PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଲେଖକ ସଲମାନ ରୁଶଦୀଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ , ପଶ୍ଚିମ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ବେଳେ ଛୁରାମାଡ଼ , ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସ ପୂର୍ବରୁ ୟୁପି ଏଟିଏସ୍‌କୁ ବଡ଼ ସଫଳତା । ସହାରନପୁରରୁ ଦୁଇ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ କଲା ଗିରଫ । ସ୍ୱାଧିନତା ଦିବସରେ ବଡ଼ ହମଲା କରିବାର ଯୋଜନା କରୁଥିଲେ
  • ||
  • କୋଏମ୍ବାଟୁର : ବେଙ୍ଗାଲୁରରୁ ମାଳଦ୍ୱୀପର ମାଲେ ଯାଉଥିବା ଗୋ ଫାଷ୍ଟ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ, ୯୨ ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଯାଉଥିବାବେଳେ ତାତି ଗଲା ଇଞ୍ଜିନ
  • ||
  • ଉଦୟପୁର : ଉଦୟପୁର କହ୍ନୈୟାଲାଲ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ କଥିତ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରକାରୀ ମୁସ୍ଲିମ୍ ଖାନକୁ ଗିରଫ କଲା ଏଏନଆଇ
  • ||
  • ଅନନ୍ତନାଗ : ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରର ଅନନ୍ତାଗରେ ପୁଲିସ୍ ଓ ସିଆରପିଏଫ ଯବାନଙ୍କ ମଳିତ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ, ଆହତ ପୋଲିସ କର୍ମୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଦଳ ମାଲେସିଆ ଗସ୍ତରେ ଯାଇଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଦୁଇଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ବିପାକ୍ଷୀକ ଯୁଦ୍ଧାଭ୍ୟାସକୁ ନେଇ ଆୟୋଜିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ‘ଉଦାରଶକ୍ତି’ରେ ଭାଗ ନେବେ
  • ||
  • ମୋହନା : ସଂଗଠନ ଛାଡ଼ିଥିବା ମାଓବାଦୀ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲ ପରିଚ୍ଛାକୁ ଗିରଫ କଲା ଅଡ଼ବା ପୋଲିସ, ଥାନାରେ ରହିଛି ୭ ମାମଲା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ବୌଦ୍ଧ ୫୭ନଂ ଜାତୀୟ ଖୁଣ୍ଟବନ୍ଧ ଛକ ନିକଟରେ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା, ୨ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ଟୋଲ ପ୍ଲାଜା ନିକଟରେ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ଜଣେ ମୃତ ଓ ୨୦ଆହତ
  • ||
  • ନୟାଗଡ଼ : ବାଘ ଶୀକାର କରି ଫଟୋ ଉଠାଇବା ପଡ଼ିଲା ମହଙ୍ଗା, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଧରାପଡ଼ିଲା ବାଘ ଶିକାରୀ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ସୁବର୍ଣ୍ଣରେଖା ଓ ଦେଓ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଲୋକାର୍ପଣ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ୨୭ ହଜାର ହେକ୍ଟରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଜମିକୁ ମିଳିବ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଉଦଳା : ଉଦଳା ଏନଏସି ଅଧୀନ ୱାର୍ଡ ନମ୍ବର ୩ରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ କୃମି ଔଷଧ ଖାଇ ଶିଶୁ ପୁତ୍ର ଗୁରୁତର , ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ହୀରାକୁଦର ତଳମୁଣ୍ଡରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଘର ଉପରେ ମାଡ଼ି ବସିଲା ବିରାଟକାୟ ବଉଳ ବୃକ୍ଷ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ଗହ୍ମା ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉତ୍ସବ, ବୀରଡୋରିରେ ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ହାତରେ ୬ ଥାକିଆ ରାକ୍ଷୀ ବାନ୍ଧିଲେ ଭଉଣୀ ସୁଭଦ୍ରା
  • ||
  • ପାଟଣା : ଚୋରାଚାଲାଣ ବେଳେ ମାଡ଼ିବସିଲା ବନ ବିଭାଗ, ଶାଳ କାଠ ବୋଝେଇ ସ୍କର୍ପିଓ ଜବତ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ଵର : ବିପଦ ସଂକେତ ଉପରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଜଳକା, ବନ୍ୟା ଆଶଙ୍କା
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଫୁଲୁଛି ବୈତରଣୀ ଓ ସାଳନ୍ଦୀ, ହଦଗଡ଼ ଡ୍ୟାମ୍‌ରୁ ୨ଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ହେଉଛି ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ
  • ||

ମୋଦି, ମମତାଙ୍କୁ ରାହୁଲଙ୍କ ସମାଲୋଚନା

source:https://www.livemint.com

କୋଲକାତା,୨୩ ।୩(ଏଜେନ୍ସି): କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆଜି ମାଲଦା ଜିଲ୍ଲାର ଚଞ୍ଚଲଠାରେ ଆୟୋଜିତ ନିର୍ବାଚନ ର‌୍ୟାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଓ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ମୁଖ୍ୟ ମମତା ବାନାର୍ଜୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଦେଇଥିବା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୁରଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ମୋଦି ହେଉଛନ୍ତି ଧନି ଲୋକଙ୍କ ଚୌକିଦାର । ନୀରବ ମୋଦି, ମେହୁଲ ଚୋକ୍ସି ଓ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ପଳାତକ ଅପରାଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଚୌକିଦାରୀ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଗରିବ ଓ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଚୌକିଦାରୀ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ସେହିଭଳି ମମତାଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ବେଙ୍ଗଲ କେବଳ ଜଣେ ମାତ୍ର ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛାରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ମମତା କାହାରି କଥା ଶୁଣନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହା ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ବି କରୁନାହାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଯାହା ଭଲ ଲାଗୁଛି ସେ କରୁଛନ୍ତି । ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କ’ଣ ଭିନ୍ନ ସ୍ୱର ନାହିଁ? ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟକୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଚଳାଇବାକୁ ଛାଡିଦିଆଯିବା ଉଚିତ କି ବୋଲି ରାହୁଲ ପଚାରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମମତା ସରକାର କିଛି କରିନଥିବା ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କହିଛନ୍ତି ମମତା କେବଳ ଭାଷଣ ଦିଅନ୍ତି, କାମ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ରାଜ୍ୟର ଯୁବକ, କୃଷକ ପାଇଁ କିଛି ହୋଇନାହିଁ । ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି । ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଋଣ ଛାଡ କରିଛନ୍ତି କି? ଯୁବକମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ଚାକିରି ଦେଇଛନ୍ତି କି? ଛୋଟ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି କି? ଉପସ୍ଥିତ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଉତ୍ତର ମିଳିଥିଲା ନା ।

ରାହୁଲ କହିଥିଲେ କି ଶାସକ ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଗୁଣ୍ଡାମାନେ କଂଗ୍ରେସ କର୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି । ଆପଣମାନେ ଭୟଭୀତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ମୁଁ ଆପଣମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆମେ ସରକାର ଗଢ଼ିବୁ । ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତି ଏଭଳି ଅବସ୍ଥା ଆଉ ବେଶୀଦିନ ରହିବ ନାହିଁ । ରାହୁଲ କହିଥିଲେ କି ମାଲଦାର ସାଧାରଣ ଜନତା ବହୁକଷ୍ଟ ସତ୍ତେ୍ୱ କଂଗ୍ରେସ ସହିତ ରହିଛନ୍ତି । ଦଳ ଯେଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଥାଉନା କାହିଁକି ଆପଣମାନେ ସମର୍ଥନ ଓ ସହାୟତା କରିଛନ୍ତି । ମେ ଜୀବଦ୍ଦଶାରେ କେବେ ବି ଏହାକୁ ଭୁଲିପାରିବି ନାହିଁ । ଦଲି୍ଲୀରେ ଆମ ସରକାର ଗଠନ ହେଲେ ଏକଥା ମୁଁ ନଶ୍ଚିତି ଭାବେ ମନେ ପକାଇବି । ଆପଣମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତାକୁ କଂଗ୍ରେସ ପୁରଣ କରିବ । ସେ ଚାଷ ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହେଉ କିମ୍ବା ଯୁବକଙ୍କ ଚାକିରି ସମସ୍ୟା । ମୁଁ ବଞ୍ଚିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ସହାୟତା ଜାରି ରଖିବି । ମମତା ସରକାର ପୂର୍ବର ବାମପନ୍ଥୀ ସରକାର ଭଳି । କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ ନହେଲେ ରାଜ୍ୟର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିବ ନାହିଁ ବୋଲି ରାହୁଲ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର