PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରୁ ଲୁଟେରା ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଗିରଫ, ୧୭୧ ଗ୍ରାମର ସୁନା ଜବତ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କପି ଯାଞ୍ଚ୍ ବାହାନାରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ ଅଭିଯୋଗ, ପରୀକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମୁଖରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡ଼ା : ଏସଏମସି ପାୱାର ଜେନେରେସନ କାରଖାନାରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ନିଆଁରେ ପୋଡ଼ି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ କୁଲତା ସମାଜ, ନୃସିଂହନାଥ ପୀଠର ଉନ୍ନତିକରଣ ପଦକ୍ଷେପ ପାଇଁ ଦେଲେ ଧନ୍ୟବାଦ
  • ||
  • ମାର୍ଶାଘାଇ : ଦିନ ଦ୍ଵିପ୍ରହରେ ଲୁଟ୍, ମହିଳାଙ୍କୁ ଭୁଜାଲି ଦେଖାଇ ଅଳଙ୍କାର ଲୁଟିନେଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ବିଜୟ ହଜାରେ ଟ୍ରଫି: ଇତିହାସ ରଚିଲେ ଋତୁରାଜ, ଗୋଟିଏ ଓଭରରେ ମାରିଲେ ୭ ଛକା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା : ସିମେଣ୍ଟ ଇଟାଭାଟି ମାଲିକଙ୍କୁ ବିଭତ୍ସ ଭାବେ ହତ୍ୟା, ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା: ବାଲିଆ ବାଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଅଘଟଣ: ଏସ୍‌ସିବିରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଆହୁରି ୧୧ ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର
  • ||
  • କଟକ: ଡିସେମ୍ବର ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ଏସ୍‌ଏ-୧ ଖାତା ଦେଖା, ୫୬ଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ମୂଲ୍ୟାୟନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟରେ ଶୀତ ଲହରୀ ଅସମ୍ଭାଳ: ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୭ ସହର, ସେମିଳିଗୁଡା ସବୁଠୁ ଥଣ୍ଡା
  • ||

ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ରୁଷର ଥର୍ମୋବାରିକ୍ ବମ୍‌ ଆକ୍ରମଣ, କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ମଣିଷକୁ କରିଦେବ ପାଉଁଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୯।୧୧: ରୁଷ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବ୍ଲାଦିମିର ପୁଠିନ୍ ୟୁକ୍ରେନ୍‌ ଉପରେ ଏବେ ‘ପୁଅର୍‌ ମ୍ୟାନ୍ ନ୍ୟୁକ୍’ ବମ୍ ଓ ମିଶାଇଲ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ଏବେ ଘାତକ ଯେ, ମଣିଷକୁ ତଳାଇ ଦେଇଥାଏ ଦେଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ ଏହାର ଉତ୍ତାପରେ ଜଣେ ମଣିଷ ମାତ୍ର କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ପୋଡି ପାଉଶ ହୋଇଯିବ। ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ହେଉଛି ଥର୍ମୋବାରିକ୍ ବମ୍, ଯାହାକି ଦୃତ ଗତିରେ ଖୁବ୍ ଉତ୍ତପ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ବମ୍‌ ବଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ। ଟ୍ୟାଙ୍କକୁ ପାଉଁଶ କରି ଦେବ। ଏଭଳି ବମ୍‌କୁ ‘ପୁଅର୍ ମ୍ୟାନ୍ସ ନ୍ୟୁକ୍’ ବା ‘ପୁଅର୍‌ ମ୍ୟାନ୍ସ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଓ୍ବିପନ୍’ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏଥିରୁ ଥର୍ମୋବାରିକ୍ ଫ୍ଲେମଥ୍ରୋୟର ହୋଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ ଏଭଳି ଅସ୍ତ୍ର, ଯାହାକି ବିସ୍ଫୋରଣ ସହିତ ଅତ୍ୟାଧିକ ଉତପ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଏହା ରାମାୟଣ ସମୟର ଅଗ୍ନିବାଣ ସଦୃଶ୍ୟ ରହିଛି।

ଋ​‌ଷ ପାଖରେ ଯେଉଁ ଥର୍ମୋବାରିକ୍ ଫ୍ଲେମ୍ ଥ୍ରୋୟର ରହିଛି, ତା’ର ନାଁ ରହିଛି TOS-1A Solntsepek heavy thermobaric flamethrower। ଏହି ହତିଆର କୌଣସି ପ୍ରକାର ବଙ୍କରକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ବଂସ କରିପାରେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ କୌଣସି ସୈନିକଙ୍କ ଉପରେ ଯଦି ପଡେ ତେବେ କେବଳ କଙ୍କାଳ ହିଁ ମିଳିବ। ପୁରା ଦୁନିଆ ଥର୍ମୋବେରିକ୍‌ ଓ୍ବିପନ ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା, ଘାତକ ଓ ପାରମ୍ପରିକ ଅସ୍ତ୍ର ଭିତରୁ ଅନ୍ୟତମ। ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଭାଷାରେ ‘ପୁର ମ୍ୟାନ୍ସ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଓ୍ବିପନ’ ଅର୍ଥାତ ‘ଗରିବ ଲୋକର ପରମାଣୁ ବୋମା’ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ରୁଷର TOS-1 ଥର୍ମୋବାରିକ୍ ଅସ୍ତ୍ର ୨୨୦ ମିଲିମିଟର ୩୦ ବ୍ୟାରେଲ ଥିବା ଏକ ଆର୍ଟିଲାରୀ ଗନ୍। ଏହାକୁ ରକେଟ୍‌ କିମ୍ବା ଟି-୭୨ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଳି ଜରିଆରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ପକାଇ ହେବ। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରର ରେଞ୍ଜ ୬ ରୁ ୧୦ କିଲୋମିଟର। ଏହା ଯେଉଁଠି ବିସ୍ଫୋରଣ କରେ ସେଠାରେ ୧୦୦୦ ଫୁଟ୍‌ ପରିସରରେ କିଛି ଜିନିଷ ରହିନଥାଏ। ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ତାହା ସୈନିକଙ୍କ ଫୁସଫୁସ୍‌କୁ ଚିରି ଦେଇଥାଏ। ଏହାପରେ ୩୦୦୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ର ତାପମାତ୍ରା, ଅର୍ଥାତ ଶରୀରର କୌଣସି ଅଂଶ କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଳି ପାଉଁଶ ହୋଇଯିବ। ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷର ବଞ୍ଚିବାର କିଛି ଆଶା ରହିବ ନାହିଁ। ଏହି ଅସ୍ତ୍ରକୁ ‘ପୁର ମ୍ୟାନ୍ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଓ୍ବିପନ’ ନାମକ ଆମେରିକାର ସୈନିକ ରିଟାୟର୍ଡ କର୍ଣ୍ଣଲ ଡେଭିଡ୍ ଜନସନ୍ ଦେଇଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର