PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଏଟିଏମରେ ଟଙ୍କା ଭରିବା ନେଇ ଗାଡିରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଧରି ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାଁରେ ଜମି ବିକ୍ରି ଘଟଣାରେ ତହସିଲଦାର ଓ ଅତିରିକ୍ତ ତହସିଲଦାର ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମଣ୍ଡଳରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ମୁକ୍ତାର ଆବ୍ବାସ ନକଭି
  • ||
  • ଯାତ୍ରା ଅଭିନେତା ଦୈତାରୀ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ନାଁରେ ରାଜଧାନୀ ମିଡ଼ିଆ ହାଉସ୍ ସିଇଓ ଥାନାରେ କଲେ ଅଭିଯୋଗ , ଯାତ୍ରା ରାଜିନାମା ଅଗ୍ରୀମ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ ନକରିବାରୁ ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲା ଔପଦା ଥାନାରେ ରୁଜୁ ହୋଇଛି ମାମଲା, ପାର୍ବତୀ ଗଣନାଟ୍ୟ ଠାରୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନେଇଥିଲେ ଅଗ୍ରୀମ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆସାମ ବନ୍ୟା ପୀଡିତଙ୍କ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟର ହାତ ବଢାଇଲେ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ମାତା କରନ ଜୋହର, ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିକୁ ଦେଲେ ୧୧ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରାଜନ ଏକ୍କାଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ବିଜେଡି ଟିମ୍, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ କଲେ ନିବେଦନ
  • ||
  • କଟକ : ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ପାସ ହାର ୯୦.୫୫
  • ||
  • ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି : କଟକ ଜିଲ୍ଲା ନିଶ୍ଚିନ୍ତକୋଇଲି ଥାନା ସୁକରପଡା ଗାଁରେ ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ମା’କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ପୁଅ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଶାଳବଣୀ ଛକ ନିକଟରେ ଟାୟାର ଫାଟିଯିବାରୁ ପୋଲିସ ହାବୁଡରେ ଧରାପଡିଲା ବେଆଇନ ଗୋ-ଚାଲାଣ ଟ୍ରକ, ଜବତ କଲା ଆନନ୍ଦପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅଭିନେତ୍ରୀ ରଶ୍ମିରେଖାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣା, ପ୍ରେମିକ ସନ୍ତୋଷ ପାତ୍ର ରାଉରକେଲା ବାସନ୍ତୀକଲୋନୀରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ରାଉରକେଲାରେ ୩୧୧ କୋଟିର GST ଠକେଇ, ବନ୍ଧାହେଲେ ୫ ବ୍ୟବସାୟୀ
  • ||
  • ରାୟଗଡ଼ା : ଚାନ୍ଦିଲି ଥାନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୩୨୬ ନମ୍ବର ଜାତୀୟ ରାଜପଥର ହାତୀଖମ୍ବ ଗାଁ ନିକଟରେ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ ଓଲଟି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୩୦ ଆହତ
  • ||

ଜାନୁଆରୀ ଯାଇ ଫେବ୍ରୁଆରି ଅଧା ହେଲାଣି, ଦର୍ଶନ ଟିକେଟ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ବିକ୍ରି ହେଲାନି

ପୁରୀ,୧୧ା୨(ବ୍ୟୁରୋ): ଏଣିକି ଭକ୍ତମାନେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ଟିକେଟ କିଣିପାରିବେ । ଦୈନିକ ଚାରିଥର ଟିକେଟ ଦର୍ଶନ ହେବ । ପ୍ରତିଭୋଗ ପରେ ଟିକେଟ କିଣିଥିବା ଦର୍ଶନାର୍ଥୀ ଭିତର କାଠଠାରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବୋ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନଭେମ୍ବର ୨୬ ତାରିଖରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପରିଚାଳନା କମିଟି ନେଇଥିଲା । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୬୦ ଭାଗ ଟିକେଟ ଅନ୍‌ଲାଇନରେ, ୩୫ ଭାଗ ସିଂହଦ୍ୱାରଠାରେ ବିକ୍ରି ହେବ । ବାକି ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଟିକେଟ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିବ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଥିଲା । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ୨୦୧୯ ଜାନୁଆରି ମାସରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିନାହିଁ ।
ଏହି ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଟିକେଟ ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନକୁ ମାର୍ଗ ଦର୍ଶନ ଦେବାକୁ ଏକ ସବ୍‌କମିଟି ଗଠନ ହୋଇଥିଲା । ସବ୍‌ କମିଟିର ବୈଠକ ବସିସାରିଛି । ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ତଥାପି ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରାଯାଇ ପାରିନଥିବାରୁ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ବିଶେଷକରି ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟିକେଟ ଦର୍ଶନ ଉପାର୍ଜନରୁ ସେବାୟତମାନେ କେତେ ଭାଗ ପାଇବେ ସେନେଇ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରିନଥିବା ଖବର ମିଳିଛି । ସେହିଭଳି ଭକ୍ତଙ୍କୁ ସେବା ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବେଢ଼ା ପରିକ୍ରମା ନିର୍ମାଣ ବି ହୋଇନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଦର୍ଶନୀ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ପାରିନଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।
ତିରୁମଲ୍ଲା ତିରୁପତି ମନ୍ଦିର ଢାଞ୍ଚାରେ ଏହି ଟିକଟ ଦର୍ଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ତିରୁପତି ମନ୍ଦିର ଭଳି ବେଢ଼ା ପରିକ୍ରମାର ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ନଥାଇ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟିକେଟ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ପଛଉ ଥିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ।
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଚାରିପାଖରେ ପରିକ୍ରମା ମାର୍ଗ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନା ଥିଲା । ଏହି ଯୋଜନାରେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ଅନୁଦାନ ଦେବା ଏବଂ ନିଜେ ଏହି ଡିଜାଇନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି କାର୍ଯ୍ୟାକରୀ କରିବାକୁ ଏବେ ସହମତି ଦେଇଛି । ଏହି ପରିକ୍ରମା ଯୋଜନାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ନା’ ଟିକେଟ ବିକ୍ରିରେ ଆଉ କିଛି ଅସୁବିଧା ରହିଛି ତାହା ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି ।
ଏହି ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ରୂପରେଖ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପାଇଁ ଏକ ସବ୍‌କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସବ୍‌ କମିଟିରେ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ଆଇଜି, ପୁରୀ ଏସ୍‌ପି, ଜିଲ୍ଲାପାଳ, ପରିଚାଳନା କମିଟିର ଚାରିଜଣ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସିଂହାରୀ, ପୂଜାପଣ୍ଡା, ପ୍ରତିହାରୀ, ସୁଆରବଡୁ ସେବକ ପ୍ରତିନିଧି ଅଛନ୍ତି । ସିଂହାରୀ, ପୂଜାପଣ୍ଡା, ପ୍ରତିହାରୀ, ସୁଆରବଡୁ ଆଦି ସେବାୟତ ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରଚାଳିତ ପରିମାଣିକ ଟିକଟ ଦର୍ଶନରୁ ପ୍ରାପ୍ୟ ପାଉଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସବ୍‌ କମିଟିରେ ନିଆଯାଇଛି । ଟିକେଟ ଦର, ଦର୍ଶନ ସମୟ ଆଦି ସମ୍ପର୍କରେ ସବ୍‌ କମିଟି ବୈଠକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ।
ଜାନୁଆରି ମାସରୁ ଏହି ଟିକେଟ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନଥିବାରୁ ଏହି ସବ୍‌ କମିଟି ତାର ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଛି କି ନାହିଁ ସେନେଇ ବି ବିଭ୍ରାନ୍ତି ଲାଗି ରହିଛି । ସେହିଭଳି ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ସବ୍‌ କମିଟିର ସୁପାରିସକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଛତିଶା ନିଯୋଗ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହି ଟିକଟ ଦର୍ଶନକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସୁପାରିସକୁ ଛତିଶା ନିଯୋଗ ବୈଠକରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହ କାରଣରୁ ସବ୍‌ କମିଟିର ମତିଗତି ନେଇ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱଷ୍ଟ ସୂଚନା ମିଳୁନାହିଁ ।
ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ, ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକ୍ରମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଗଠନ କରିଥିବା ତିନି ଜଣିଆ କମିଟିର ସୁପାରିସ ଆଧାରରେ ଅନ୍‌ଲାଇନ ଟିକେଟ ବିକ୍ରି ଓ ଦର୍ଶନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପରିଚାଳନା କମିଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା । ଏବେ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ଦେଖାଦେଇଛି