PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେନ୍ଦୁଝର ସଦର : ମଦ୍ୟପଙ୍କ ଉନ୍ମୁକ୍ତ କାଣ୍ଡ, ବାପାକୁ ପିଟିପିଟି ହତ୍ୟା କଲା ପୁଅ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ଏକ ମାସ ବ୍ୟାପି ପଦଯାତ୍ରା କରିବ ବିଜେଡି, ୨୯ ଏବଂ ୩୦ ତାରିଖରେ ବସିବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ବୈଠକ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ବ୍ୟାଙ୍କ୍‌ରେ ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ଏଟିଏମ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜଧାନୀରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ, ବାର୍‌ରେ ୩ଟି ବୋମାମାଡ଼ କଲେ ୨ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||

ମାଗଣା ରାସନ୍ ନେଉଥିଲେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ, ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଭଳି କଲେ ରଦ୍ଦ ହୋଇଯିବ କାର୍ଡ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୬।୮: ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଅଛି ଓ ଆପଣ ସରକାରଙ୍କ ମାଗଣା ରାସନ୍‌ ଯୋଜନାର ଲାଭ ନେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ୍ କାମର କଥା। ଯଦି ରାସନ୍ କାର୍ଡ ହେବାପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରାସନ୍‌ ନାହିଁ ତେବେ ଏହି ଖବର ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର। ନିକଟରେ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ୟୁପି ସରକାର ରାସନ କାର୍ଡ ବାତିଲ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ ରାସନ କାର୍ଡ ତାଲିକାରୁ କଟାଯିବ ଏବଂ କେବଳ ଅଭାବୀ ଲୋକ ମାଗଣା ରାସନର ଲାଭ ପାଇବେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ରାସନ କାର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ଆଉ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନୁହଁନ୍ତି | ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏକ ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀ ତିନି ମାସ ଧରି ସରକାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ ନେଉନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ବାତିଲ ହେବ। ଥରେ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ବାତିଲ ହୋଇଗଲେ, ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି ମାସରେ ସରକାରୀ ରାସନ ନେବାକୁ ପଡିବ।

ୟୁପିର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏଭଳି ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ଗତ ତିନିମାସ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ରାସନ ନେଉନାହାଁନ୍ତି। ୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାସନ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପୁରା ହୋଇସାରିଛି।  ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୂତନ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ନୂତନ ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ପୁରୁଣା ରାସନ୍‌ କାର୍ଡ ବାତିଲ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ତିନିମାସ ଧରି ରାସନ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିବା କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଯୋଗାଣ ବିଭାଗ କାର୍ଡ ବାତିଲ କରିବ। ଏହା ସହିତ ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ କାର୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, କାର୍ଡଧାରୀମାନେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଦୁଇଥର ରାସନ ପାଆନ୍ତି।  ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ମିଶନ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚ କିଲୋଗ୍ରାମ ରାସନ ଦିଆଯାଉଛି।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର