PRAMEYA

Prameya News Portal, Prameya Daily, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କୋଇଡା ବ୍ଲକର ଫଟାଟାଙ୍ଗର ଆଶ୍ରମ ଛାତ୍ରୀ ନିବାସରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ୧୦୦ରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଛାତ୍ରୀ ଅସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ୫ମ ଟେଷ୍ଟ: ଜୋ ରୁଟ୍‌ ଏବଂ ଜନି ବୈୟାରିଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତକୀୟ ଇନିଂସ, ଭାରତକୁ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ହରାଇ ସିରିଜ ବରାବର୍‌ କଲା ଇଂଲଣ୍ଡ
  • ||
  • ପୁଣି ରାଜଧାନୀରେ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, ଭୁବନେଶ୍ବର ସ୍ଥିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟବିହାର ନିକଟ ଏକ ଭଡାଘରୁ ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମୃତଦେହ ଝୁଲନ୍ତା ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ଉତ୍କଟ ବେକାରୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଲତବୀ ପ୍ରସ୍ତାବ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ବିରୋଧୀ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ହେଲା କାଳ, ଅନଲାଇନ୍ ଗେମ୍ ଖେଳି ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ହାରିଯିବାରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଯୁବକ
  • ||
  • ସମ୍ଵଲପୁର : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଅଜଣା ଟ୍ରକ୍, ୨ ମୃତ ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ଵର : ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ୫୫ଟି ନୂତନ ବାତ୍ୟା ଓ ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ, ଦ୍ଵିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରିଲିଫ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨୯ କୋଟି ୩୬ ଲକ୍ଷ ମଞ୍ଜୁର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ପୋଲିସ ପଞ୍ଝାରେ ଦୁଇ ନକଲି ମାଓବାଦୀ, ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଇ ମାଗୁଥିଲେ ୫ ଲକ୍ଷ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରୁ ବାପା ଓ ଝିଅ-ପୁଅଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ: କମାଣ୍ଡର ଜିପ୍‌ରୁ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଡ୍ରାଇଭର ଫେରାର
  • ||
  • ପୁରୀ: ଆଜି ହେରାପଞ୍ଚମୀ, ନନ୍ଦିଘୋଷ ରଥ ଭାଙ୍ଗି ରାଗ ଶୁଝାଇବେ ଅଭିମାନିନୀ ମା’ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାଆନ୍ତାଣୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାରେ ଲଘୁଚାପ ବଳୟ ସୃଷ୍ଟି, ୪ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା: ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରବଳ ଛେଚିବ
  • ||

ଅନାଦାୟ ଋଣ ନେଇ ଆର୍‌ବିଆଇର ନୂଆ ସର୍କୁଲାର; ଏଣିକି ୩୦ ଦିନରେ ଖିଲାପୀ ଚିହ୍ନଟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮ା୬: ଅନାଦାୟ ଋଣ(ଏନ୍‌ପିଏ)କୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ(ଆର୍‌ବିଆଇ) ଶୁକ୍ରବାର ନୂଆ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଛି । ଏହି ସଦ୍ୟ ସର୍କୁଲାର ଅନୁସାରେ ଏଣିକି ୩୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଋଣ ଖିଲାପୀ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ପୁରୁଣା ସର୍କୁଲାର ଅନୁସାରେ ଋଣ ପରିଶୋଧରେ ଦିନେ ଖିଲାପ କରୁଥିବା ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଖିଲାପୀ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରି ପ୍ରତିକାର ଯୋଜନା (ରିଜଲ୍ୟୁସନ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌) ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲେ । ୨୦୧୮ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୨ରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପୁରୁଣା ସର୍କୁଲାରକୁ ସୁପ୍ରିମ୍‌କୋର୍ଟ ଚଳିତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ ଅବୈଧାନିକ ଦର୍ଶାଇ ରଦ୍ଦ କରିଥିଲେ ।

ନୂଆ ସର୍କୁଲାର ଅନୁସାରେ ଋଣ ଫଇସଲା ଯୋଜନା (ରିଜଲ୍ୟୁସନ୍‌ ପ୍ଲାନ୍‌) ପାଇଁ ୭୫% ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ପୂର୍ବରୁ ଏଥିପାଇଁ ସବୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ସ୍ୱୀକୃତି ନେବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପ୍ରତିକାର ଯୋଜନାର ଡିଜାଇନ ଏବଂ ଏହାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଧିକାର ରହିବ । କିନ୍ତୁ ବୋର୍ଡ ପକ୍ଷରୁ ମଞ୍ଜୁରି ପାଇଥିବା ନୀତି ଆଧାରରେ ହିଁ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଫଇସଲା ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ । ସମସ୍ତ ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଇଣ୍ଟର-କ୍ରେଡିଟର ଏଗ୍ରିମେଣ୍ଟ(ଆଇସିଏ)ରେ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ । ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ୧୮୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ମୂଲ୍ୟର ଏନ୍‌ପିଏ ଖାତାଗୁଡିକର ଦଫାରଫା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ।

ଏହି ୧୮୦ ଦିନ ଅବଧିରେ ପ୍ରତିକାର ଯୋଜନା ଯଦି ଲାଗୁ ନ ହୁଏ, ଆର୍‌ବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକଠାରୁ ଅତିରିକ୍ତ ୨୦% ଆର୍ଥିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ପ୍ରୋଭିଜନିଂ) ପାଇଁ କହିବ । ୩୬୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହାକୁ ଲାଗୁ କରା ନ ଗଲେ ୩୫% ଅଧିକ ପ୍ରୋଭିଜନିଂ ଦେବାକୁ ହେବ । ୨୦୧୮ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୨ରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ଯେଉଁ ସର୍କୁଲାର ଜାରି କରିଥିଲା ସେଥିରେ ୨୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଊଦ୍ଧ୍ୱର୍ ଏନ୍‌ପିଏ ମାମଲାର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ଏହାର ଫଇସଲାକୁ ନେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଥିଲା । ୧୮୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଭଳି ମାମଲାର ସମାଧାନ ନ କରିପାରିଲେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହାକୁ ଦେବାଳିଆ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପଠାଉଥିଲେ ।

ଏହି ପୁରୁଣା ସର୍କୁଲାର ଯୋଗୁ ଆର୍‌ବିଆଇର ତତ୍କାଳୀନ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଉର୍ଜିତ ପଟେଲ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତାନ୍ତର ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ପଟେଲ ଗତବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରେ ଆର୍‌ବିଆଇ ଗଭର୍ଣ୍ଣର ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ ।

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର