେ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ଏବଂ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରଟି ତାଙ୍କର ନୁହେଁ । ଏହିପରି କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ହକଦାର ନୁହଁନ୍ତି । ଯଦି ଜଣେ କୃଷକ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କ୍ଷେତ ତାଙ୍କ ନାମରେ ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କ ପିତା କିମ୍ବା ଜେଜେବାପାଙ୍କ ନାମରେ ଅଛି, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ ।

ଯଦି କେହି କୃଷି ଜମିର ମାଲିକ, କିନ୍ତୁ ସେ ଜଣେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ କିମ୍ବା ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ, ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ, ମନ୍ତ୍ରୀ, ତେବେ ଏଭଳି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ କୃଷକ ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇଁ ଅଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ଡାକ୍ତର, ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଆଇନଜୀବୀ, ଚାର୍ଟାର୍ଡ ​​ଆକାଉଣ୍ଟାଣ୍ଟ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଯୋଗ୍ୟ ତାଲିକାରେ ଆସନ୍ତି । ଆୟକର ଦେଉଥିବା ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର